MACCABI TEL AVIV
95 80
Valencia BC
VALENCIA BC

Η Μακάμπι έχει να παίξει με Μπαρτσελόνα (εκτός) και Αρμάνι (εντός) και είναι στο χέρι της η κατάκτηση της 7ης θέσης. Από την άλλη η Βαλένθια, που έπεσε στο 14-18, υποδέχεται τη Βιλερμπάν και παίζει στο Βελιγράδι με την Παρτιζάν, με το τελευταίο ματς να κρίνει πολλά για τη 10η θέση.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, Ουέιντ Μπόλντγουιν με 17 πόντους και Τζος Νίμπο με 15 πόντους και 9 ριμπάουντ ήταν οι κορυφαίοι των νικητών. Από την άλλη πλευρά ο Σέμι Οτζελέγε είχε 15 πόντους και ακολούθησαν οι Κάσιους Ρόμπερτσον και Ντέμιαν Ίνγκλις με 13 και 12 πόντους αντίστοιχα.

Χέρι-χέρι οι δύο ομάδες και... ξέσπασμα από Μακάμπι

Καλύτερα μπήκε στο ματς η Μακάμπι και με τον Μπόλντγουιν μπροστάρη προηγήθηκε 8-2, όμως η Βαλένθια επανήλθε άμεσα. Με τρίποντα των Άντερσον και Οτζελέγε έτρεξε σερί 0-12 για το 10-16 και τους γηπεδούχους να ξεκολλάνε επιθετικά μετά από 3,5’ αφλογιστίας. Ο Μπλατ με τρίποντο κατέβασε τη διαφορά στον πόντο (17-18) και ο Ριβέρο με τέσσερις αναπάντητους πόντους διαμόρφωσε το 21-20 της πρώτης περιόδου.

Οι εναλλαγές στο σκορ… έδιναν και έπαιρναν , καθώς στο πρώτο πεντάλεπτο το προβάδισμα άλλαξε χέρια έξι φορές. Η Μακάμπι τελικά ήταν αυτή που με δικό της σερί 9-0 και κύριους εκφραστές τους Ουέμπ και Κόλσον ξέφυγε με 38-30. Στη συνέχεια ανεβάζοντας ρυθμό σε άμυνα και επίθεση και τον Νίμπο να καρφώνει έφτασε ως το +12 (46-34) προτού ολοκληρωθεί το ημίχρονο στο 48-38.

Ως το +17 η Μακάμπι και κυρίαρχη ως το φινάλε

Μπόλντγουιν και Κόλσον ανέβασαν κι άλλο τη διαφορά (54-41) και παρά την προσωρινή αντίδραση των φιλοξενούμενων (57-50), η απόσταση άνοιξε ως το +16 (71-55) με τον Ντι Μπαρτολομέο να δίνει επιθετικές λύσεις. Τελικά, η περίοδος έκλεισε στο 71-58 μετά το τρίποντο του Ρόμπερτσον, όμως η Βαλένθια είχε δύσκολο έργο για να γυρίσει το ματς στο τελευταίο δεκάλεπτο.

Μπορεί ο Κλαβέρ να μείωσε σε 74-66, όμως οι παίκτες του Οντέτ Κάτας διατηρούσαν πλήρως τον έλεγχο του αγώνα. Με τον Νίμπο να κυριαρχεί και στις δύο μεριές του παρκέ και τον Μπόλντγουιν να βάζει το πρώτο του τρίποντο, η Μακάμπι έκανε το 86-69 στο 35’, μην αφήνοντας ουσιαστικές ελπίδες στην αντίπαλό της. Η κλεψύδρα για τη Βαλένθια είχε πλέον αδειάσει και το αντιαθλητικό φάουλ του Ίνγκλις στο 1’52’’ πριν το φινάλε και με το σκορ στο 88-76, έθεσε οριστικό τέλος όσον αφορά τον νικητή.

Τα δεκάλεπτα: 21-20, 48-38, 71-58, 95-80