Ο Βασίλιε Μίσιτς ολοκλήρωσε την αναμέτρηση έχοντας 11 πόντους, 1 ριμπάουντ, 12 ασίστ και 2 κλεψίματα σε 33 λεπτά συμμετοχής, με 4/8 δίποντα και 1/3 τρίποντα, οργανώνοντας άψογα το παιχνίδι των Χόρνετς.

Οι Καβαλίερς μπήκαν... αφινιασμένοι στην αναμέτρηση και προηγήθηκαν με 33-43 στη λήξη του πρώτου δωδεκαλέπτου, όμως οι Χόρνετς έβγαλαν αντίδραση και έκλεισαν το ημίχρονο στο -1 (69-70).

Η αντεπίθεση των γηπεδούχων συνεχίστηκε και στο τρίτο δωδεκάλεπτο, όπου με επί μέρους 31-26, οι Χόρνετς έκαναν την ανατροπή και προηγήθηκαν με 100-96, όμως οι Καβαλίερς δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη.

Οι Καβαλίερς προηγήθηκαν με 105-109 στα 5:30 πριν την λήξη, όμως οι Χόρνετς με σερί 7-0 πήραν και πάλι τα ηνία της αναμέτρησης (114-111), με το τελευταίο λεπτό της αναμέτρησης να μετατρέπεται σε θρίλερ.

Στα 49'' πριν την λήξη ο Γκραντ Ουίλιαμς με 1/2 βολές «έγραψε» το 115-111, στην επόμενη επίθεση ο Κάρις Λεβέρτ τα έκανε... μούσκεμα, με τους Χόρνετς να πανηγυρίζουν μια τεράστια νίκη, αφού ο Μίλερ με τρίποντο-μαχαιριά έγραψε το τελικό 118-111.