MACCABI TEL AVIV
  • Νταμίρ Γιαβόρ
  • Κάρλος Κορτές
  • Έντουαρντ Ουντιάνκσι

Ο Ολυμπιακός ήταν κυρίαρχος στην μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στην, χωρίς Μπράουν, Μακάμπι και επικράτησε με 89-72 για την 22η αγωνιστική στην Ευρωλίγκα.

Με αυτή την νίκη οι ερυθρόλευκοι ανέβηκαν στο 12-10 πατώντας και πάλι στην πρώτη εξάδα της βαθμολογίας, ενώ από την αντίπερα όχθη η ισραηλινή ομάδα έπεσε και αυτή στο 12-10, έχοντας ωστόσο μειονέκτημα σε πιθανή ισοβαθμία με τους Πειραιώτες.

Το μίνι ξέσπασμα των παικτών του Γιώργου Μπαρτζώκα στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου ήταν καθοριστικό για την εξέλιξη του αγώνα, με τους ερυθρόλευκους να μετρούν 13/29 τρίποντα (44,8%) και 22 ασίστ για 9 λάθη.

Ο Νίκολα Μιλουτίνοφ εν τη απουσία του Φαλ έκανε εμφάνιση καριέρας, όντας ανίκητος κάτω από τις δυο ρακέτες. Ο Σέρβος σέντερ ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με ένα εντυπωσιακό double-double μετρώντας 20 πόντους και 20 ριμπάουντ. Μια ακόμη εξαιρετική εμφάνιση για φέτος από τον Κάνααν με τον Αμερικανό να μετρά 20 πόντους με 4/7τρ. Πολύ καλή παρουσία και από τον Άλεκ Πίτερς με 17 πόντους και 2/3τρ. με τον Ουόκαπ να γεμίζει την στατιστική του με 6 πόντους, 3 ριμπάουντ και 7 ασίστ.

Από την άλλη πλευρά για την ομάδα του Κάτας ο Μπόλντγουιν δεν ξεκίνησε καλά το παιχνίδι, ωστόσο στην συνέχεια βρήκε ρυθμό και σημείωσε 18 πόντους, με 5 ριμπάουντ και 3 ασίστ, ενώ από 10 πόντους πρόσθεσαν ο Μπλατ (10π. 7ας.) και ο Κόλσον (10π. 3ρ.)

Ο Ολυμπιακός πάτησε γκάζι μετά τα πρώτα 2’ και άφησε την Μακάμπι στο -8, με τον Μιλουτίνοφ να κυριαρχεί στο ζωγραφιστό

Με την κλασική του πεντάδα ξεκίνησε  την αναμέτρηση ο Ολυμπιακός με τον Μιλουτίνοφ να παίρνει την θέση του τραυματία Φαλ. Ο Σόρκιν ήταν εκείνος που… άνοιξε το σκορ (0-2) με τους ερυθρόλευκους να μένουν χωρίς σκορ για 2’. Ο Πίτερς έδωσε το έναυσμα της επίθεσης σημειώνοντας 4 συνεχόμενους πόντους (4-2 στο 3’), την στιγμή που ο Μιλουτίνοφ κυριαρχούσε στα ριμπάουντ (4ρ. σε 4’). Το σερί του Ολυμπιακού ανέβηκε στο 9-0 με το πρώτο τρίποντο του Κάνααν στην αναμέτρηση (9-2 στο 4’), ενώ ο Πίτερς ανέβασε την διαφορά στο +8 (12-4 στο 5’) φτάνοντας τους 7π. Ο Μπλατ με τρίποντο έκοψε τον ρυθμό των Πειραιωτών, ωστόσο ο Σέρβος σέντερ του Ολυμπιακού ήταν ασταμάτητος (6π. 6ρ.) στις δυο ρακέτες (17-7 στο 7’). Ο Κάνααν (7π.) ανέβασε το προβάδισμα της ομάδας του στο +13 (20-7 στο 7’) με την Μακάμπι να δυσκολεύεται αρκετά στην επίθεση, με τον Μπόλντγουιν να έχει ήδη 4 λάθη. Ο ΝτιΜπαρτολομέο με δυο συνεχόμενα τρίποντα μείωσε στους 7π. (23-16 στο 9’) με το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου να βρίσκει την ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα στο +8 (26-18).

