72 76
  • Χουάν Κάρλος Γκαρσία
  • Τζόσεφ Μπισάνγκ
  • Ιγκόρ Ντραγκόσεβιτς

Σε ένα παιχνίδι με ατελείωτες εναλλαγές στο προβάδισμα και πολύ... ξύλο έφυγε νικητής από το Μόναχο, επικρατώντας της Μπάγερν με 76-72. Οι ερυθρόλευκοι χάρη στην άμυνα τους έφεραν την αναμέτρηση στα μέτρα τους και πήραν μια υπερπολύτιμη νίκη που είχαν ανάγκη.

Η ομάδα του Πάμπλο Λάσο με την ήττα αυτή έπεσε στο 10-15 και πλέον η υπόθεση 10άδα φαντάζει δύσκολη. Από την άλλη πλευρά οι Πειραιώτες ανέβηκαν στο 14-11 πλησιάζοντας την εξάδα και η επόμενη αναμέτρηση κόντρα στην Βαλένθια έχει χαρακτήρα τελικού.

Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα περιόρισε τα λάθη της (5λ.) ενώ είχε περισσότερες ασίστ από την Μπάγερν (12-17), η οποία στόχευε πολύ στο ποστ με ενέργειες του εξαιρετικού σήμερα Ιμπάκα.

Ο Τόμας Ουόκαπ ήταν ο κορυφαίος του Ολυμπιακού, με τον διεθνή γκαρντ να επιστρέφει έπειτα από αρκετό διάστημα στις πολύ καλές εμφανίσεις. Ο 31χρονος πραγματοποίησε μια πληθωρική εμφάνιση μετρώντας 16 πόντους και 8 ασίστ. Πολύ καλή παρουσία από τον Φίλιπ Πετρούσεφ , ο οποίος αν και αμφίβολος πριν την έναρξη του παιχνιδιού μέτρησε 14 πόντους και 3 ριμπάουντ. Δεύτερη διαδοχική καλή εμφάνιση από τον Μπραζντέικις με 11 πόντους και 5 ριμπάουντ, ενώ καθοριστικός ήταν και ο Γιαννούλης Λαρεντζάκης που γέμισε την στατιστική του με 8 πόντους, 4 ριμπάουντ και 3 ασίστ.

Από την άλλη πλευρά ο Ιμπάκα αν και αμφίβολος για το σημερινό παιχνίδι κυριάρχησε στις δυο ρακέτες με τον πρώην ΝΒΑer να ολοκληρώνει την αναμέτρηση με 18 πόντους και 8 ριμπάουντ. Φοβερή εμφάνιση και από τον πρώην παίκτη του Περιστερίου, Σίλβεν Φρανσίσκο, ο οποίος μέτρησε 18 πόντους με 3 ασίστ. Οι υπόλοιποι παίκτες του Πάμπλο Λάσο έμειναν σε μονοψήφια επίπεδα με τον Χάρις να μετρά 9π. με 4ρ.

Φοβερός Μπραζντέικις έδωσε ρυθμό στον Ολυμπιακό που πήρε μικρό προβάδισμα στο πρώτο δεκάλεπτο

Ο Ολυμπιακός παράταξε στο παρκέ της AUDI Dοme την πεντάδα που ξεκίνησε και με την Άλμπα, με τις δυο ομάδες να είναι άστοχες στο πρώτο λεπτό και τον Ιμπάκα να… σπάει το ρόδι με τρίποντο (3-0 στο 2’). Ο Μπραζντείκις απάντησε με γκολ-φάουλ (3-3 στο 5’), ωστόσο το σύνολο του Πάμπλο Λάσο μέσω της σφικτής του άμυνας πήρε προβάδισμα 4π. (7-3 στο 4΄). Οι ερυθρόλευκοι ισοφάρισαν άμεσα σε 7-7 στο 5’, ενώ με ένα προσωπικό σερί 6-0 του Μπραζντέκις πήραν προβάδισμα 4π. (9-13 στο 7’). Ο Λούσιτς απάντησε με τρίποντο (12-13 στο 8’), με τον ρυθμό του αγώνα να είναι αργός και τις δυο ομάδες να πηγαίνουν σε σετ επιθέσεις και να εναλλάσσονται συνεχώς στο προβάδισμα (12-13, 14-13, 14-15 στο 9’). Ο Πίτερς έφτασε τους 5π. με το πρώτο του τρίποντο στο παιχνίδι, με την ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα να κλείνει το πρώτο δεκάλεπτο στο +4 (14-18).

