Το Ισραήλ ήταν ο μεγάλος νικητής του πρώτου ημιτελικού στα «Δυο Αοράκια» καθώς επικράτησε πολύ εύκολα, όμως αποτυπώνει και το τελικό σκορ (46-67), του Βελγίου και περιμένει τον νικητή της βραδινής αναμέτρησης ( Ελλάδα- Γαλλία 21:00) προκειμένου να μάθει τον αντίπαλο του στον μεγάλο τελικό του Eurobasket U20. Παρά την μεγάλη διαφορά στο σκορ το Ισραήλ είχε αρκετά χαμηλό ποσοστό στο τρίποντο (3/25 12%) ενώ πρώτος σκόρερ ήταν ο Ντάνιελ Γούλφ, ο οποίος ολοκλήρωσε το ματς με ένα «αρχηγικό double-double» (17π.- 18ριμπ.). Από πλευράς Βελγίου ξεχώρισε ο Πίντελον με 11 πόντους (2/4 3π.)και 6 ριμπάουντ.

Στο πρώτο δεκάλεπτο κυριάρχησαν τα λάθη και η αστοχία και το άγχος του ημιτελικού για τις δυο ομάδες, με το Ισραήλ να έχει τα ηνία του παιχνιδιού όντας πιο συγκεντρωμένο παίρνοντας μικρές, αλλά όχι ασφαλής διάφορες (9-15 στο 8΄) κλείνοντας νικηφόρα την πρώτη περίοδο (14-19).

Στην δεύτερη περίοδο το Βέλγιο μπήκε πιο δυνατά και με ένα… απίστευτο κάρφωμα ο Μίσα-Ντιό έδωσε το έναυσμα της αντεπίθεσης (17-19 στο 3’), η οποία δε κράτησε για πολύ, καθώς το Ισραήλ με ένα σερί 8-0 επανάφερε την διαφορά στην υψίστη τιμή της (23-31 στο 8’). Να σημειώσουμε ότι παρότι το Ισραήλ είχε το προβάδισμα στο τέλος του πρώτου ημίχρονου (25-31) το ποσοστό του στο τρίποντο ήταν πολύ αρνητικό (6,6% 1/15)!

Στο τρίτο δεκάλεπτο το Ισραήλ θέλησε να δείξει πιο είναι το «αφεντικό» της αναμέτρησης, καθώς έτρεξε ένα σερί 2-15 ανεβάζοντας την διαφορά στους 17 πόντους (32-47 στο 5’). Από εκεί και έπειτα οι νεαροί αθλητές του Ελάντ Χασίν δεν ξανακοίταξαν πίσω αυξάνοντας την διαφορά πάνω από τους 20 κλείνοντας την τρίτη περίοδο με 8-23 επιμέρους σκορ (33-54).

Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο το παιχνίδι απέκτησε διαδικαστικό χαρακτήρα, καθώς το Ισραήλ με ένα επιμέρους σερί 8-0 έσβησε τις οποίες ελπίδες διατηρούσαν οι Βέλγοι για ανατροπή (33-62 4’). Στην συνέχεια οι δυο προπονητές είχαν την ευκαιρία να χρησιμοποιήσουν όλους τους παίκτες που είχαν στην διάθεση τους προκειμένου να απολαύσουν όλοι την χαρά του ημιτελικού, με το Ισραήλ να πανηγυρίζει στο τέλος την πρόκριση στον τελικό (46-67).

Να σημειώσουμε ότι το Ισραήλ καταφέρνει να φτάσει και πάλι σε τελικό σε Eurobasket U20 μετά από 5 χρόνια, καθώς στο ίδιο ακριβώς γήπεδο (Δυο Αοράκια) είχε αντιμετωπίσει την Εθνική μας ομάδα το 2017.

Eurobasket U20: «Διέλυσε» το Βέλγιο και πέρασε τελικό το Ισραήλ