SZCZECIN
77 86
ΑΕΚ Betsson BC
ΑΕΚ BETSSON BC

Άλλη μία νίκη «έγραψε» στο BCL η ομάδα του Ζοάν Πλάθα, που έχει βάλει πλώρη για την 1η θέση του Ομίλου της. Η ΑΕΚ Betsson, που παρουσίασε πολύ βελτιωμένο πρόσωπο στο δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης με τη Στσέτσιν, πέρασε από την Πολωνία και έκανε το 3-0, αφήνοντας την αντίπαλό της στο 1-2.

Ο Τσέισον Ραντλ... κουβάλησε τους «κιτρινόμαυρους» και «καθάρισε» το ματς με σπουδαία εμφάνιση και μεγάλα καλάθια στο φινάλε. Ο 30χρονος γκαρντ είχε 18 πόντους με 7/10 εντός πεδιάς, 5 ριμπάουντ και 3 ασίστ/ 0 λάθη, όντας ο απόλυτος πρωταγωνιστής της αναμέτρησης. Διψήφιοι για τους νικητές και οι Τζάστιν Τίλμαν (17 πόντοι με 6/8 προσπάθειες και 8 ριμπάουντ), Τζόρνταν ΜακΡέι (13 πόντοι, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ) και Μπεν ΜάκΛεμορ (14 πόντοι με 5/6 σουτ και 4 ριμπαόυντ σε μόλις 15' στο παρκέ).

Στην αντίπερα όχθη, ο Τόνι Μέιερ είχε 15 πόντους στο ημίχρονο, αλλά... σίγησε στην επανάληψη, τελειώνοντας το παιχνίδι με 18 πόντους. Στους 16π. σταμάτησε ο πολύτιμος Ζακ Κάθμπερτσον, που επίσης κατέβασε 9 ριμπάουντ και μοίρασε 3 ασίστ.

Έκανε... ζημιά ο Μέιερ, «απάντησε» η ΑΕΚ Betsson με τον Κουζμίνσκας

Ο άλλοτε παίκτης του Απόλλωνα Πατρών, του Λαυρίου και του Προμηθέα, Τόνι Μέιερ, έβαζε δύσκολα στο ξεκίνημα στην «Ένωση». Ο Αμερικανός πάουερ φόργουορντ έγινε διψήφιος από νωρίς (11π.) και οι γηπεδούχοι είχαν τον έλεγχο (19-12 στο 6'). Ωστόσο, οι παίκτες του Ζοάν Πλάθα βρήκαν αμυντικά "stops", δεν άφησαν την κατάσταση να ξεφύγει από τον έλεγχό τους και ισοφάρισαν με ένα 7-0, έχοντας ως πρωταγωνιστή τον Μιντάουγκας Κουζμίνσκας (19-19 στο 10').

«Κιτρινόμαυρο» προβάδισμα παρά την αστοχία και τα λάθη

Το «κιτρινόμαυρο» σερί έφτασε το 11-0 και η ελληνική ομάδα προσπέρασε στο σκορ (19-23 στο 12') στις αρχές της 2ης περιόδου. Όμως, το ματς παρέμεινε ισορροπημένο (33-33 στο 17'). Το «πρόβλημα Μέιερ» δεν είχε αντίδοτο από την «κιτρινόμαυρη» άμυνα (15π. στο 20' με 5/8 προσπάθειες), ο Μφιόντου Καμπενγκέλε δεν είχε πάρει λεπτά και τα τρίποντα της ΑΕΚ Betsson έφτασαν τα 2/9 σε συνδυασμό με τα 7 λάθη της. Παρ' όλα αυτά, οι ανώτεροι φιλοξενούμενοι με 7π. του Μπεν ΜάκΛεμορ και 9π. του Τζάστιν Τίλμαν «έκλεισαν» το ημίχρονο με προβάδισμα (36-40 στο 20' με τρίποντο του Τσέισον Ραντλ).

Βελτιωμένη και ανεβασμένη η «Ένωση», «έχτισε» την... απόστασή της

Στην επανάληψη η ομάδα του Πλάθα είχε μεγαλύτερη υπομονή και πιο σωστό διάβασμα στην επίθεσή της, ενώ παράλληλα «έβγαζε» και υψηλότερη αμυντική ένταση. Η βελτιωμένη version της «Ένωσης», λοιπόν, πάτησε καλύτερα στο παρκέ και πήρε τα ηνία της αναμέτρησης, διαθέτοντας πλουραλισμό στο σκοράρισμά της (41-47 στο 23' και στο 45-51 στο 25' με 14π. του ΜάκΛεμορ). Ο Ζακ Κάθμπερτσον ήταν ο παίκτης που προσπαθούσε να «τραβήξει» τη Στσέτσιν (9 πόντοι, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ), αλλά το προβάδισμα παρέμενε σε... ελληνικά χέρια. Μάλιστα, ο Ζώης Καράμπελας έδωσε γρήγορο ρυθμό στη «Βασίλισσα» και για πρώτη φορά η διαφορά ξεπέρασε τη διψήφια τιμή (47-59 στο 28'), με το 3ο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με σκορ 52-62.

Ο Ραντλ «σφράγισε» το διπλό με εντυπωσιακή... παράσταση στην 4η περίοδο

Οι Πολωνοί δεν τα παράτησαν και επέστρεψαν στην αναμέτρηση (59-64 στο 33') και επί της ουσίας οι φιλοξενούμενοι χρειάζονταν κάποια μεγάλα καλάθια για να «καθαρίσουν» το διπλό. Ο Τσέισον Ραντλ, λοιπόν, φρόντισε να βάλει... ορισμένα τέτοια (61-71 στο 35', 68-75 στο 37' και 72-81 στο 38') και να γίνει το πρόσωπο του αγώνα. Δίχως αμφιβολία, ο 30χρονος γκαρντ ήταν ο παίκτης που έκανε τη διαφορά και... κλείδωσε την «κιτρινόμαυρη» νίκη, με την ΑΕΚ Betsson να φτάνει στην τελική επικράτηση (77-86) και να παραμένει αήττητη στο BCL.

Τα Δεκάλεπτα: 19-19, 36-40, 52-62, 77-86.

Δείτε αναλυτικά τα στατιστικά της αναμέτρησης εδώ.

Στσέτσιν - ΑΕΚ 77-86