Με τον Καστανέδα από ωραίος να... γίνεται μοιραίος το Λαύριο έχασε μια μεγάλη ευκαιρία για ένα σπουδαίο διπλό, με τον ΠΑΟΚ να παίρνει την νίκη με 66-65 και να γλιτώνει από μια μεγάλη γκέλα μέσα στην έδρα του. Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Άλστον με 17 πόντους και 12 ριμπάουντ, ενώ 15 είχε ο Χάρισον. Για το Λαύριο ο... μοιραίος Καστανέδα είχε 18 και παρά... ένα ριμπάουντ έχασε το double double

Το παιχνίδι στην Πυλαία ξεκίνησε με τους χειρότερους δυνατούς οιωνούς, μιας και οι δύο αντίπαλοι εμφανίστηκαν στο παρκέ νωθροί, νωχελικοί, χωρίς καμία ενέργεια και ιδιαιτέρως άστοχοι. Είναι χαρακτηριστικό πως ο Φλάτεν έκανε το 0-3, δυόμιση λεπτά μετά το τζάμπολ, ενώ η ομάδα του Φώτη Τακιανού βρήκε τον δρόμο για να σκοράρει ένα λεπτό αργότερα δια χειρός ΜακΝίς. Στο 5’ το σκορ ήταν 5-3 με τους γηπεδούχους να μετρούν 1/5 σουτ, ενώ η ομάδα του Λαυρίου μόλις 1/8. Ο Μπελιάουσκας με τρίποντο έκανε το 10-5, τρία λεπτά πριν το τέλος της περιόδου, ο Θόρντον… ζεστάθηκε και αυτός με τον ΠΑΟΚ να «κλείνει το δεκάλεπτο προηγούμενος μόλις με 4 πόντους, 14-10.

Το δεύτερο δεκάλεπτο ήταν τελείως διαφορετικό. Ο ΠΑΟΚ είχε καταφέρει να επιβάλλει τον ρυθμό του, την στιγμή που το Λάυριο… μάτωνε για να βρει τον τρόπο να σκοράρει. Η ομάδα του Κώστα Μέξα συνέχιζε να είναι τραγικά άστοχη, έχοντας 8/33 σουτ, τη στιγμή που οι γηπεδούχοι είχαν επιθετικό πλουραλισμό και τους Χάρισον και Άλστον να τους «οδηγούν» έκαναν επιμέρους σκορ 18-10 στο δεύτερο δεκάλεπτο και πήγαν στα αποδυτήρια με το +12, 32-20.

Επιμέρους σκορ 8-22 και μπροστά το Λαύριο

Το πολύ κακό ποιοτικά παιχνίδι συνεχίστηκε και στο δεύτερο ημίχρονο με τον ΠΑΟΚ να προβληματίζει εντόνως με την απόδοσή του τόσο τον προπονητή του όσο και τον κόσμο του. Ο προπονητής του Λαυρίου, Κώστας Μέξας, επιστράτευσε ζώνη και βγήκε κερδισμένος μιας και κράτησε τον ΠΑΟΚ χωρίς σκορ για 5 λεπτά και 25 δευτερόλεπτα. Στο διάστημα αυτό το Λαύριο έκανε σερί 0-10, με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Κωστή Γόντικα, μειώνοντας σε 32-30, με τον ΜακΝίς να πετυχαίνει το πρώτο καλάθι της ομάδας του και να κάνει το 34-32. Από εκεί και πέρα ανέλαβε ο δράση για το Λαύριο ο Καστανέδα ο οποίος «οδήγησε» την ομάδα του στο προβάδισμα. Ο παίκτης του Κώστα Μέξα ήταν εξαιρετικός και αφού έδωσε το προβάδισμα, για πρώτη φορά, στο 27’ με 34-35, ήταν ο παίκτης που έκανε τη διαφορά και… υπέγραψε το 40-42 της τρίτης περιόδου έπειτα από επιμέρους 8-22 για την ομάδα της Λευρεωτικής.

Όλα ανοιχτά μέχρι το τελευταίο δευτερόλεπτο

Στο τελευταίο δεκάλεπτο το ντέρμπι συνεχίστηκε με τον Ζάρα έπειτα από σουτ τριών πόντων να κάνει το 40-45, αλλά και το 43-37. Δύο συνεχόμενα επιθετικά φάουλ του Καστανέδα αλλά και επιθετικές λύσεις από τον Άλστον έδωσαν το προβάδισμα και πάλι στον ΠΑΟΚ με 49-47, πέντε λεπτά πριν από το τέλος με το Λαύριο να χάνει τη συγκέντρωσή του. Ο Άλστον ήταν ο παίκτης που έκανε τη διαφορά, μιας και με τρίποντο έκανε το 53-47, τη στιγμή που το Λαύριο δε μπορούσε να σκοράρει ούτε με… αίτηση. Παρ’ όλα αυτά το Λαύριο δεν είχε πει την τελευταία του λέξη. Οι φιλοξενούμενοι με δύο συνεχόμενα τρίποντα από τον Ζάρα και τον Μουράτο έκαναν το 53-53, 1:20 πριν το τέλος, με τον Άλστον στα 35 δεύτερα με ½ βολές να κάνει το 54-53 και τον Θόρντον να ισοφαρίζει με τον ίδιο τρόπο στα 21 δεύτερα. Ο ΠΑΟΚ έκανε λάθος στην τελευταία επίθεση και το ματς οδηγήθηκε σε παράταση.

Εκεί ο Μουράτος με τρίποντο έκανε το 55-57, αλλά στη συνέχεια δέχθηκε τεχνική ποινή επειδή έδειξε τη φανέλα του με αποτέλεσμα να αποβληθεί από τη συνέχεια και ο Άλστον έκανε το 57-57. Ο ΠΑΟΚ έδειχνε να έχει τον έλεγχο, αλλά ο Καστανέδα ήταν ο παίκτης που... αποφάσιζε για το Λαύριο και με γκολ-φάουλ, 2:15 πριν το τέλος έκανε το 62-63 αλλά έχασε κρίσιμο τρίποντο ένα λεπτό πριν από τη συμπλήρωση 45 λεπτών αγώνα, με τον Χάρισον να κάνει το 64-63. Στην αμέσως επόμενη φάση ο Φρίντρικσον μάζεψε το ριμπάουντ και πήρε και το φάουλ με αποτέλεσμα να πάει στη γραμμή των βολών και να κάνει το 66-63, ενώ απέμεναν 36 δεύτερα. Ο Καστανέδα μείωσε σε 66-65, αλλά στην προτελευταία φάση του αγώνα θέλησε να γίνει ήρωας... έγινε μοιραίος και το Λαύριο έχασε μέσα από τα χέρια του ένα μεγάλο διπλό.

Τα Δεκάλεπτα: 14-10, 32-20, 40-42, 54-54, 66-65