Ξεκίνημα με νίκη στη διαβολοβδομάδα για τη Μονακό, με τους Μονεγάσκους να επικρατούν της Μπασκόνια με σκορ 93-83 στο πλαίσιο της 20ης αγωνιστικής της Euroleague και να έρχονται στο ΟΑΚΑ να αντιμετωπίσουν τον Παναθηναϊκό με στόχο το 2/2 και να πάρουν εκδίκηση για το buzzer beater του Γκριγκόνις στο Πριγκιπάτο.

Οι Γάλλοι είχαν σε εξαιρετική βραδιά τον Μάικ Τζέιμς, ο οποίος τελείωσε το ματς με 26 πόντους (4/7 τρίποντα) και έτσι με αυτή τη νίκη βελτίωσαν το ρεκόρ τους και ανέβηκαν στο 11-9. Από την άλλη πλευρά, ο Μάρκους Χάουαρντ ξεχώρισε πραγματοποιώντας ασύλληπτη εμφάνιση με 33 πόντους, ωστόσο αυτό δεν έφτανε για τους Βάσκους, οι οποίοι έπεσαν στο 10-10.

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν το ματς και πήγαιναν... χέρι-χέρι, με καμία από τις δύο να μην αφήνει την άλλη να πάρει κάποιο μεγάλο προβάδισμα. Η Μονακό μπήκε δυνατά, έκανε το 5-0, ωστόσο άμεσα ξεκίνησε η αντεπίθεση της Μπασκόνια, η οποία πέρασε μπροστά με 5-6, ενώ με +1 τελείωσε και την 1η περίοδο με σκορ 21-22.

Στη δεύτερη περίοδο οι Βάσκοι ανέβασαν το προβάδισμά τους και έφτασαν μέχρι το +6 (29-35), έχοντας καυτό τον Χάουαρντ, ο οποίος τελείωσε το ημίχρονο με 15 πόντους και 3/3 τρίποντα. Ωστόσο, οι Μονεγάσκοι με μπροστάρη τον Μάικ Τζέιμς έφεραν το ματς στα ίσα (35-35) και με ένα σερί 12-0 πέρασαν αυτοί μπροστά αυτοί με +6 (41-35), πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με σκορ 43-39.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχοι μπήκαν καλύτερα και στην 3η περίοδο ανέβασαν τη διαφορά τους, φτάνοντας ακόμη και στο +12, με το 71-59 να είναι σκορ περιόδου. Στο τελευταία δεκάλεπτο οι Ισπανοί «ξύπνησαν με τον Χάουαρντ να παίρνει από το... χεράκι τη Μπασκόνια, μειώνοντας στους 3 πόντους (84-81). Ωστόσο στο τέλος, η ομάδα του Σάσα Ομπράντοβιτς κράτησε το προβάδισμά της και έφτασε στη νίκη με σκορ 93-83.

Τα δεκάλεπτα: 21-22, 43-39, 71-59, 93-83