Οι Λέικερς μπήκαν καλύτερη στην αναμέτρηση και στην λήξη του πρώτου δωδεκαλέπτου προηγήθηκαν με 32-28, όμως οι Τίμπεργουλβς είχαν τις απαντήσεις στη δεύτερη περίοδο κλείνοντας το ημίχρονο στο -1 (69-68).

Το ντέρμπι συνεχίστηκε και στο τρίτο δωδεκάλεπτο, με τους Τίμπεργουλβς να τρέχουν επί μέρους 22-24, για να μπουν στην τέταρτη περίοδο με προβάδισμα ενός πόντους (91-92).

Οι Λέικερς όμως πάτησαν το... γκάζι και κάπου εκεί ήρθε η κατάρρευση για τους φιλοξενούμενους, που δεν μπορούσαν με τίποτα να βρουν επιθετικές λύσεις, με τους «Λιμνάνθρωπους» να πανηγυρίζουν μια μεγάλη νίκη.

Ο Άντονι Ντέιβις με 27 πόντους, 25 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 7 κλεψίματα και 3 μπλοκ κυριάρχησε κάτω από τα καλάθια, με τον Λεμπρόν Τζέιμς να ακολουθεί με 29 πόντους, 8 ριμπάουντ και 9 ασίστ.

Για τους Μινεσότα Τίμπεργουλβς ξεχώρισε ο Άντονι Έντουαρντς με 25 πόντους, 7 ριμπάουντ και 7 ασίστ, ενώ ο Ναζ Ριντ είχε 25 πόντους, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 4 μπλοκ.