Sinan Erdem Sports Hall / Τελικοί - Game 1
ANADOLU EFES S.K.
82 78
Pinar Karsiyaka Izmir
PINAR KARSIYAKA IZMIR

Η Εφές βρέθηκε ακόμα και στο +15 κατά τη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου, στην επανάληψη όμως «κόλλησε» στην άμυνα ζώνης της Καρσίγιακα, που πέρασε και μπροστά με 2 πόντους, αλλά το φινάλε ήταν και πάλι σε μπλε απόχρωση.

Η ομάδα του Αταμάν έκανε το 1-0 στη σειρά των τελικών, έχει και το δεύτερο παιχνίδι στην έδρας της την Πέμπτη (15/6, 20:00) και είναι πλέον 2 βήματα μακριά από την επιστροφή στον «θρόνο» του τουρκικού μπάσκετ.

Μεγάλος πρωταγωνιστής για την Εφές ήταν ο Βασίλιε Μίσιτς, που ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 24 πόντους, με τους Ελάιζα Μπράιντ και Αμάθ Εμπαγιέ να έχουν από 15. Double-double από τον Ουίλ Κλάιμπερν με 10 πόντους και 11 ριμπάουντ.

Από την πλευρά της Καρσίγιακα, πρώτος σκόρερ, και ο άνθρωπος που άλλαξε τη ροή του ματς στο δεύτερο ημίχρονο, ήταν ο Έρικ ΜακΚόλουμ με 21 πόντους και 4/7 τρίποντα, με τον πρώην παίκτη της ΑΕΚ, Μπράιαν Ανγκόλα, να έχει άλλους 15. Στους 14 οι Μιντάουγκας Κουζμίσνκας και Βιτόριο Μπράουν.

Η πρώτη περίοδος έφερε την υπογραφή των Λάρκιν και Μίσιτς, με τα δύο μεγάλα «αστέρια» της Εφές να «κουβαλούν» σχεδόν αποκλειστικά την ομάδα του Εφές, έχοντας μαζί πόντους 16 από τους 23 των γηπεδούχων, με τον Εμπαγιέ να δίνει πολύτιμες λύσεις για το 23-14 στο φινάλε του δεκαλέπτου.

Στην εκκίνηση της δεύτερης περιόδου η Εφές κατάφερε να πάει τη διαφορά ακόμα και στο +15 (33-18) στο 14', με την Καρσίγιακα στη συνέχεια να βάζει δύσκολα με την άμυνα ζώνης στους γηπεδούχους και να πλησιάζει σε 35-28 με σερί 10-2. Η ομάδα του Αταμάν όμως βρήκε την απάντηση, έφτασε και πάλι στο +15 (43-28) στο 19', για να κλείσει το ημίχρονο με το σκορ στο 43-29.

Στην τρίτη περίοδο η Καρσίγιακα ανέβασε ρυθμό και βρήκε πρωταγωνιστή στο πρόσωπο του ΜακΚόλουμ, που είχε 19 πόντους με 4/5 τρίποντα, με τους φιλοξενούμενους να προσπαθούν αρκετές φορές να μπουν στο ματς. Αρχικά μείωσαν σε 53-47 στο 26', για να ολοκληρωθεί η τρίτη περίοδο με την Εφές στο +6 (62-56).

Στην τέταρτη περίοδο το παιχνίδι έγινε θρίλερ! Η Καρσίγιακα με τους ΜακΚόλουμ και Μπράουν έφερε... τούμπα το παιχνίδι, «ροκανίζοντας» αρχικά τη διαφορά (64-62 στο 33'), με τους φιλοξενούμενους να περνούν και μπροστά με 68-70 στο 35' με τρίποντο του Μπράουν. Στο τέλος όμως η ποιότητα της Εφές και ο Μίσιτς έγειραν την πλάστιγγα υπέρ της Εφές, που πήρε τη νίκη με 82-78 και έκανε το πρώτο βήμα για την κατάκτηση του πρωταθλήματος, που κρίνεται στις 3 επικρατήσεις.

Τα δεκάλεπτα: 23-14, 43-29, 62-56, 82-78