ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ
  • Αντεμίρ Ζουράποβιτς
  • Γκάτις Σαλίνς
  • Κέρεμ Μπάκι

O Προμηθέας πήγε να… καεί στο φινάλε, καθώς απώλεσε διαφορά 20 πόντων. Η Λε Μαν πλησίασε στο καλάθι στο ένα λεπτό για το τέλος και εκεί μίλησε ο Χάντερ Χέιλ. Ο Αμερικανός πέτυχε ένα μεγάλο τρίποντο, με το οποίο έφτασε τους 25 πόντους (5/7τρ.) και μαζί με τους Κάμερον Ρέινολντς (13π.), Άντονι Κάουαν (10π., 6ασ.), οδήγησαν τον Προμηθέα στο σπάσιμο της έδρας. Για τη Λε Μαν ο Ουίλιαμς Νάρας πέτυχε νταμπλ-νταμπλ με 17 πόντους και 13 ριμπάουντ, με τον Τρέβορ Χάτζινς να ακολουθεί με 14 πόντους.

Από το -7 στο +16 σε δέκα λεπτά  ο Προμηθέας

Νευρικά και άστοχα ξεκίνησε στο παιχνίδι ο Προμηθέας, μένοντας άποντος και πίσω στο σκορ με 7-0 στα πρώτα τέσσερα λεπτά.  Κάουαν και Ρέινολντς όχι μόνο ξεκόλλησαν την ομάδα τους από το μηδέν, αλλά την έβαλαν και μπροστά με 12-14, ενώ η είσοδος του Χέιλ έδωσε νέα επιθετική πνοή. Ο Στίβενς με κάρφωμα ολοκλήρωσε σερί 0-12 για το 12-18, ενώ ο Χέιλ με τρίποντο έγραψε το 14-21 της πρώτης περιόδου.

Έχοντας βρει ρυθμό, ο Αμερικανός γκαρντ έκανε το 16-29 και ο Ετσενίκε στη συνέχεια έγραψε το +16 (19-35). Ο Προμηθέας κυριαρχούσε σε άμυνα και επίθεση, όμως η Λε Μαν έψαχνε αντίδραση. Ο Νάρας τη βοήθησε προς αυτή την κατεύθυνση, όμως η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου κράτησε μια καλή απόσταση στο τέλος του ημιχρόνου (30-39), με τον Χέιλ να πρωταγωνιστεί ως τότε με 12 πόντους.

Με οδηγό τον Χέιλ άντεξε στην αντεπίθεση ο Προμηθέας

Κι αν το πρώτο 20λεπτο έμοιαζε ιδανικό, η συνέχεια ήταν ακόμα καλύτερη. Η περιφέρεια των Πατρινών πετούσε… φωτιές και με Κόνιαρη, Κάουαν και Χέιλ η απόσταση άνοιξε στο 39-55. Η Λε Μαν δεν μπορούσε να βρει ρυθμό χάρη στην καλή άμυνα του Προμηθέα και ο Χέιλ φρόντισε με τρίποντο να στείλει τη διαφορά στο +22 (40-62) λίγο πριν το 45-62 του τρίτου δεκαλέπτου.

Το τρίποντο του Κόνιαρη επανέφερε το ελληνικό +20 (47-67), όμως ο Προμηθέας στα επόμενα πέντε λεπτά έπαθε μπλακ-άουτ. Έτσι, η Λε Μαν κατάφερε να επιστρέψει στο ματς, μειώνοντας σε 59-67 στο 37’ επιδεικνύοντας επιθετικό πλουραλισμό. Ο Ρέινολντς έδωσε πνοή με τρίποντο για το 59-70, όμως άμεση ήταν η απάντηση των Γάλλων με τον Νάρας.

Ακόμα ένα τρίποντο από τον Χάτζινς έφερε τους γηπεδούχους ακόμα πιο κοντά και στο 65-70 με 1’20’’ για το φινάλε και ακόμα ένα λάθος έφερε κι άλλο τρίποντο (Λιούις) για το 68-70 στα 55’’. Σε εκείνο το σημείο μίλησε ο κορυφαίος παίκτης του Προμηθέα: Ο Χέιλ πήρε την μπάλα και με τρίποντο έδωσε βαθιά ανάσα για το 68-73. Ο Χάτζινς έκανε ένα δύσκολο σουτ, η μπάλα κατέληξε στον Τζόoυνς και με 2/2 βολές στα 21’’ σφράγισε τη νίκη με το 68-75.

Τα δεκάλεπτα: 14-21, 30-39, 45-62, 68-78