Ο Ολυμπιακός ήταν σοβαρός καθ΄ όλη την διάρκεια της αναμέτρησης και κατάφερε να φύγει με το διπλό από τα Άνω Λιόσια επικρατώντας της ΑΕΚ, των πολλών αλλαγών μεν 92-80.

Με αυτή την νίκη η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα βελτίωσε το ρεκόρ της σε 12-1 συνεχίζοντας στο κυνήγι του Παναθηναϊκού, ενώ από την αντίπερα όχθη η Ένωση έπεσε στο 6-7 παραμένοντας μακριά από την πρώτη τριάδα του πρωταθλήματος.

Ο Κώστας Παπανικολάου πραγματοποίησε εκπληκτική εμφάνιση, την καλύτερη για αυτόν την φετινή περίοδο, με τον Έλληνα διεθνή να μετρά 20 πόντους με 14 ριμπάουντ και 2 ασίστ, Άλλη μια γεμάτη εμφάνιση έκανε και ο Πίτερς με 17 πόντους και 6 ριμπάουντ, ενώ ο Γκος πρόσθεσε 16 πόντους με 9 ασίσιτ, όντας καθοριστικός όταν μείωσε η ΑΕΚ το σκορ.

Από την αντίπερα όχθη, ο Τζόρνταν ΜακΡέι, σημείωσε 21 πόντους με 2/3 τρίποντα, ενώ ο Τζάστιν Τίλμαν μέτρησε double-double με 17 πόντους και 10 ριμπάουντ. Πολύ καλή παρουσία και από τον Κουζέλογλου με 12 πόντους και 7 ριμπάουντ.

Αρκετά άστοχη η ΑΕΚ, βρήκε ρυθμό επιθετικά ο Ολυμπιακός και πήρε προβάδισμα

Aρκετά γρήγορος ήταν ο ρυθμός στο ξεκίνημα του αγώνα με τον Ολυμπιακό να παίρνει προβάδισμα (2-5 στο 2’) με καλάθια του Παπανικολάου και Ουόκαπ. Ο Κουζέλογλου βρήκε ρυθμό με καλάθια κοντά στην ρακέτα (4π.) με τον Γκος να απαντά με τρίποντο για το 6-10 στο 4’). Η Ένωση είχε πρόβλημα στο τομέα των ριμπάουντ με τους ερυθρόλευκους να μετρούν ήδη 4 επιθετικά γεγονός που τους επέτρεπε να διατηρούν την μικρή διαφορά που είχαν χτίσει (11-14 στο 4’). O Γκος με το 2ο του τρίποντο έδωσε αέρα 6 πόντων στην ομάδα του (11-17 στο 6’), με τον Πίτερς να γράφει το 11-19. Οι ερυθρόλευκοι είχαν βρει ρυθμό στην επίθεση, σε αντίθεση με την ομάδα του Ζοάν Πλάθα που μετρούσε 6/15 σουτ εντός πεδιάς. Ο ΜακΡέι έσπασε το ρόδι από την γραμμή του τριπόντου (1/5τρ.) γράφοντας το 16-21 στο 9’, ενώ το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τον Ολυμπιακό στο +7 (16-23) έπειτα από δυο βολές του Μιλουτίνοφ.

Διατηρούσε το προβάδισμα τους οι ερυθρόλευκοι, αντέδρασε και μείωσε η Ένωση, στο +10 ο Ολυμπιακός στο ημίχρονο

