Τεράστια νίκη για τον Άρη στα Λιόσια επί της ΑΕΚ με 93-91. Οι Θεσσαλονικείς αν και παρατάχθηκαν χωρίς τους Σταρκς και Μποχωρίδη κατάφεραν να πάρουν το ροζ φύλλο αγώνα χάρις στην εξαιρετική εμφάνιση του Βασίλη Τολιόπουλου ο οποίος ολοκλήρωσε το ματς με double-double (25 πόντους και 10 ριμπάουντ).

Η ΑΕΚ μπήκε πολύ πιο συγκεντρωμένα στο παιχνίδι θέλοντας να εκμεταλλευτεί τις απουσίες του Άρη (Μποχωρίδης, Σταρκς) και με «όπλο» της την πίεση στην μπάλα αλλά και τον ΜακΡέι κατάφερε να επιβάλει τον ρυθμό της. Στο πρώτο τρίλεπτο το σκορ ήταν στο 7-3, ενώ δύο λεπτά αργότερα το σκορ ήταν 11-5, με τους «κιτρινόμαυρους» να περνούν συνεχώς τη μπάλα στο χαμηλό ποστ και να δημιουργούν φθορές στην ομάδα του Άρη. Με το σκορ στο 15-7 ο Άρης έδειξε σημάδια.. ανάκαμψης και με ένα εντυπωσιακό κάρφωμα του Μπάνγκστον αλλά και λύσεις δια χειρός Χαρέλ μείωσε σε 15-11. Όμως οι Θεσσαλονικείς συνέχισαν τα παιδικά… λάθη και ο Μόργκαν έδωσε αέρα 8 πόντων, λίγο πριν το τέλος της πρώτης περιόδου, με σκορ 19-11. Ο Άρης με τρίποντο του Γκάλινατ έκανε ένα 0-5 για το 19-16, με τον Αγραβάνη να προσπαθεί να σηκώσει το επιθετικό φορτίο της ΑΕΚ και το δεκάλεπτο να «κλείνει» με 22-19 έπειτα από τρίποντο του Σανόγκο.

Ο έλεγχος στον Άρη

Ο Σανόγκο έδινε λύσεις στην επίθεση του Άρη, ο Τολίόπουλος είχε αλλάξει τον ρυθμό και στο τρίλεπτο με καλάθι του Έλληνα περιφερειακού οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν με 26-26 και με τρίποντο του ίδιου παίκτη ο Άρης πήρε το προβάδισμα με 28-29. Ο Τολιόπουλος συνέχιζε να είναι ο κορυφαίος του δεύτερου δεκαλέπτου, οργανώνοντας και εκτελώντας για την ομάδα του και με πολύ ωραίο λέι απ έκανε το 30-33, πέντε λεπτά ακριβώς πριν από το τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Διαφορά δε μπορούσε να πάρει κανένας εκ των δύο αντιπάλων με τον Άρη να είναι αυτός που ήλεγχε την αναμέτρηση και πήγε στα αποδυτήρια προηγούμενος με 43-42.

Η ανατροπή της ΑΕΚ

Στην επανάληψη ο Άρης μπήκε με διάθεση να γίνει ακόμα πιο σκληρός στην άμυνά του και τα κατάφερε σε πολύ μεγάλο βαθμό, δυσκολεύοντας την επιθετική λειτουργία της ΑΕΚ και «οδηγώντας» τους γηπεδούχους σε πολλά λάθη. Την ίδια ώρα, στο επιθετικό κομμάτι, η ομάδα του Γιάννη Καστρίτη είχε επιβάλλει τον ρυθμό τους με τους Χάρελ και Τολιόπουλο να κάνουν τη διαφορά και το σκορ στο 24’ να είναι 47-56.  Η ΑΕΚ όμως δεν το έβαλε κάτω, έσφιξε την άμυνά της και με τους Μόργκαν και Ράιτ να αλλάζουν τα δεδομένα οι γηπεδούχοι έκαναν σερί 24-11 και πήραν προβάδισμα με 71-67 έπειτα από buzzer beater τρίποντο του Μόργκαν.

Θρίλερ μέχρι τέλους

Το ντέρμπι συνεχιζόταν στο ξεκίνημα της τέταρτης και τελευταίας περιόδου με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ και τον Σανόνγκο με τρίποντο να κάνει το 73-76. Μετά από συνεχόμενες λάθος επιθέσεις και από τις δύο πλευρές η ΑΕΚ με ένα 4-0 πέρασε μπροστά με 77-76, πέντε λεπτά πριν από το τέλος του αγώνα. Ο Τολιόπουλος με δύο βολές έκανε το 77-78, ο Νάιτ απάντησε με τον ίδιο τρόπο για το 79-78 και το ρολόι έδειχνε 3:30 πριν από το τέλος της αναμέτρησης. Ο Γκάλινατ με τρίποντο έκανε το 79-81 και με ένα τρομακτικό κάρφωμα του Μπάνγκστον στο πρόσωπο του Τίλμαν το σκορ έγινε 79-81, τρία λεπτά πριν τη λήξη. Ο Βασίλης Τολιόπουλος, όμως, έμελλε να είναι ο παίκτης που θα… αποφάσιζε για το ματς, μιας και με «βόμβα» από τα 7.5 μέτρα έκανε το 81-86, 80 δεύτερα πριν το τέλος.  Δυο χαμένες βολές του Μπάνγκστον και ένα γκολ-φάουλ του Μόργκαν έφεραν το σκορ στο 86-86, αλλά ο Τολιόπουλος είπε και πάλι «παρών» και με ένα ακόμα τεράστιο τρίποντο έκανε το 86-89 και ενώ απέμεναν 24 δεύτερα. Στα 19 δεύτερα ο Νάιτ πήρε το φάουλ, πήγε στις βολές και έκανε το 88-89, ο Γκάλινατ από τη μεριά του απάντησε με τον ίδιο τρόπο για το 88-91 και η ΑΕΚ είχε στη διάθεσή τις 18 δεύτερα. Ο Νάτι προφανώς με… θολωμένο μυαλό δεν έψαξε το τρίποντο, με δεύτερη προσπάθεια πήρε το φάουλ πήγε και πάλι στις βολές και έκανε το 90-91, στα 8 δεύτερα.  Με το σκορ στο 91-93 η ΑΕΚ είχε μία τελευταία ευκαιρία στο τελευταίο, σχεδόν, ενάμιση δευτερόλεπτο για να αλλάξει τα δεδομένα, με τον Μόργκαν όμως να μην καταφένει να σκοράρει στην τελευταία φάση.

Τα Δεκάλεπτα: 22-19, 42-43, 71-67, 91-93