Ο μεγάλος πρωταγωνιστής της Ρεάλ και ο άνθρωπος που έκρινε τον τελικό ήταν ο Σέρχιο Γιουλ, που μπορεί να μην είχε ούτε πόντο για 39:57 λεπτά, όμως δεν δίστασε να πάρει την τελευταία επίθεση και να σκοράρει απέναντι στον Μουσταφά Φαλ.

«Game changer» στην αναμέτρηση ήταν ο Σέρχι Ροντρίγκεθ, που μπήκε στο ματς και άλλαξε τον ρυθμό, ενώ είχε το καθοριστικό τρίποντο της επιστροφής της Ρεάλ στο σκορ, αφού έβαλε ένα μεγάλο σουτ στο 78-77, φέρνοντας μία «ανάσα» τους Μαδριλένους. Συνολικά ο Σέρχι είχε στην αναμέτρηση 15 πόντους, με 9 ασίστ και 4 ριμπάουντ, όντας για ακόμα μία φορά ο μπροστάρης στη δημιουργία.

Μεγάλη εμφάνιση από τον Φαμπιέν Κοζέρ, κάτι που έχει συνηθίσει πλέον στα Final Four, με τον Γάλλο γκαρντ να «μιλάει» σε κομβικά σημεία και να έχει 3/5 τρίποντα, με συνολικά 11 πόντους και 2 ριμπάουντ, θυμίζοντας το παλιό καλό κρασί.

Θετικός ήταν και ο Ρούντι Φερνάντεθ, που μπορεί να είχε μόνο 3 πόντους στο παιχνίδι, αλλά έδωσε πολύτιμες βοήθειες στην άμυνα και ειδικά στο πρώτο δεκάλεπτο, όταν ο Ολυμπιακός ξέφυγε με 13 πόντους.

Σε ερώτηση της NOVA αν πρέπει να ανησυχεί ο Ολυμπιακός λόγω των «παλιοσειρών» της Ρεάλ, ο πρώην άσος των ερυθρολεύκων απάντησε: «Όχι, είναι η ώρα του Ολυμπιακού να τους στείλει στη σύνταξη».

Οι «παλιοσειρές» της Ρεάλ απέναντι στην ασέβεια και την αλαζονεία του Λίνας Κλέιζα