Με ένα φοβερό κάρφωμα του ΜακΡέι μπήκε η ΑΕΚ στην 2η περίοδο (18-23 στο 11’) με τον Ολυμπιακό να απαντά με ένα σερί 7-0 (18-30 στο 13’) με κύριο τον Μήτρου-Λονγκ να φτάνει τους 5π. Οι ερυθρόλευκοι ανέβασαν για πρώτη φορά το προβάδισμα τους σε διψήφια επίπεδα (+11) με την Ένωση να γυρνάει την άμυνα της σε ζώνη και τον Λαρεντζάκη να την τιμωρεί για το +13 της ομάδας του (20-33 στο 13΄). Οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα βρίσκοντας με πολύ ωραίες συνεργασίες και μεγάλωνα συνεχώς το προβάδισμα τους (+15, 23-38 στο 14’) την στιγμή που η ΑΕΚ αστοχούσε ακόμα και σε εύκολα καλάθια με τον Τίλμαν να σπαταλά αρκετές επιθέσεις. Οι κιτρινόμαυροι αντέδρασαν και με καλάθια του ΜακΡέι και Ραντλ ροκάνισαν την διαφορά στο -11 (27-38 στο 15’) με τον Ολυμπιακό να χάνει την συγκέντρωση του για λίγα λεπτά. Ο Ζώης Καράμπελας με ένα σερί 4-0 έριξε την διαφορά σε μονοψήφια επίπεδα (31-40 στο 17’) με τον Νετζήπογλου να γράφει με κάρφωμα το 33-40. Το κιτρινόμαυρο σερί ανέβηκε στο 12-2 με τον Πίτερς να το διακόπτει με 4/4β. για το 35-44, ενώ το τέλος του ημιχρόνου βρήκε τον Ολυμπιακό στο +10 (39-49) έπειτα από καλάθι του Παπανικολάου.

Έσφιξε την άμυνα του ο Ολυμπιακός και αύξησε το προβάδισμα του, βάζοντας τις βάσεις για το διπλό

Χωρίς σκορ έμεινε η ΑΕΚ στα πρώτα 2’ της τρίτης περιόδου με τον Ολυμπιακό να αυξάνει την διαφορά στο +14 (39-53 στο 22’). Η καλή άμυνα των παικτών του Γιώργου Μπαρτζώκα ανάγκαζε την Ένωση σε κακές επιθέσεις με τον ρυθμό να έχει πέσει αισθητά σε σχέση με το πρώτο ημίχρονο. Οι παίκτες του Ζοάν Πλάθα είχαν σημειώσει 4 πόντους σε 5’ γεγονός που ευνοούσε τους Πειραιώτες να διατηρούσαν το προβάδισμα τους σε επίπεδα ασφαλείας (+13, 43-56 στο 25’). Ο Νετζήπογλου με τρίποντο μείωσε στους 10 (48-58 στο 26’), ωστόσο οι ερυθρόλευκοι ήλεγχαν πλήρως τον ρυθμό της αναμέτρησης (+12, 52-64 στο 27’) και με τον Παπανικολάου έδωσε την μεγαλύτερη τιμή στο προβάδισμα τους (+17, 52-69 στο 28’). Ο Ολυμπιακός έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο στο +14 (57-71) έχοντας βάλει σημαντικές βάσεις για την 12η νίκη του στο πρωτάθλημα.

Η ΑΕΚ μέσω της άμυνας μείωσε, ο Γκος έκοψε τον ρυθμό της Ένωσης και ο Ολυμπιακός έφυγε με το διπλό

Με ένα γρήγορο σερί 4-0 μπήκε η Ένωση στο τελευταίο δεκάλεπτο μειώνοντας στους 10π. (61-71 στο 31') με τον Μήτρου-Λονγκ να κόβει τον ρυθμό της ΑΕΚ με γκολ-φάουλ (61-74 στο 32'). Οι παίκτες του Ζοάν Πλάθα αύξησαν την πίεση τους σε όλο το γήπεδο και με τον Ματαλιωτάκη μείωσε το ερυθρόλευκο προβάδισμα κάτω από τους 10π. (65-74 στο 33') με τον Ολυμπιακό να είναι αρκετά άστοχος στην επίθεση. Ο ΜακΡέι με τον Τίλμαν έριξαν την διαφορά στους 5π. (69-74 στο 34') βάζοντας στην εξίσωση και το κλειστό των Άνω Λιοσίών με τον Γκος να γράφει με φλότερ το 69-76 στο 36'. Ο ΜακΡέι με τρίποντο μείωσε στους 4π. (72-76 στο 37'), ωστόσο ο Γκος απάντησε και πάλι με 4-0 σερί (72-80 στο 38'). Η Ένωση αστόχησε σε δυο κρίσιμες επιθέσεις και ο Παπανικολάου με τρίποντο έστειλε και πάλι την διαφορά στους 10π. (74-84 στο 39') δίνοντας έτσι την νίκη στην ομάδα του, καθώς στα υπολειπόμενα 1:35 η ΑΕΚ δεν μπορούσε να γυρίσει στο παιχνίδι.

Τα δεκάλεπτα: 16-23, 39-49, 57-71, 80-92