Η Μακάμπι έσφιξε την άμυνα της, μείωσε, ωστόσο οι ερυθρόλευκοι διατήρησαν το προβάδισμα τους στο πρώτο ημίχρονο

Με ένα γρήγορο 4-0 μπήκε η Μακάμπι στην 2η περίοδο μειώνοντας στους 4π. (26-22 στο 12’) με τον Γκος να απαντά με το πρώτο του καλάθι. Η second unit που συνηθίζει να επιστρατεύει ο Γιώργος Μπαρτζώκας στο δεύτερο δεκάλεπτο δεν πατούσε καλά στο παρκέ με την ισραηλίνη ομάδα να έχει φέρει το παιχνίδι στα μέτρα της. Το σύνολο του Κάτας ισοφάρισε με το τρίποντο του Μπόλντγουιν σε 28-28 μεγαλώνοντας το σερί της (2-10) με τον Μήτρου – Λονγκ να απαντά για το 31-28. Με την είσοδο του Μιλουτίνοφ ο Ολυμπιακός απέκτησε σταθερότητα στις δυο πλευρές (36-30 στο 14’), ωστόσο η αστοχία των δυο ομάδων είχε ρίξει τον ρυθμό του αγώνα. Η Μακάμπι γύρισε την άμυνα της ζώνη και σε συνδυασμό με την αστοχία των ερυθρολεύκων παρέμενε κοντά στο σκορ (39-36 στο 18’), ενώ το τέλος του πρώτου ημιχρόνου βρήκε την ομάδα στο -6 (42-36).

Μπήκε φουριόζος ο Ολυμπιακός και με τρίποντη καταιγίδα ξέφυγε στο +12

Πολύ ζεστός από τα 6.75μ. μπήκε ο Ολυμπιακός με τους Πίτερς, Κάνααν και Ουόκαπ να ευστοχούν σε ισάριθμα σουτ. Οι ερυθρόλευκοι ανέβασαν πολύ γρήγορα την διαφορά τους στο +15 (53-38 στο 22’), έχοντας βάλει 10π. σε 2’. Η Μακάμπι είχε σημειώσει 2π. σε 4’ με τον Μιλουτίνοφ να συνεχίζει την κυριαρχία του στο ζωγραφιστό (12π. 16ρ.) και τον Ολυμπιακό να αυξάνει το προβάδισμα του στο +16 (57-41 στο 25’). Οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα είχαν επιβάλει πλήρως τον ρυθμό τους στην αναμέτρηση και κρατούσαν την διαφορά τους σε επίπεδα ασφαλείας (+16, 59-43 στο 26’). Ο Κόλσον με 4 αναπάντεχους πόντους μείωσε στους 12 (59-47 στο 28’), ωστόσο ο Κάνααν (13π.)  με τον Πίτερς (17π.) επανάφεραν την τάξη στο παιχνίδι (+15, 64-49 στο 29’). Ο Παπανικολάου έβαλε το 11ο τρίποντο της ομάδας του (11/23τρ.) με την ισαρηλινή ομάδα να απαντά με 4-0 για το 67-54 λίγο πριν το φινάλε του τρίτου δεκαλέπτου, ενώ ο Ουέμπ με ένα πολύ δύσκολο τρίποντο ροκάνισε την διαφορά στο -12 (69-57).

Το καθάρισε εύκολα με την άμυνα του ο Ολυμπιακός

Με 9-0 σερί μπήκε ο Ολυμπιακός στο τελευταίο δεκάλεπτο, ανεβάζοντας το προβάδισμα του στην μεγαλύτερη τιμή για σήμερα (+21, 78-57). Οι ερυθρόλευκοι σε συνδυασμό και με την καλή τους άμυνα έβαλαν σημαντικές βάσεις για την 12η νίκη τους στην διοργάνωση, καθώς πολύ δύσκολα θα έχαναν ένα τόσο μεγάλο προβάδισμα. Η Μακάμπι προσπάθησε να περιορίσει όσο το δυνατόν περισσότερο την διαφορά (81-64 στο 36'), ωστόσο οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα ήλεγχαν πλήρως το παιχνίδι. Τα τελευταία λεπτά ήταν περισσότερο διαδικαστικού χαρακτήρα, καθώς οι ερυθρόλευκοι είχαν εξασφαλίσει την νίκη (83-68 στο 38') με τις δυο ομάδες να έχουν χαλαρώσει, αφήνοντας στην... άκρη τις άμυνες. Ο Νίκολα Μιλουτίνοφ με το 19ο ριμπάουντ ισοφάρισε το ρεκόρ καριέρας του στην Ευρωλίγκα, γνωρίζοντας την αποθέωση από τον κόσμο του Ολυμπιακού.

Τα δεκάλεπτα: 26-18, 42-36, 69-57, 89-72.