Με αντεπίθεση διαρκείας στην τρίτη περίοδο η Ελλάδα πήρε το προβάδισμα με διψήφια διαφορά, στο τέλος καρδιοχτύπησε, όμως διατηρώντας την ψυχραιμία της, έφτασε στη νίκη-πρόκριση. Εκπληκτική η πεντάδα των Βαγγέλη Ζούγρη (17π., 12ριμπ., 4ασ.), Σωτήρη Οικονομόπουλου (18π.), Λευτέρη Μαντζούκα (16π., 9ριμπ. 4ασ.), Θανάση Μπαζίνα (12π., 7ριμπ.), Νίκου Πλώτα (10π., 6κλ.).

Νευρική η Εθνική, το πάνω χέρι η Ισλανδία

Η Ελλάδα θέλησε να επιβάλει τον ρυθμό της από το ξεκίνημα, όμως είδε τους αντιπάλους της να μπαίνουν πιο δυνατά και να προηγούνται με 3-10 χάρη στις συνεργασίες των Θράσταρσον και Γκούναρσον. Ζούγρης και Μαντζούκας προσπάθησαν να φέρουν την Εθνική πιο κοντά στο σκορ (15-17) και με καλάθι του πρώτου, μπήκε για πρώτη φορά μπροστά (20-19) πριν το 24-24 του πρώτου δεκαλέπτου.

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα δεν κατάφερε να «ξεκλειδώσει» κι έτσι οι δύο ομάδες συνέχισαν να συμπορεύονται στο σκορ (32-32). Ο Ζούγρης και ο Οικονομόπουλος κουβαλούσαν επιθετικά την ελληνική ομάδα, όμως οι Ισλανδοί έδειχναν σε καλύτερη μέρα, εξασφαλίζοντας έτσι το προβάδισμα στο ημίχρονο (41-45).

Σούπερ Πλώτας και γαλανόλευκο σερί για το καθοριστικό +11

Το... υπνωτικό μοτίβο συνεχίστηκε για την Ελλάδα, μέχρι όμως το 23'. Σε εκείνο το σημείο οι παίκτες του Κώστα Παπαδόπουλου αφυπνίστηκαν. Σφίγγοντας την άμυνά τους και με διαδοχικά κλεψίματα από Μπαζίνα (1) και Πλώτα (3), βρήκαν ρυθμό στην επίθεση με αποτέλεσμα να τρέξουν σερί 14-0 για το 63-52 στο 27', με την περίοδο να ολοκληρώνεται στο 65-56.

Με κάρφωμα του Ζούγρη η διαφορά ανέβηκε στο +14 (76-62), με την Ισλανδία πάντως να μένει στο ματς, μειώνοντας σε 78-72 (σερί 0-8) στο 37', αφού η Ελλάδα είχε κακές επιλογές στην επίθεση. Η τετράλεπτη ελληνική αφλογιστία έφερε την Ισλανδία πιο κοντά (78-74), όμως ο Μπαζίνας ξεκόλλησε το σκορ με καθοριστικό σουτ. Στο τελευταίο λεπτό (80-75) οι δύο ομάδες έχασαν τις επιθέσεις τους και ο Οικονομόπουλους με 1/2 βολές και ο Μερμίγκης έγραψαν το τελικό 83-75.

Τα δεκάλεπτα: 24-24, 41-45, 65-56, 83-75

Ελλάδα (Παπαδόπουλος): Μπαζίνας 12 (2), Μερμίγκης 4, Οικονομόπουλος 18 (3), Σταυρακόπουλος, Ζούγρης 17 (12ρ.), Καλαϊτζάκης 3 (1), Μαντζούκας 16 (2), Ναυπλιώτης, Νεόφυτος 3 (1), Πλώτας 10.