FENERBAHCE SK
  • Νταμίρ Γιαβόρ
  • Μεχντί Ντιφάλα
  • Μιλιβόγιε Γιόβτσιτς

Η πρωτοπόρος Ρεάλ γνώρισε δεύτερη σερί εντός έδρας ήττα, δείχνοντας τρωτή. Μετά τον Παναθηναϊκό και η Φενέρ άλωσε το Wizink Center, βελτιώνοντας το ρεκόρ της στο 17-11, που το μοιράζεται στις θέσεις 5-7 μαζί με τους Ολυμπιακό και Βίρτους Μπολόνια. Η Ρεάλ στο 22-6, αλλά δεν ανησυχεί για την πρωτιά.

Από τη δεύτερη περίοδο η Φενέρ δεν έχασε ποτέ το προβάδισμα και στην τέταρτη περίοδο διατηρούσε διψήφιες διαφορές. Κυριάρχησε στα ριμπάουντ (30-45) ανανεώνοντας 17 φορές δικές της επιθέσεις και είχε κορυφαίο τον «διπλό» Νάιτζελ Χέις-Ντέιβις με 17 πόντους και 12 ριμπάουντ. Εξαιρετικός ο Νικ Καλάθης με 12 πόντους, 6 ριμπάουντ και 6 ασίστ, στους 12 πόντους και ο Σκότι Ουίλμπεκιν, ενώ από 10 είχαν οι Τζόναθαν Μότλεϊ και Ταρίκ Μπομπέροβιτς.

Για τη Ρεάλ, που σούταρε 2/14 τρίποντα, ο Σέρχιο Γιούλ είχε 17 πόντους και ακολούθησαν οι Έντι Ταβάρες και Μάριο Χεζόνια με 14 και 13 πόντους αντίστοιχα.

Κυρίαρχη στα ριμπάουντ η Φενέρ και έως το +11

Μετά το πρώτο ισορροπημένο πεντάλεπτο (11-11), όπου οι δύο ομάδες εναλλάσσονταν στην πρωτοπορία, η Φενέρ έδειξε να έχει περισσότερες λύσεις. Η Ρεάλ μπλόκαρε επιθετικά, έμεινε άποντη για 4,5 λεπτά κι έτσι η ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους δείχνοντας επιθετική πολυφωνία έφτασε στο 15-20 της πρώτης περιόδου.

Ο Μούσα προσπάθησε να δώσει ρυθμό στην ομάδα του (23-25), αλλά οι φιλοξενούμενοι είχαν περισσότερες λύσεις και με τον Μπιμπέροβιτς να δίνει βοήθειες, ξέφυγαν με 25-36. Ο Ταβάρες έδωσε σκορ στη Ρεάλ, ομοίως έπραξε από την άλλη πλευρά ο Μότλεϊ, που κράτησε τη διαφορά στο +10 στο τέλος του ημιχρόνου (33-43), με τη Φενέρ να έχει μόλις 3/17 τρίποντα, αλλά να υπερισχύει στα ριμπάουντ (15-26), έχοντας και αρκετές δεύτερες επιθέσεις.

Πλησίασε στο καλάθι η Ρεάλ, αλλά δεν μπορούσε...

Η Ρεάλ έψαχνε την αντίδραση που θα την έβαζε γρήγορα στο παιχνίδι. Και τη βρήκε μέσω των Γιουλ, Χεζόνια και Καμπάτσο, μειώνοντας έτσι σε 45-49, την στιγμή που η Φενέρ είχε σκοράρει με τα τρίποντα των Καλάθη και Σανλί. Κι ενώ η διαφορά έπεσε στο καλάθι (49-52) και το κοινό της Μαδρίτης είχε ζεσταθεί, οι φιλοξενούμενοι με Χέιζ και Παπαγιάννη ανέκτησαν διψήφια διαφορά (52-62) και η τρίτη περίοδος έκλεισε στο 58-67.

To πρώτο τρίποντο της Ρεάλ (1/12) ήρθε από τον Γιουλ που μείωσε σε 62-71, όμως τίποτα δεν έδειχνε να λειτουργεί σωστά για εκείνη. Γκούντουριτς και Μότλεϊ έφεραν στο +17 (64-81) τη Φενέρ, που κυριαρχούσε πλήρως στο παιχνίδι. Ένα προσωπικό σερί 5-0 του Γιουλ ζωντάνεψε κάπως τους γηπεδούχους (73-83 στο 37'), όμως το σουτ του Καλάθη και στη συνέχεια το κλέψιμο και οι βολές του Ουίλμπεκιν (73-87) κλείδωσαν το διπλό, με τον χρόνο να μη φτάνει στη Ρεάλ για σκέψεις ανατροπής.

Τα δεκάλεπτα: 15-20, 33-43, 58-67, 79-89