BC LIETKABELIS
  • Τζόρντι Αλιάγκα
  • Έντουαρντ Ουντιάνσκι
  • Μάριο Μάικιτς

Πρώτος στόχος των «κιτρινόμαυρων», που έπαιζαν χωρίς  τους Κατσίβελη (κοιλιακοί προσαγωγοί) και Σανόγκο (διάστρεμμα), ήταν η νίκη. Επετεύχθη. Εν συνεχεία ο Άρης ήθελε και τη διαφορά των 11 πόντων (είχε ηττηθεί 84-74 στον Α΄γύρο) για να έχει το πάνω χέρι στην ισοβαθμία με τους Λιθουανούς, αλλά δεν την… πρόλαβε.

Ο Ρόνι Χάρελ ήταν εξαιρετικός σε άμυνα και επίθεση (18π, 4ριμπ., 5ασ.), έχοντας συμπαραστάτη στο επιθετικό κομμάτι τον Βασίλη Τολιόπουλο (16π., 5λ.) και οι δυο τους ουσιαστικά έκριναν το παιχνίδι στο τέλος. Στους 13 πόντους ο Ρομπέρτο Γκάλινατ, ενώ για τους φιλοξενούμενους, που έκαναν συνολικά 23 λάθη, ξεχώρισε ο Ντεϊβίντας Σιρβίντις με 16 πόντους.

Με άμυνα και τρίποντα στο +11 του ημιχρόνου ο Άρης

Δυναμικά και με αρκετά φάουλ ξεκίνησαν οι δύο ομάδες, με αποτέλεσμα οι Ντε Σόουζα και Πόποβιτς να χρεωθούν γρήγορα με δύο προσωπικά. Ο Μπλούμπεργκς και ο Γκάλινατ σκόραραν για τον Άρη (13-11), ενώ η Λιετκαμπέλις το έκανε χάρη στα επιθετικά της ριμπάουντ και το παιχνίδι κοντά στη ρακέτα. Τα τρίποντα (4/9) αποτέλεσαν οδηγό για την ομάδα του Γιάννη Καστρίτη που έκλεισε την πρώτη περίοδο προηγούμενη με 18-16.

Ο Χάρελ τα… έδινε όλα στην άμυνα και όσο οι φιλοξενούμενοι έμεναν άποντοι, ο Άρης με το τρίτο τρίποντο του Γκάλινατ ξέφυγε για πρώτη φορά με +8 (24-16). Ένα μικρό προσωπικό σερί του Πόποβιτς έδωσε μια ανάσα στους Λιθουανούς, όμως ο Άρης με δύο τρίποντα από Χάρελ και Τολιόπουλο έγραψε το 30-20. Η πιεστική άμυνα των «κιτρινόμαυρων» αποτυπωνόταν και στα πολλά λάθη της Λιετκαμπέλις (14) στο ημίχρονο, που ολοκληρώθηκε στο 35-24 με νέο τρίποντο του Χάρελ και 1/2 βολές του Βάρνας.

Επέστρεψε η Λιετκαμπέλις, καθοριστικοί Χάρελ και Τολιόπουλος στο τέλος

Συμπληρώνοντας τα ομαδικά φάουλ (4) της περιόδου σε τρία λεπτά, ο Άρης αποδιοργανώθηκε. Έχασε τη συγκέντρωσή του και έδωσε το δικαίωμα στην Λιετκαμπέλις να μειώσει σε 37-34 με τους Σιρβίντις και Βάρνας. Το εσπευσμένο τάιμ άουτ του Καστρίτη φάνηκε να ξυπνάει τους παίκτες του, που με τον Χάρελ έκαναν το 41-34, αλλά οι Όρελικ και Σιρβίντις μείωσαν στον πόντο (41-40), με το δεκάλεπτο να κλείνει στο 47-44.

Όσο ο Άρης προσπαθούσε να ξεφύγει με τον Ντε Σόουζα, το σύνολο του Νέναντ Τσάνακ επέστρεφε. Έτσι, δύο σερί τρίποντα των Μπίρτσεβιτς και Σιρβίντις διαμόρφωσαν το 51-50 στο 33’. Μάλιστα, ο Μπίρτσεβιτς έβαλε μπροστά την ομάδα του (53-54) για πρώτη φορά μετά το πρώτο δεκάλεπτο, όμως οι Θεσσαλονικείς με πέντε καθοριστικούς πόντους του Τολιόπουλου και ένα καλάθι του Χάρελ έκαναν το 62-57 στο 37'.

Οι δυο τους συνέχισαν να πρωταγωνιστούν: Ο πρώτος με 2/2 βολές έκανε το 64-59 στο 1’02’’ πριν το φινάλε, ενώ στην επόμενη φάση ο Χάρελ με ακόμα μία αποτελεσματική άμυνα κέρδισε την κατοχή της μπάλας. Οι Λιθουανοί βιαζόντουσαν σε κάθε φάση πλέον, και ο Γκάλινατ με ένα παλικαρίσιο λέι έγραψε το 66-59, με τον Άρη να… κοιτάει και τη διαφορά των 11 πόντων στα τελευταία 19’’. Ο Σιρβίντις έβαλε 1/2 βολές και ο Χάρελ με τρίποντο διαμόρφωσε το τελικό 69-60 στη λήξη του παιχνιδιού.

Τα δεκάλεπτα:18-16, 35-24, 47-44, 69-60