CRVENA ZVEZDA
  • Μιγκέλ Άνχελ Πέρες
  • Γιάννης Φούφης
  • Ρόμπερτ Βικλίτσκι

Με τη νίκη τους οι Βαυαροί ανέβηκαν στο 12-15, όντας μία θέση πίσω από την 10η Βαλένθια και την Παρτιζάν (13-14), ενώ ο Ερυθρός Αστέρας υποχώρησε κι άλλο μετά την τρίτη του σερί ήττα στο 10-17 και στην 16η θέση. Η Μπάγερν κέρδισε πάντως και τη διαφορά στα μεταξύ τους παιχνίδια αφού κάλυψε το -6 από το ματς του πρώτου γύρου.

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ο Ντέβιν Μπούκερ με 22 πόντους, ακολούθησε ο Σερζ Ιμπάκα με 12 πόντους και 8 ριμπάουντ. Για τον Ερυθρό Αστέρα ο Τζαβόντε Σμαρτ είχε 13 πόντους και ο Τζόελ Μπολομπόι 11 πόντους.

Γρήγορη ανατροπή με οδηγό τον Ομπστ

Πιο αποφασιστικός μπήκε στο παιχνίδι ο Ερυθρός Αστέρας και με πρωταγωνιστές τους Μίτροβιτς και Σμαρτ προηγήθηκε 6-14, την στιγμή που για τους γηπεδούχους σκόραρε μόνο ο Ιμπάκα. Μάλιστα με τρίποντο του Ντος Σάντος οι φιλοξενούμενοι ξέφυγαν με 10-19, αλλά στο τελευταίο τετράλεπτο της περιόδου έμειναν άποντοι και η Μπάγερν με Μπούκερ και δύο τρίποντα του Ομπστ προσπέρασε για το 20-19 στο 10'.

Ο Ομπστ συνέχισε το... βιολί του από τα 6,75μ. και με τη συνδρομή του Μπράνκοβιτς έγινε το 28-23. Το παιχνίδι όμως ήταν νευρικό, πολλά άστοχα σουτ εκατέρωθεν και κάπως έτσι η διαφορά αυτή διατηρήθηκε ως το τέλος του ημιχρόνου (32-27), με τις δύο ομάδες να μένουν πολύ χαμηλά στο σκορ.

Απείλησε ο Ερυθρός Αστέρας, αλλά χωρίς συνέχεια

Με ένα επιμέρους 8-2 στα πρώτα τρία λεπτά του τρίτου δεκαλέπτου η Μπάγερν έφτασε για πρώτη φορά σε διψήφια διαφορά (40-29), όμως ο Ερυθρός Αστέρας δεν την άφησε να ανέβει κι άλλο. Μίτροβιτς και Νέντοβιτς κρατούσαν την ομάδα τους ζωντανή (48-41), ο Μπούκερ από την άλλη έδειχνε ασταμάτητος και έτσι στο 30' διαμορφώθηκε το 53-46.

Ένα γρήγορο 0-5 σερί από Τόμπι και Νέντοβιτς έφερε τον Ερυθρό Αστέρα σε απόσταση καλαθιού (53-51), όμως ο Μπόνγκα με δύο τρίποντα έδωσε στην ομάδα του αέρα 8 πόντων (62-54). Οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου ήθελαν και προσπαθούσαν να επιστρέψουν πιο δυναμικά στη διεκδίκηση της νίκης, όμως ήταν άστοχοι και έβλεπαν παράλληλα την κλεψύδρα να αδειάζει. Τις πέντε χαμένες επιθέσεις σε τέσσερα λεπτά,  εκμεταλλεύτηκε η Μπάγερν που με τον Μπούκερ έγραψε το 68-57 στο 38', που ήταν και καθοριστικό για τον τελικό νικητή.

Τα δεκάλεπτα: 20-19, 32-27, 53-46, 74-66