BC ZALGIRIS
  • Ιλία Μπελόσεβιτς
  • Μιλιβόγιε Γιόβτσιτς
  • Χουσείν Τσελίκ

Πολύ μεγάλο διπλό για την ομάδα της Ζαλγκίρις Κάουνας η οποία επικράτησε μέσα στο Μιλάνο με 83-70 και έφερε την Αρμάνι σε ακόμα πιο δύσκολη θέση. Εξαιρετικό βράδυ ο Ουλάνοβας που σημείωσε 20 πόντους, ενώ πάρα πολύ καλός ο Έβανς με 19 και ο Σμιτς με 16. Για τους Ιταλούς ο Σιλντς είχε 21 πόντους.

Χέρι-χέρι ξεκίνησαν την αναμέτρηση οι δύο ομάδες με τη Ζαλγκίρις να έχει σε πολύ καλό βράδυ τον Ουλάνοβας. Ο παίκτης των Λιθουανλών έκανε τη διαφορά και έμοιαζε να είναι ο μόνος που έπαιζε κόντρα στην Αρμάνι. Είναι χαρακτηριστικό πως στο πρώτο πεντάλεπτο το σκορ ήταν 6-8, με τον Ουλάνοβας να έχει όλους τους πόντους της ομάδας του.  Ο Σιλντς προσπαθούσε από την άλλη για τους Ιταλούς, με τον Ουλάνοβας να δίνει και πάλι προβάδισμα στους φιλοξενούμενους και τους γηπεδούχους να προηγούνται με 19-18 στο τέλος της περιόδου.

Στο +10 η Ζαλγκίρις

Χέρι-χέρι και στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου με τις δύο ομάδες να δίνουμε μεγάλες «μάχες» και τις άμυνες να είναι εκείνες που έκαναν την διαφορά. Στο 15’ ο Ουλάνοβας έφτασε του 14 πόντους και έκανε το 23-27 και στη συνέχεια ο Κίναν Έβανς ήταν ο παίκτης που έβαλε τις βάσεις για να πάρει η ομάδα του μια καλή διαφορά. Ο Χέιζ έβαλε και αυτός το… χεράκι του με 4 συνεχόμενους πόντους, με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται με τους Λιθουανούς να είναι στο +10, 31-41.

Σταθερά μπροστά οι Λιθουανοί

Η Ζαλγκίρις μπήκε στο παρκέ με τον… αέρα που της έδινε το +10 του ημιχρόνου, αλλά και με την ομάδα του Έτορε Μεσίνα να προσπαθεί να πάρει το μομέντουμ. Ο Κίναν Έβανς όμως είχε άλλη άποψη και με 5 συνεχόμενους πόντους η διαφορά πήγε πάλι στους 13, 36-49. Ο Σιλντς προσπαθούσε να μην επιτρέψει στους Λιθουανούς να ανοίξουν ακόμα περισσότερο τη διαφορά, ο Σμιτς όμως με ένα ακόμα σουτ τριών πόντων «έγραψε» το 42-54, τέσσερα λεπτά πριν το τέλος της τρίτης περιόδου. Ο Σιλντς ήταν σε εξαιρετική κατάσταση, έφτασε τους 17 πόντους (με 3/6 τρίποντα) και μείωσε σε 52-57, με τον Ουλάνοβας να κάνει το 52-59, που ήταν και το σκορ περιόδου.

Ο Έβανς έκανε τη διαφορά

Στα πρώτα λεπτά της τελευταίας περιόδου οι Λιθουανοί συνέχιζαν να έχουν τον έλεγχο του αγώνα και να διατηρούν τη διαφορά, αλλά ένα τρίποντο του Τονούτ έριξε τη διαφορά στους 7 πόντους (60-67), έξι λεπτά πριν από το τέλος του αγώνα.  Ο Έβανς διατηρούσε τη διαφορά για την ομάδα του,  φτάνοντας τους 19 πόντους, με τον Σμιτς να φτάνει τους 16 πόντους να κάνει το 66-79 και ουσιαστικά να «υπογράφει» το τεράστιο διπλό για τους Λιθουανούς.

Τα Δεκάλεπτα: 19-18, 31-41, 52-59, 70-83.