MACCABI TEL AVIV
  • Εμίλιο Πέρεζ
  • Όλεγκς Λάτισεβς
  • Χιουζ Θεπερνιέ

Η ομάδα του Όντεντ Κάτας επέλεξε να πάει το ματς στο επιθετικό ταλέντο, ο Λάρκιν σήκωσε πρώτος το γάντι και ο Τόμισλαβ Μιγιάτοβιτς έκανε το 2/2 στον πάγκο της Εφές, αυξάνοντας κάπως τις ελπίδες της πρωταθλήτριας Τουρκίας να προλάβει το τρένο των πλέι οφ.

Η Εφές έφτασε στο 11-15, ρίχνοντας τη Μακάμπι στο 13-13, περιμένοντας μάλιστα να δει αν το τέλος της ημέρας θα την βρει ακόμα και εκτός 10άδας. Κάλυψε και τη διαφορά η ομάδα του Μιγιάτοβιτς, που διέγραψε το -9 (95-86) του πρώτου ματς.

Μεγάλος πρωταγωνιστής για την Εφές ήταν ο Σέιν Λάρκιν, που ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 22 πόντους και 4/7 τρίποντα, έχοντας ακόμα 6 ασίστ και 4 ριμπάουντ. Στους 20 ο Ροντρίγκ Μπομπουά, με τον Ερτσάν Οσμάνι να είναι καθοριστικός με άλλους 13 και 7 ριμπάουντ. Στους 12 ο Τιμπόρ Πλάις, με τους Ταϊρίκ Τζόουνς και Ουίλ Κλάιμπερν να έχουν από 10 πόντους.

Από την πλευρά της Μακάμπι, πρώτος σκόρερ ήταν ο Ουέιντ Μπόλντγουιν, που σταμάτησε στους 26 πόντους, με τους Μπόνζι Κόλσον και Αντόνιους Κλίβελαντ να έχουν από 12. Από 11 οι Χασιέλ Ριβέρο και Τζος Νίμπο και στους 10 ο Τζον Ντιμπαρτολομέο.

On fire Λάρκιν και μικρό προβάδισμα για την Εφές

Οι δύο ομάδες μπήκαν με όρεξη στην αναμέτρηση, με τα τρίποντα των Κόλσον και Ουίλις να γράφουν το 5-3 στο 2'. Η απάντηση της Μακάμπι ήρθε δια χειρός Μπόλντγουιν, που πήρε το όπλο του και έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του με 5-10 στο 4' με 2 τρίποντα. Ο Λάρκιν βρήκε κι αυτός ρυθμό νωρίς και με δύο σουτ από την περιφέρεια έγραψε το 11-13 στο 5', με το Κόλσον με το 2ο τρίποντό του (2/2 τριπ.) να γράφει το 11-16 στο 6'. Ο «καυτός» Λάρκιν στο 7' με 2/2 βολές μείωσε σε 17-18 και έφτασε τους 10 πόντους, με τον Πλάις στο 8' με κάρφωμα να δίνει προβάδισμα με 19-18 στην Εφές. Ο Μπομποά με τρίποντο έκανε στο 9' το 24-22, με τον on fire Λάρκιν με το 3ο του σουτ από την περιφέρεια να διαμορφώνει το 27-24 στο 10', με το δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με το σκορ στο 29-27.

Η χαρά της επίθεσης και 101 πόντοι

Ο Ελάιζα Μπράιαντ στην εκκίνηση της δεύτερης περιόδου έδωσε αέρα 4 πόντων στην Εφές, κάνοντας το 33-29, με τη Μακάμπι να εξαφανίζει το μικρό προβάδισμα και να μειώνει σε 35-34 με κάρφωμα του Ριβέρο. Ο Ταϊρίκ Τζόουνς με φόλοου στο 14' έκανε το 37-34, με τον Τόμπσον στον αιφνιδιασμό να διαμορφώνει το 39-34. Η Μακάμπι απάντησε με τρίποντο και φάουλ του Κόλσον για το 39-38, με τον Κλίβελαντ και πάλι από την περιφέρεια να δίνει προβάδισμα στην ομάδα του Κάτας με 39-41 για το σερί 7-0. Ο Ταϊρίκ Τζόουνς ισοφάρισε σε 41-41 στο 16', με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στη συνέχεια στο σκορ. Ο Κλάιμπερν στο 19' έκανε το 48-45, με τη Μακάμπι να απαντά με σερί 4-0 για το 48-49 με τον Ριβέρο, με το ημίχρονο να τελειώνει την ομάδα του Κάτας μπροστά με 50-51.

Συνέχεια στο ντέρμπι και στη ματσάρα

Με την έναρξη της τρίτης περιόδου ο Ντιμπαρτολομέο με τρίποντο έστειλε τους τυπικά φιλοξενούμενους στο +4 (50-54), με την Εφές να απαντά με σερί 5-0 για το 55-54 στο 22'. Ο Ντιμπαρτλομέο με το 2ο τρίποντό του στο δεκάλεπτο και ο Μπόλντγουιν «έτρεξαν» επιμέρους 5-0 για τη Μακάμπι, που στο 23' έκανε το 55-59, με την Εφές να απαντάει με νέο σερί 6-0 για το 61-59 στο 24' με τον Μπομπουά από την περιφέρεια. Ο Ουίλις με κάρφωμα ανέβασε το σερί στο 8-0 για το 63-59, με τον Μπόλντγουιν να βγαίνει μπροστά και πάλι και με συνεχόμενους πόντους (18 π.) να γράφει στο 25' το 68-65. Το τρίποντο του Πλάις έκανε το 70-65, με τον Κλάιμπερν στο 26' και πάλι από την περιφέρεια να δίνει αέρα 6 πόντων (73-67) στην Εφές. Ο Ριβέρο στο 28' μείωσε σε 75-71, με τον Ουέμπ να γράφει το 75-73 στο 29' και το δεκάλεπτο να λήγει με το σκορ στο 77-75.

Ο Λάρκιν αποφάσισε: Νικήτρια η Εφές!

Ο Οσμάνι στην έναρξη της τέταρτης περιόδου διαμόρφωσε το 79-75, με τον Ριβέρο (11 π.) να απαντά με καλάθι και φάουλ για το 79-78 στο 32'. Η Εφές στο 33' πήρε και πάλι διαφορά 7 πόντων (83-78) με τον Οσμάνι να σκοράρει 4 σερί και να γίνεται παράγοντας της αναμέτρησης. Ο Μπόλντγουιν (21 π.)  στο 34' μείωσε σε 85-80, με την Εφές με τον Τόμπσον στο 35' να διαμορφώνει το 88-80. Η Μακάμπι ήταν αποφασισμένη να παίξει τα ρέστα της και με τον Νίμπο μείωσε σε 90-84 στο 36', με τον Λάρκιν με 5 σερί προσωπικούς του πόντους να δίνει για πρώτη φορά διψήφιο προβάδισμα στην Εφές στο 37' (95-84). Η ομάδα του Μιγιάτοβιτς είχε επιβάλλει πλήρως τον ρυθμό της, δεν αντιμετώπισε κάποιο πρόβλημα στα επόμενα τρία λεπτά και έφτασε στη νίκη με 105-91.

Τα δεκάλεπτα: 29-27, 50-51, 77-75, 105-91