Οι ερυθρόλευκοι διατηρούσαν ένα μικρό προβάδισμα, πέρασε μπροστά στο τέλος του ημιχρόνου η Μπάγερν με τρίποντο του Ουάιλερ-Μπαμπ

Με καλάθι του Χάρις μπήκε στην δεύτερη περίοδο η Μπάγερν με τους ερυθρόλευκους ωστόσο να διατηρούν το προβάδισμα τους (18-19 στο 12’). Ο Μπόνγκα, παρότι αμφίβολος πριν την έναρξη του παιχνιδιού, έγραψε το 20-19 στο 13’ με την second unit των Πειραιωτών να στέκεται καλά με πρωταγωνιστή τον Ουίλιαμς-Γκος (22-23 στο 14’). Ο Αμερικανός γκαρντ έφτασε τους 6π. αποτελώντας μόνιμη απειλή για την γερμανική ομάδα, όμως ο Χάρις κυριαρχούσε στις δυο ρακέτες (9π. 4/4δ. 4ρ.). Ο Λαρεντζάκης (3π. 1ρ.) με τον Παπανικολάου (5π. 1ας. 1κλ.) είχαν μπει στην εξίσωση του αγώνα (27-31 στο 17’), την στιγμή που οι ερυθρόλευκοι έπαιζαν αρκετά καλή άμυνα (27π. σε 18’). Ο Πετρούσεφ άνοιξε λογαριασμό με τον Ολυμπιακό να διατηρεί σταθερά το προβάδισμα του (33-35 στο 18’), ωστόσο η Μπάγερν απάντησε με ένα σερί 5-0, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια για το ημίχρονο στο +3 (38-35).

Ο Ιμπάκα κυριάρχησε στο ζωγραφιστό, ο Ολυμπιακός απάντησε με Ουόκαπ και Πετρούσεφ για το +3 της τρίτης περιόδου

Με καλάθι του Ράιτ μπήκε ο Ολυμπιακός στο δεύτερο μέρος με τον Ιμπάκα να τον κερδίζει στην συνέχεια σε δυο συνεχόμενες μονομαχίες, δίνοντας αέρα 5 πόντων στην ομάδα του (42-37 στο 22’). Οι ερυθρόλευκοι τα είχαν βρει σκούρα στην επίθεση, την στιγμή που ο πρώην ΝΒΑer έφτασε τους 13π. γράφοντας το 44-37 στο 24’. Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα είχε σημειώσει μόλις 2 πόντους σε 5’ , ωστόσο Πίτερς και Ουόκαπ με δυο καλάθια ξεκόλλησαν την ομάδα τους από τους 37π. (44-41 στο 25’). Η γερμανική ομάδα διατηρούσε σταθερά το προβάδισμα της (47-43 στο 27’), με τους ερυθρόλευκους να οδηγούνται σε βεβιασμένες επιθέσεις. Ο Ουόκαπ με προσωπικό σερί 5-0 έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του (47-48 στο 28’) σε μια αμφίρροπη αναμέτρηση, με τον Φρανσίσκο να απαντά με γκολ-φάουλ (50-48 στο 29’). Οι αλλαγές στο προβάδισμα ήταν πολλές (50-48, 50-50, 50-52), με τον Πετρούσεφ να δίνει προβάδισμα 3π. στους Πειραιώτες στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου (51-54).

Οι ερυθρόλευκοι έπαιξαν σπουδαία άμυνα, βρήκαν λύσεις στην επίθεση με τον Πετρούσεφ και έφυγαν νικητές από το Μόναχο

Οι ερυθρόλευκοι μπήκαν φουριόζοι στην 4η περίοδο και αύξησαν το προβάδισμα τους στο +7 (51-58 στο 32'), αφήνοντας παράλληλα την Μπάγερν χωρίς σκορ για περισσότερο από 2'. Ο Ουόκαπ (16π. 7ασ.) οργάνωνε εξαιρετικά τις επιθέσεις της ομάδας του, με την Μπάγερν να απαντά άμεσα με σερί 5-0 για το 56-60 στο 33', με τον Φρανσίσκο να μειώνει στον πόντο με τρίποντο (59-60 στο 34'). Ο ρυθμός του παιχνιδιού έγινε γρήγορος με τον Ολυμπιακό να κάνει 5-0 σερί για 59-65 και την Μπάγερν να απαντά με τρίποντο (62-65 στο 35'). Ο Λαρεντζάκης με τρίποντο έγραψε το 62-68, με τον Λούτσιτς να απαντάει με το ίδιο νόμισμα σε μια φανταστική 4η περίοδο (65-68 στο 37'). Ο Ολυμπιακός διατηρούσε σταθερά ένα μικρό προβάδισμα (67-70 στο 38') με τους ερυθρόλευκους να παίζουν εξαιρετική άμυνα και τον Πετρούσεφ να στέλνει την διαφορά στο +5 (67-72 στο 38'). Λούτσιτς και Γκος αστόχησαν σε δυο διαδοχικές επιθέσεις με τον Φρανσίσκο να μειώνει στο τρίποντο (69-72 στο 39'). Η γερμανική ομάδα είχε 37,8'' για να εκδηλώσει επίθεση, ο Ομπστ αστόχησε με τους ερυθρόλευκους να σκοράρουν με τον Πετρούσεφ (69-74). Ο Φρανσίσκο απάντησε με τρίποντο (72-74) με 3,7'' να απομένουν για το φινάλε, με τον Λαρεντζάκη να γράφει το 72-76 δίνοντας ουσιαστικά μια πολύτιμη νίκη στην ομάδα του.

Τα δεκάλεπτα: 14-18, 38-35, 51-54, 72-76.