VIRTUS BOLOGNA
  • Σρέτεν Ράντοβιτς
  • Μεχντί Ντιφάλα
  • Τζόρντι Αλιάγκα

Ήττα-σοκ γνώρισε από τη Ζαλγκίρις η Βίρτους με 96-81 και έχασε πολύτιμο έδαφος στη «μάχη» που δίνει για το καλύτερο δυνατό πλασάρισμα στην τελική κατάταξη της κανονικπής περιόδου.  Πρώτοι σκόρερ για τους νικητές οι Σάμνερ και Έβανς που είχαν 16 και 14 πόντους αντίστοιχα ενώ για τη Βίρτους ξεχώρισε ο Σενγκέλια που τελείωσε το ματς με 19 πόντους.

Με… καταιγισμό τριπόντων ξεκίνησε το ματς στο Κάουνας με τη Βίρτους και τη Ζαλγκίρις να επιδίδονται σε… διαγωνισμό τριπόντων. Στις πρώτες επιθέσεις σημειώθηκαν τέσσερα τρίποντα (δύο από κάθε ομάδα) με το σκορ στο 6-6 και τους Μπιρούτις και Σενγκέλια να σκοράρουν από το «ζωγραφιστό» για το 8-8, με τη συμπλήρωση τριών λεπτών αγώνα. Ο Ντόμπριτς ήταν ο παίκτης που έκανε το 10-14, έχοντας τρία στα τρία τρίποντα και 9 πόντους, με τον Ντάνστον να κάνει το 12-18 στο 5’. Ο Λεκαβίτσιους απάντησε με ένα ακόμα τρίποντο για το 15-18 και στα εναπομείναντα λεπτά για το τέλος του δεκαλέπτου ο ρυθμός έπεσε. Οι γηπεδούχοι το εκμεταλλεύτηκαν μέσω του Σάμνερ ο οποίος έδωσε επιθετικές λύσεις και το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 22-22.

Προβάδισμα για την Βίρτους στο ημίχρονο

Το δεύτερο δεκάλεπτο ξεκίνησε με δύο τρίποντα του Ντίμσα ο οποίος έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του με 28-24 και τη Βίρτους να βρίσκει λύσεις από τα χέρια των Σενγκέλια και Αμπάς και να παίρνει το προβάδισμα με 30-31. Ο Λαβρινοβίτσιους ήταν εύστοχος έξω από την γραμμή του τρίποντου, ο Λομάζ το ίδιο και το σκορ, στα τέσσερα λεπτά πριν από το τέλος του πρώτου ημιχρόνου το σκορ ήταν στο 38-38. Στη συνέχεια οι ομάδες σκόραραν με το.. σταγονόμετρο με το ημίχρονο να «κλείνει» με σκορ 43-49, δια χειρός Μάρκος Μπελινέλι.

Ανατροπή και νίκη για τη Ζαλγκίρις

Φουριόζα μπήκε στο δεύτερο ημίχρονο η Ζαλγκίρις που θέλησε να μαζέψει γρήγορα τη διαφορά. Και σε μεγάλο βαθμό τα κατάφερε μιας και αρχικά μείωσε σε 47-49 και εν συνεχεία με το δεύτερο καλάθι του Κίναν Έβαςν το σκορ έγινε 51-51. Ο Μπιρούτις μ 4 συνεχόμενους πόντους έκανε το 55-51 και άλλαξε τα δεδομένα του παιχνιδιού, ενώ οι Ιταλοί απάντησαν με τρίποντο του Σενγκέλια για το 58-54. Ο παγιόλα έφερε το ματς στα ίσια, 60-60, λίγο πριν το τέλος της τρίτης περιόδου. Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να μείνουν μπροστά στο σκορ και τα κατάφεραν κλείνοντας την περίοδο με 68-63.

Ο…αέρας που έδωσε στην ομάδα του Κάουνας το προβάδισμα που πήρε στο τέλος της τρίτης περιόδου έδωσε… φτερά στους Λιθουανούς οι οποίοι στο 32’ ήταν μπροστά στο σκορ με 7 πόντους, 73-66. Η διαφορά έφτασε και στους 10 πόντους, (76-66 και 79-69), με τρίποντο του Λούκα Λεκαβίτσιους, με τον Ουλανόβας να την στέλνει στο +12, 81-69, πέντε λεπτά πριν το τέλος του αγώνα. Οι Ιταλοί είχαν πετάξει λευκή... πετσέτυα δεν έδειχναν ικανοί να ανατρέψουν την κατάσταση και η Ζαλγκίρις μέσα σε μια εντυπωσιακή ατμόσφαιρα πήρε μια σπουδαία νίκη γοήτρου με 96-81.

Τα Δεκάλεπτα: 22-22, 43-49, 68-63, 96-81