ΚΙΝΑ
  • Γιόχαν Ρόσσο
  • Μάρτινς Κοζλόβσκις
  • Ραμπά Νουχαΐμ

Ο σέντερ του Ολυμπιακού είχε ακόμα 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 2 κλεψίματα σε 19 λεπτά συμμετοχής, με τον Μπόγκνταν Μπογκντάνοβιτς να φτάνει τους 14 πόντους, όσους έβαλε και ο Βάνια Μαρίνκοβιτς. Ακόμα ο Ντούσαν Ρίστιτς είχε 11 πόντους με 4/4 τρίποντα, ο Αλέξα Αβράμοβιτς είχε 10 πόντους, ενώ από την άλλη πλευρά διακρίθηκαν επιθετικά οι Ρουί Ζάο (17π.) και Γκι Ζου (12π.). Χτύπησε ο Φιλίπ Πετρούσεφ χαμηλά στο πόδι στα μέσα της δεύτερης περιόδου, έδειχνε να μην πονάει αλλά δεν έπαιξε στο δεύτερο ημίχρονο.

Οι Σέρβοι έκοψαν γρήγορα την... όρεξη της Κίνας

Οι Κινέζοι μπήκαν ορεξάτοι στο παιχνίδι και με διάθεση να αιφνιδιάσουν τους Σέρβους. Κάτι που πέτυχαν στα δύο πρώτα λεπτά (0-6), όμως πολύ γρήγορα ήρθε η αντίδραση από το φαβορί του αγώνα. Με τρίποντο του Μπογκντάνοβιτς και συνδυασμό με την πιο δυνατή άμυνα, η Σερβία προσπέρασε με 10-9, αλλά τον Ζου να κρατάει την ομάδα του κοντά στο σκορ (16-14). Με τους Αβράμοβιτς και Μαρίνκοβιτς να δίνουν λύσεις η ομάδα Σβέτισλαβ Πέσιτς έκλεισε την πρώτη περίοδο στο 25-14 χάρη σε σερί 9-0.

Με πλουραλισμό εύκολα στο 20+

Η διψήφια διαφορά διατηρήθηκε εύκολα για τη Σερβία, που με τρίποντο του Γκούντουριτς την έστειλε για πρώτη φορά στο +17 (40-23). Το σύνολο του Σάσα Τζόρτζεβιτς προσπαθούσε να επιστρέψει, όμως η θέληση αυτή δεν αρκούσε. Με πλουραλισμό στο παιχνίδι της και με μεγαλύτερη ποιότητα η Σερβία χάρη και στους Γιόβιτς - Μιλουτίνοφ ολοκλήρωσε το ημίχρονο στο ευρύ 55-34.

Το τελείωσαν από νωρίς οι Σέρβοι

Το... νερό είχε μπει στο αυλάκι για τους Σέρβους. Μπογκντάνοβιτς και Μιλουτίνοφ συνέχισαν να φορτώνουν το κινεζικό καλάθι (66-41 στο 25'), την στιγμή που ο... νεονατουραλιζέ Κάιλ Άντερσον τα είχε σπάσει. Ο Κάιερ Λι, όπως «βαφτίστηκε» ο Άντερσον στα κινεζικά, έμενε άποντος με 0/8 σουτ, Ζου και Ζάο το πάλευαν και η Σερβία, που έκλεισε την τρίτη περίοδο στο +30 (77-47), είχε ξεκινήσει το rotation.

Πήρε... φωτιά ο Ρίστιτς

H διαφορά έφτασε στο +31 (80-49) με τρίποντο του Ρίστιτς, οι άμυνες χαλάρωσαν, με τον ρυθμό του αγώνα να ανοίγει και το σκορ να ανεβαίνει κι άλλο. Παρότι αυτό έδωσε την ευκαιρία στην Κίνα να βρει πόντους, η απόσταση δεν μειώθηκε. Η Σερβία συνέχισε να παίζει με ένταση και με την αποτελεσματικότητα του Ρίστιτς από τα 6,75μ. με 4/4 τρίποντα (93-63), έδειξε πως θα πήγαινε με το... πόδι στο γκάζι ως το τέλος. Και έτσι έγινε, καθώς το καλάθι του Μαρίνκοβιτς έγραψε την κατοστάρα των Σέρβων (100-63) λίγο πριν το φινάλε.

Τα δεκάλεπτα: 25-14, 55-34, 77-47, 105-63