ΓΣ ΑΜΑΡΟΥΣΙΟΥ
  • Καρπάνος
  • Κατραχούρας
  • Μπακάλης

Μία σπουδαία εκτός έδρας νίκη πανηγύρισε το Μαρούσι, που πήρε... βαθμολογική ανάσα φεύγοντας με το διπλό από την έδρα του Λαυρίου. Η ομάδα του Γιώργου Λιμνιάτη ανέβηκε στο 2-4, με εκείνη του Κώστα Μέξα να υποχωρεί στο 3-3 ύστερα από ένα μεγάλο παιχνίδι.

Ο Αϊζάια Μπρίσκοου ήταν ο πρώτος σκόρερ των νικητών (24 πόντοι με 11/17 σουτ, ο Σακούρ Τζούστον έκανε double - double (12 πόντοι - 10 ριμπαόυντ), όμως τα «κλειδιά» των φιλοξενούμενων στην τελική ευθεία ήταν ο Χάρης Γιαννόπουλος και ο Μίροσλαβ Ραντούλιτσα με 18π. έκαστος. Πρωταγωνιστής για το Μαρούσι και ο Ορφέας Στασινός, που ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 5 πόντους, 4 ριμπάουντ, 6 ασίστ και 2 κλεψίματα, με το ένα από αυτά να είναι εκείνο που «κλείδωσε» το διπλό.

Στην αντίπερα όχθη, ο Μάρκους Θόρντον ήταν ασύλληπτος, καθώς έβαλε 29 πόντους με 10/13 προσπάθειες και έκανε 4 κλεψίματα, ενώ έπαιζε για ώρα με 4 φάουλ.

Έκανε... ζημιά ο ΝτεΤζούλιους

Το παιχνίδι ήταν μοιρασμένο στα πρώτα λεπτά (12-9 στο 4'), αλλά σιγά - σιγά οι γηπεδούχοι πήραν τα ηνία της αναμέτρησης και «φλέρταραν» με διψήφιες διαφορές (17-9 στο 6' και 25-16 στο 9'). Πρωταγωνιστής της ομάδας του Κώστα Μέξα ήταν ο Ντέιβιντ ΝτεΤζούλιους, που έκανε... ζημιά στην αντίπαλη άμυνα μετρώντας 10 πόντους με 5/7 προσπάθειες στην 1η περίοδο της αναμέτρησης (27-21 στο 10').

«Απάντησε» το Μαρούσι με Μπρίσκοου, Ραντούλιτσα και Γιαννόπουλο

Στη 2η περίοδο η ομάδα των βορείων προαστίων ανέτρεψε την κατάσταση, χάρη στον Αϊζάια Μπρίσκοου. Το σκορ του πλέι μέικερ του Αμαρουσίου έκανε τη διαφορά (11π.) και στο ματς διαμορφώθηκαν νέα δεδομένα (29-30 στο 14' και 32-36 στο 16'). Η ειδοποιός διαφορά σε σχέση με το ξεκίνημα εντοπιζόταν στην πιο συμπαγή και αποτελεσματική άμυνα των παικτών του Γιώργου Λιμνιάτη, που την οδήγησε στα αποδυτήρια στο +4 (43-47 στο 20' με buzzer beater του διψήφιου Χάρη Γιαννόπουλου). Ο Μίροσλαβ Ραντούλιτσα έκανε εξίσου πολύτιμη δουλειά με 12 πόντους και 2 ασίστ.

«Ξέφυγαν» οι φιλοξενούμενοι, το... μάζεψε ο ασταμάτητος Θόρντον

Το ματς της 6ης αγωνιστικής της Stoiximan Basket League συνεχίστηκε με το Μαρούσι σε θέση οδηγού και στην επανάληψη, καθώς το τρίποντο του Άχμεντ Χιλ διαμόρφωσε το 49-56 στο 25'. Ο Λιμνιάτης χαμήλωσε το σχήμα, οι γηπεδούχοι έκαναν λάθη (14λ.) και η «παρέα» του Μπρίσκοου (21π.) «χτύπησε» στο ανοιχτό γήπεδο για το πρώτο +10 του παιχνιδιού (52-62 στο 26'). Ωστόσο, αυτή η απόσταση... εξανεμίστηκε γρήγορα, χάρη στον ορεξάτο Μάρκους Θόρντον (63-69 στο 29'). Μάλιστα, ο σούτινγκ γκαρντ του Λαυρίου ευστόχησε σε ένα εντυπωσιακό τρίποντο at the buzzer, που έκανε το 66-69 στο 30' (22π. ο Θόρντον παίζοντας με 4φ.).

Μίλησαν η εμπειρία και η ποιότητα του Γιαννόπουλου και του Ραντούλιτσα

Η ένταση ήταν στα ύψη, το «θρίλερ» συνεχιζόταν (76-76 στο 34') στο κλειστό του Λαυρίου και οι δύο προπονητές έριξαν στο παρκέ τα... βαριά χαρτιά τους. Ο Ραντούλιτσα συνεισέφερε και στις δύο πλευρές του παρκέ και το τρίποντο του «μπόμπερ» Γιαννόπουλου από τη γωνία πήγε τους παίκτες του Αμαρουσίου στο +7 (76-83 στο 36'), αλλά οι γηπεδούχοι «απάντησαν» με δυο γκολ - φάουλ από τους ΝτεΤζούλιους και Θόρντον για να μείνουν στο ματς (84-85 στο 37'). Σαν να μην έφταναν όλα αυτά, ο απίθανος Θόρντον «άγγιξε» τους 30π. ευστοχώντας σε τρίποντο και φάουλ, με το οποίο έβαλε την ομάδα του μπροστά στο σκορ (88-85 στο 38' με 12-2 επιμέρους σκορ). Για άλλη μια φορά, όμως, τίποτα δεν είχε τελειώσει με το δίδυμο Γιαννόπουλου - Ραντούλιτσα να «τρέχει» ένα 4-0 για την νέα ανατροπή (88-89).

Με το ματς στην... κόψη του ξυραφιού, ο Ορφέας Στασινός έκανε ένα «χρυσό» κλέψιμο και ο Γιαννόπουλος «χτύπησε» γρήγορα για το 88-91, με τον Μέξα να καλεί τάιμ άουτ και να «διαλύει» το πινακάκι του. Το Λαύριο δεν βρήκε στόχο (χαμένο δίποντο του Χέλεμς), αλλά ο Μπρίσκοου δεν «καθάρισε» το ματς κάνοντας επιθετικό φάουλ με 29'' για την λήξη. Το Μαρούσι δεν έκανε φάουλ, ο Θόρντον αστόχησε σε τρίποντο και το Λαύριο πήρε το επιθετικό ριμπάουντ. Για άλλη μια φορά, οι φιλοξενούμενοι δεν έκαναν φάουλ, αλλά ο Παπαδάκης βρήκε σίδερο και η ομάδα των βορείων προαστίων «σφράγισε» το διπλό (88-93 τελικό).

Τα Δεκάλεπτα: 27-21, 43-47, 66-69, 88-93.

Δείτε αναλυτικά τα στατιστικά της αναμέτρησης εδώ.

Λαύριο - Μαρούσι 88-93