REAL MADRID
  • Τόμισλαβ Χόρντοφ
  • Μίλος Κόλτσεντσιτς
  • Σάσο Πέτεκ

Αν και οι περισσότεροι περίμεναν πως η Ρεάλ θα πέρναγε με εύκολο τρόπο από το Βερολίνο, η Άλμπα είχε άλλες... διαθέσεις και ανάγκασε την Ρεάλ να... ιδρώσει για να πάρει την νίκη. Οι Γεμρανοί έφτασαν να προηγούνται ακόμα και με 13 πόντους αλλά στο τέλοε η εμπειρία και η ποιότητα των Ισπανών έκαναν την διαφορά. Μεγάλο παιχνίδι από τον Μάριο Χεζόνια που τελείωσε με 22 πόντους.

Η Άλμπα μπορεί να μην είχε να κερδίσει τίποτα από τον αποψινό αγώνα, μπήκε… φορτσάτη όμως στην αναμέτρηση και αιφνιδίασε για τη καλά τη Ρεάλ. Οι Γερμανοί στο πρώτο δίλεπτο πήραν προβάδισμα με 9-2 με τον Κοζέρ να μείωσε σε 9-5 με το πρώτο τρίποντο των Ισπανών. Οι γηπεδούχοι όμως ήταν εξαιρετικοί και με πολύ καλή άμυνα και πόντους στο ανοιχτό γήπεδο προηγήθηκαν με 15-5, με τον Τίμαν, με τον Χεζόνια να αναλαμβάνει.. δράση και να μειώνει σε 17-12. Η ομάδα του Βερολίνου δεν έχασε τη συγκέντρωσή της, ούτε όταν το σκορ έγινε 20-16 και με τρίποντα των Μάτισεκ και Ολίντε πήρα και πάλι προβάδισμα 10 πόντων και «έκλεισε» το δεκάλεπτο προηγούμενη με 26-16.

Ο Χεζόνια ήταν ο παίκτης που προσπαθούσε να αλλάξει τα δεδομένα υπερ της ομάδας του, δίνοντας ψυχολογία στη Ρεάλ η οποία άρχισε να δείχνει σημάδια… αφύπνισης. Το 26-19 στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου έγινε 28-30 με τρίποντο του Αμπάλδε, έξι λεπτά πριν το τέλος του ημιχρόνου αλλά ο Τόμας απάντησε με το ίδιο νόμισμα και έκανε το 31-30. Οι γηπεδούχοι πήραν και πάλι το προβάδισμα, με 35-32 και 40-36 και πήγαν στα αποδυτήρια με το +4.

Ο Χεζόνια έκανε τη διαφορά και η Ρεάλ πήρε το προβάδισμα

Ο Τόμας μπήκε… καυτός στην επανάληψη και με δύο συνεχόμενα τρίποντα, αλλά και ένα ακόμα από τον Ολίντε έβαλε… φωτιά στην αναμέτρηση. Η Άλμπα γρήγορα-γρήγορα βρέθηκε μπροστά στο σκορ με 51-38 με τη «Βασίλισσα» να μοιάζει να τα έχει χαμένα. Για μια ακόμα φορά ο Μάριο Χεζόνια κλήθηκε να βγάλει τα… κάστανα από τη φωτιά, μαζεύοντας τη διαφορά με προσωπικές του ενέργειες στο 51-45. Ο Κροάτης ήταν εξαιρετικός και δύο λεπτά πριν από την ολοκλήρωση του τρίτου δεκαλέπτου έκανε το 52-52, φέρνοντας το ματς στα ίσια. Ο Χεζόνια φτάνοντας τους 20 πόντους και οι βοήθειες από τον Ντεκ έβαλαν την Ρεάλ μπροστά με 57-58 στη λήξη της τρίτης περιόδου.

Ντέρμπι μέχρι το τέλος

Στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου ο Γιαμπουσέλε έδωσε προβάδισμα 4 πόντων στην ομάδα του, αλλά ο Ολίντε με ένα ακόμα τρίποντο μείωσε και πάλι στον πόντο, 60-61 και στην αμέσως επόμενη επίθεση των γηπεδούχων το προβάδισμα άλλαξε και πάλι χέρια από το καλάθι του Κουμάντζε, 62-61. Οι Γερμανοί είχαν βρει το.. χέρι τους από τα 6.75 και με ένα ακόμα τρίποντο, από τον Χέρμανσον αυτή τη φορά, έφεραν το ματς στην ισοπαλία, 67-67, έξι λεπτά πριν από το τέλος του αγώνα. Ο Καμπάτσο, που μέχρι εκείνο το σημείο δεν έχει φανεί στην αναμέτρηση, με 4 δικούς του πόντους έγειρε την πλάστιγγα προς το μέρος της Ρεάλ με το σκορ να γίνεται 70-75, αλλά ο Ματ Τόμας ήταν στο… βράδυ του και με το 4ο τρίποντό του έκανε το 73-75, τρία λεπτά πριν από το τέλος του αγώνα.  Οι Γερμανοί συνέχιζαν να παλεύουν μέχρι το τέλος του αγώνα αλλά εκεί «μίλησε» η ψυχραιμία και η εμπειρία των παικτών του Ματέο που πήραν την νίκη με 86-79.

Τα Δεκάλεπτα: 26-16, 40-36, 57-58, 79-86