ANADOLU EFES S.K.
  • Μεχντί Ντιφάλα
  • Γκίτις Βίλιους
  • Κρίσταπς Κονσταντίνοφς

Η Παρτιζάν με τη νίκη της αυτή έβαλε στοπ στο σερί τριών ηττών που είχε στη διοργάνωση, ανέβηκε στο 13-14 και έπιασε στη 10η θέση τη Βαλένθια, ενώ παράλληλα κάλυψε και τη διαφορά της ήττας των 8 πόντων από τον πρώτο γύρο. Αντίθετα η Εφές υποχώρησε στο 11-16, μένοντας αρκετά πίσω.

Στο αγωνιστικό ο Αβράμοβιτς ήταν εκείνος που καθάρισε το παιχνίδι στην τέταρτη περίοδο. Είχε συνολικά 30 πόντους με 9/10 δίποντα, 3/6 τρίποντα και 3/4 βολές, 3 ασίστ, 2 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα, πιάνοντας τους 32 βαθμούς στην αξιολόγηση. Καταλυτικός και ο ΛεΝτέι με 21 πόντους, 8 ριμπάουντ, ακολούθησε ο Πάντερ με 16 πόντους. Από την άλλη πλευρά ο Ουίλ Κλάιμπερν είχε 17 πόντους και ο Τιμπόρ Πλάις 13, με τον Σέιν Λάρκιν να σκοράρει 11.

Βροχή τριπόντων και ξέσπασμα Αβράμοβιτς

Με βροχή εκατέρωθεν τριπόντων ξεκίνησε το παιχνίδι και τις δύο ομάδες να ισορροπούν στο πρώτο πεντάλεπτο (11-11), σκοράροντας από τρεις φορές πίσω από τα 6,75μ. Με ακόμα ένα τρίποντο, από τον Μπουμπουά, και ακόμα δύο καλάθια των περιφερειακών Λάρκιν και Τόμπσον, έγινε το 15-20, λίγο πριν ο Τριφούνοβιτς μειώσει στο 17-20 της πρώτης περιόδου.

Βρίσκοντας σκορ από διαφορετικούς παίκτες, η Εφές διατηρήθηκε μπροστά (21-24), όμως ο Αβράμοβιτς αποφάσισε να βγάλει περισσότερη ενέργεια και να ανάψει την… σπίθα που έψαχνε η κατάμεστη Σταρκ Αρένα. Με εφτά δικούς του πόντους η Παρτιζάν ανέκτησε το προβάδισμα με 33-32 και με τη συνδρομή των Καμπόκλο, ΛεΝτέι έγινε και το 39-33. Ωστόσο, οι φιλοξενούμενοι δεν άφησαν τη διαφορά να ανοίξει κι άλλο και με τους Ουίλις, Κλάιμπερν μείωσαν στο 43-40 του ημιχρόνου, κρατώντας την ομάδα τους κοντά.

Επέστρεψε η Εφές, καθάρισε με τον απίθανο Αβράμοβιτς η Παρτιζάν

Η τρίτη περίοδος άρχισε με τον Πάντερ να το… παίρνει πάνω του. Με πέντε σερί πόντους και ακόμα ένα τρίποντο έφερε την Παρτιζάν για πρώτη φορά στο +11 (55-44), αλλά οι Πλάς και Κλάιπερν έτρεξαν ένα μικρό σερί 0-7 για να βάλουν την Εφές ξανά στο παιχνίδι (55-51). Το τρίποντο του Άντζουσιτς έδωσε ξανά ώθηση στους γηπεδούχους, όμως στην επόμενη επίθεση ο Μπουμπουά έγραψε το 64-59 στο φινάλε του δεκαλέπτου.

Η Παρτιζάν διατηρούσε βραχεία κεφαλή, αλλά δεν μπορούσε να ξεφύγει. Και αυτό περίμενε να εκμεταλλευτεί η ομάδα του Τόμισλαβ Μιγιάτοβιτς, που με τους Λάρκιν και Ουίλις πήρε τα ηνία με 72-73 στο 34’, παγώνοντας προσωρινά του Σέρβους φιλάθλους. ΛεΝτέι και Αβράμοβιτς είχαν τις απαντήσεις, ο Κλάιμπερν επέμενε από τα 6,75μ. (77-76) και όλα έδειχναν ότι το ματς θα κρινόταν στις λεπτομέρειες.

Όμως ο Αβράμoβιτς ήταν σε τρομερή κατάσταση, σκόραρε με… κάθε τρόπο και έχοντας την αυτοπεποίθηση στα ύψη διαμόρφωσε το 92-82 στο 38’. H Eφές ήλπιζε χάρη στους 8 σερί (και πρώτους) πόντους του Μπράιντ, όμως ο απίθανος Αβράμοβιτς με βολές κράτησε το +10 (98-88) στα 40’’ πριν το φινάλε, με τη διαφορά να μην αλλάζει ως το τελικό 100-90.

Τα δεκάλεπτα: 17-20, 43-40, 64-59, 100-90