ΑΣΚ ΚΑΡΔΙΤΣΑ
  • Πουρσανίδης Γ.
  • Τσολάκος
  • Τηγάνης

Δύο ομάδες με παρόμοιους στόχους και στο φετινό πρωτάθλημα τα έδωσαν όλα στο παρκέ, με το ματς να κρίνεται στο τελευταίο σουτ, τον Κλάασεν να αστοχεί σε τρίποντο και τους Πατρινούς να παίρνουν τη νίκη.

Μεγάλος πρωταγωνιστής για την ομάδα του Νίκου Βετούλα ήταν ο Τι Τζέι Σταρκς, που ολοκλήρωσε το παιχνίδι με 28 πόντους (3/5 τριπ.), 6 ασίστ, 5 ριμπάουντ και 3 κλεψίματα. Άλλους 10 πρόσθεσε ο Νέσμοντ Ουάσινγκτον.

Από την πλευρά της Καρδίτσας, πρώτος σκόρερ ήταν ο Ρομέλο Ουάιτ, που είχε 19 πόντους, αλλά αποβλήθηκε στο 37' με 5 φάουλ, με τον Σακ Μπιουκάναν να προσθέτει άλλους 13.

Τρομερός Σταρκς, στο προβάδισμα ο Απόλλων

Η Καρδίτσα μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι και μόλις στο 2' κατάφερε να προηγηθεί με 0-5, με τον Προμηθέα να απαντά άμεσα με επιμέρους 4-0 για το 4-5 στο 3'. Οι Πατρινοί στο 4' με τρίποντο του Γκιουζέλη ισοφάρισαν σε 7-7, με τον Σταρκς στο 5' να δίνει για πρώτη φορά προβάδισμα με 10-9 στην ομάδα του Βετούλα. Στο 6' ο Αμερικανός άσος με νέα «βόμβα» από την περιφέρεια έγραψε το 13-9, με τον Σταρκς στο 7' να κάνει το 18-9 και να φτάνει ήδη τους 11 πόντους στο ματς και τον Απόλλωνα να «τρέχει» σερί 11-0. Ο Όσμπορν στο 8' έστειλε για πρώτη φορά τους Πατρινούς σε διψήφια διαφορά (21-11), με την Καρδίτσα να απαντά για το 24-19 στο 9' με σερί 5-0 και το πρώτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με το σκορ στο 26-21.

Ανέκαμψε, ισοφάρισε και πήρε κεφάλι στο σκορ η Καρδίτσα

Με την εκκίνηση της δεύτερης περιόδου ο Σκορδίλης έγινε πρωταγωνιστής για τον Απόλλωνα, γράφοντας το 30-23 στο 12' με 4 προσωπικούς πόντους. Ο Σταρκς στο 13' έστειλε εκ νέου τους Πατρινούς στο +9 (32-23), φτάνοντας τους 13 πόντους στη αναμέτρηση, με την Καρδίτσα να απαντά για το 34-27 στο 14'. Ο Όσμπορν στο 16' με κάρφωμα διαμόρφωσε το 37-29, με τον Σάιμπερτ να απαντά για το 37-32 στο 17'. Ο Ουάιτ στο 19' με κάρφωμα έφερε τους φιλοξενούμενους σε απόσταση αναπνοής (40-38), με τον Αβδάλα να ισοφαρίζει σε 40-40 στο 20'. Ο Ουάιτ μάλιστα στη συνέχεια έδωσε ξανά το προβάδισμα στην Καρδίτσα με 40-42, «τρέχοντας» σερί 6-0, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το ημίχρονο.

Σκληρό μπρα ντε φερ και όλα στο «Χ»!

Στην εκκίνηση της τρίτης περιόδου ο ΜακΚόλουμ με τρίποντο έδωσε «αέρα» 5 πόντων στην Καρδίτσα (40-45), με τον Απόλλωνα με τον Ουάσινγκτον στο 23' να ισοφαρίζει σε 47-47, «τρέχοντας» ένα επιμέρους 7-2. Στο 24' ο Σκορδίλης έφερε και πάλι τους Πατρινούς μπροστά στο σκορ με 51-50, με τον Ουάιτ με κάρφωμα στο 25' να δίνει εκ νέου προβάδισμα με 51-52 στην ομάδα του Παπανικολόπουλου. Στο 26' ο Κλάασεν με 2/2 βολές διαμόρφωσε το 51-54, με τον Ουάιτ στο 27' να στέλνει την Καρδίτσα στο +5 (51-56). Η απάντηση του Απόλλωνα ήρθε δια χειρός Μουράτου, με τον Έλληνα άσο με μία βολή και ένα τρίποντο να μειώνει σε 55-56 σε σερί 4-0 στο 28'. Ο Σταρκς στο 29' με λέι απ ισοφάρισε σε 58-58, με το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου να βρίσκει τις δύο ομάδες στο «Χ».

Πήρε τη νίκη-θρίλερ ο Απόλλων στη ματσάρα!

Το ξεκίνημα στην τελευταία περίοδο ήταν αρκετά νευρικό, με τους παίκτες να υποπίπτουν σε συνεχόμενα λάθη και τις δύο ομάδες να μένουν χωρίς πόντο για σχεδόν 2 λεπτά. Τον «γόρδιο δεσμό» έλυσε ο Όσμπορν, που με τρίποντο στο 33' έκανε το 61-58. Ο Κλάασεν με 2/2 βολές έδωσε προβάδισμα με 61-62 στην Καρδίτσα, με τον Σταρκς να απαντά με τρίποντο για το 64-62 στο 34'. Ο Αμερικανός στο 36' με 2/2 βολές διαμόρφωσε το 66-62, με τον Μπιουκάναν να μειώνει στη συνέχεια σε 66-64 στον αιφνιδιασμό. Ο άσος της Καρδίτσας στο 37' ισοφάρισε σε 66-66, με τον Ουάιτ 3:02 πριν τη λήξη να αποβάλλεται με 5 φάουλ, έχοντας 19 πόντους και 9 ριμπάουντ. Ο Σταρκς 2:43 πριν το τέλος με 2/2 βολές έγραψε το 68-66, με τον Σμιθ στο 1:47 να ισοφαρίζει σε 68-68. Ο Ουάσινγκτον 1:08 πριν τη λήξη με 2/2 βολές διαμόρφωσε το 70-68, με τον Σμιθ στα 50" να κάνει το λάθος, αλλά τον Μπιουκάναν στα 15,6" με 1/2 βολές το 70-69, με τον Σταρκς στα 5,2" από την γραμμή να γράφει 72-69 και τον Απόλλωνα να φτάνει στη νίκη-θρίλερ 72-71, αφού ο Κλάασεν αστόχησε σε τρίποντο.

Τα δεκάλεπτα: 26-21, 40-42, 58-58, 72-71