LE MANS SARTHE BASKET
  • Λουίς Καστίγιο
  • Γενέρ Γιλμάζ
  • Πίτερ Πρατσκ

Το Περιστέρι δεν τα κατάφερε κόντρα στην Λε Μαν, η οποία έφυγε με το διπλό από κλειστό Ανδρέας Παπανδρέου (86-78). Η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη είχε τον έλεγχο της αναμέτρησης, κυρίως στο πρώτο ημίχρονο, ωστόσο στην τελευταία περίοδο η γαλλική ομάδα επέβαλε τον ρυθμό της και κατάφερε να πάρει διπλό πρόκρισης.

Με αυτή την ήττα το σύνολο του Βασίλη Σπανούλη έπεσε στο 2-3 και θα περιμένει νίκη της Μάλαγα επι της Φάλκο αυτή την ώρα για να προκριθεί ως τρίτο με μειονέκτημα έδρας στην επόμενη φάση. Από την άλλη πλευρά η γαλλική ομάδα πέρασε 2η με ρεκόρ 3-2 και θα έχει πλεονέκτημα στην επόμενη φάση.

Για τους νικητές εξαιρετικός ήταν ο Ματ Λιούις, ο οποίος δεν έχασε σουτ (7/7) ολοκληρώνοντας την αναμέτρηση με 22 πόντους με τον Ντεβόντε Τζόουνς να προσθέτει 20 πόντους με 5 ασίστ.

Αντίθετα για την ομάδα των Δυτικών Προαστίων ο Ντάνγκουμπιτς με τον Χαντς σημείωσαν 15 πόντους έκαστος με τον Τόμπσον να προσθέτει 13 πόντους με 7 ριμπάουντ.

Εκπληκτική άμυνα, τρομερός Ντάνγκουμπιτς και στο +11 το Περιστέρι

Aμφίρροπο ήταν το ξεκίνημα με τις δυο ομάδες να εναλλάσσονται στο σκορ (3-2, 3-4 στο 2’) με τον Τόμπσον να κυριαρχεί κάτω από τις δυο ρακέτες (4π. 2ρ.). Ο Ράγκλαντ μοίραζε εξαιρετικά την μπάλα στους συμπαίκτες του (3ας.) με τον Ντάνγκουμπιτς να δίνει με τρίποντο αέρα 5 πόντων στην ομάδα του (11-6 στο 5’.). Το σερί την ομάδας του Βασίλη Σπανούλη συνεχίστηκε με πρωταγωνιστή τον Ντάνγκουμπιτς, ο οποίος είχε βάλει 9 συνεχόμενους πόρνους γράφοντας το 19-19 στο 7’. Η άμυνα του Περιστερίου ήταν υποδειγματική με την γαλλική ομάδα να μετρά ήδη 5 λάθη στο πρώτο δεκάλεπτο. Το προβάδισμα των βασιλιάδων ξεπέρασε και τους 10 πόντους (25-14 στο 9’) με το φινάλε του ημίχρονο και ήταν φανερό πως το σύνολο των Δυτικών Προαστίων είχε πάει το παιχνίδι εκεί που ήθελε, ελέγχοντας πλήρως τον ρυθμό της αναμέτρησης.

Ήλεγχε τον ρυθμό της αναμέτρησης η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη, αντέδρασε η ΛεΜάν

Πολύ δυναμικά μπήκε και στην δεύτερη περίοδο το Περιστέρι και με ένα γρήγορο 4-0 σερί έστειλε την διαφορά στο +15 (29-14 στο 21’) με τον Ρένφρο να βγάζει εκπληκτικές άμυνες. Η ΛεΜάν δυσκολεύονταν να βρει διαδρόμους απέναντι στην σφικτή και συμπαγής άμυνα της ομάδας του Βασίλη Σπανούλη. Το μόνο αρνητικό της αναμέτρησης για το Περιστέρι ήταν το 3ο φάουλ που χρεώθηκε ο Ρένφρο αναγκάζοντας τον Έλληνα τεχνικό να τον αποσύρει την ώρα που η γαλλική ομάδα μετρούσε ήδη δυο απώλειες λόγω τραυματισμών (Τζόουνς, Ντελόνε). Ο Ράγκλαντ με τρίποντο το 34-22 με την ομάδα των Δυτικών Προαστίων να έχει βρει ρυθμό στην επίθεση, κυκλοφορόντας παράλληλα την μπάλα αρκετά καλά. Ο Ματ Λίους (13π,) από πλευράς ΛεΜαν ήταν αυτός που προσπαθούσε να κρατήσει την ομάδα του μέσα στο παιχνίδι (34-31 στο 19’) με το σύνολο του Ντελόρντ να κάνει 11-0 σερί για το 34-33 πριν την ανάπαυλα του ημιχρόνου.

Σερί στο... σερί και απόλυτη ισορροπία στην αναμέτρηση

Φουριόζο μπήκε το Περιστέρι στο ξεκίνημά του τρίτου δεκαλέπτου και με ένα σερί 6-0 έστειλε την διαφορά και πάλι στους 9 (42-33 στο 31’). Η ΛεΜαν αντέδρασε πολύ γρήγορα με δικό της σερί 11-0 έφερε σε ισορροπία τον αγώνα (44-44 στο 25’). Ο Μήτρου – Λονγκ συνδέθηκε για πρώτη φορά με το γαλλικό καλάθι δίνοντας και πάλι προβάδισμα στην ομάδα του (48-46 στο 26’) με την ΛεΜάν να περνά μπροστά για πρώτη φορά στην αναμέτρηση (48-50 στο 27’). Ο Τζόουνς (16π.) που είχε επιστρέψει από τον τραυματισμό ήταν ο κύριος εκφραστής των επιθέσεων της ομάδας του και έχοντας βρει ρυθμό έδωσε αέρα 4 πόντων στην ΛεΜάν (49-53 στο 28’). Στα τελευταία λεπτά του δεκαλέπτου το Περιστέρι έσφιξε την άμυνα του, υποχρεώνοντάς σε λάθη την γαλλική ομάδα και πέρασε μπροστά με το φινάλε της περιόδου (58-55).

Το Περιστέρι έχασε την συγκέντρωσή του και η ΛεΜάν έφυγε με ένα σπουδαίο διπλό

Με τρίποντο του Λίουις μπήκε η ΛεΜάν στην τέταρτη περίοδο με τον Χαντς να απαντά για το 61-58 στο 31'. Ο Βασίλης Ξανθόπουλος έκανε πολύ καλή αμυντική δουλειά πάνω στον Χάντγκινς (7π.) βγάζοντας τον εκτός ρυθμού την στιγμή που οι δυο ομάδες βρίσκονταν πολύ κοντά στο σκορ (66-65 στο 34'). Ο Ντελαντιμποντιέρ με τρίποντο έδωσε αέρα 4 πόντων στην ομάδα του με τρίποντο (66-70 στο 35') με το Περιστέρι να φαίνεται ότι έχει χάσει την συγκέντρωσή του. Ο Χάντγκινς είχε βρει ρυθμό στην επίθεση και έδωσε στην ομάδα του προβάδισμα 7 πόντων (67-74 στο 36') σε κρίσιμο σημείο της αναμέτρησης. Ο Ντελαντιμποντιέρ και πάλι έγραψε το 71-78 την ώρα που η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη ήταν αρκετά άστοχη στο τέλος με την γαλλική ομάδα να παίρνει μια πολύ σημαντική νίκη και ταυτόχρονα την πρόκριση στην επόμενη φάση.

Τα δεκάλεπτα: 25-14, 36-33, 58-55, 78-86.