ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
  • Κατραχούρας
  • Μαλαμάς
  • Καρπάνος

Όλο και πιο κοντά σε μια θέση στην πρώτη τετράδα βρίσκεται το Περιστέρι. Η ομάδα των δυτικών προαστίων αντιμετώπισε τον Ιωνικό, στο κλειστό του Πλάτωνα και αφού ανέβασε την απόδοσή της μετά την πρώτη περίοδο, έφερε πλήρως στο δικό της ρυθμό το παιχνίδι.

Με τη νίκη αυτή το Περιαστέρι ανέβηκε στο 12-7, την ίδια ώρα που ο Ιωνικός γνώρισε την 15η ήττα του σε 19 παιχνίδια στο πρωτάθλημα (ρεκόρ 4-15).

Ο Μάρκους Ντένμον με 19 πόντους και 7/12 σουτ ήταν το πρώτο βιολί των νικητών στην αναμέτρηση, με τον Δημήτρη Μωραϊτη να ακολουθεί με 18 πόντους και 3 ασίστ, ενώ από 15 πόντους είχαν οι Ίαν Χάμερ και Αλέκσα Ραντάνοφ, με τον πρώτο να μοιράζει και 7 ασίστ.

Στην αντίπερα όχθη, οι 26 πόντοι, με 9/14 σουτ του Ρεϊσόν Σίμονς αλλά και οι 11 πόντοι των Χόκινς και Λέισι δεν ήταν αρκετοί γι να ανατρέψουν την κατάσταση, με τον Ιωνικό να παρατάσσεται χωρίς το «βαρύ πυροβολικό» του, τον Λουκά Μαυροκεφαλίδη.

Ο Σίμονς ήταν ορεξάτος στο ξεκίνημα του αγώνα και με δικά του σουτ έβαλε τον Ιωνικό σε θέση οδηγού (11-7, 3'). Ο Λέισι μπήκε στην εξίσωση, με την ομάδα της Νίκαιας να ανεβάζει τη διαφορά (18-12, 5'). Ο Σίμονς συνέχισε να σκοράρει με τη διαφορα να ανεβαίνε ακόμα περισσότερο (21-12, 6'). Ο Μωραϊτης έδωσε λύσεις από την περιφέρεια και το Περιστέρι μείωσε (23-20, 8'). Ο διεθνής γκαρντ παρέμενε ζεστός, ο Χάμερ μπήκε στην εξίσωση, μέσω της άμυνας και το Περιστέρι ισοφάρισε στο τέλος του δεκαλέπτου σε 27-27.

Ο Χάμερ συνέχισε να χτυπάει κοντά στο καλάθι και με τους Κόλεμαν, Μωραϊτη να ακολουθούν το Περιστέρι έχτισε διαφορά (29-35, 12'). O Χάμερ συνέχισε στο ίδιο τέμπο και η διαφορά έφτασε σε διψήφια επίπεδα (29-39, 13'). Χόκινς και Αρσενόπουλος έδωσαν λύση στον Ιωνικό, μαζεύοντας τη διαφορά (34-41, 14'). Το Περιστέρι κρατούσε τον έλεγχο και χάρη στον Ραντάνοφω η διαφορά ανέβηκε εκ νέου (34-48, 17'). Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να χτυπάνε κοντά στο καλάθι, ανεβάζοντας σταθερά τη διαφορά με τον Μπίλαν (37-57, 18'). Ο Χόκινς σκόραρε και μείωσε στο τέλος του ημιχρόνου για τον Ιωνικό σε 41-57.

Ο Ιωνικός προσπάθησε να αντιδράσει και βρήκε λύσεις από την περιφέρεια, με Σίμονς και Αρσενόπουλο, μειώνοντας το σκορ (50-62, 23'). Το Περιστέρι χτυπούσε κοντά στο ακλάθι με τον Μπίλαν, την ώρα που ο Σίμονς κρατούσε κοντά στο σκορ τον Ιωνικό (55-67, 26'). Ο Αρσενόπουλος μπήκε στην εξίσωση και ο Ιωνικός μείωσε σε μονοψήφια επίπεδα μετά από ώρα (60-69, 28'). Η απάντηση ήταν άμεση από το Περιστέρι με επί μέρους 10-0 από Ντένμον, Χουγκάζ και Χάμερ (60-79, 29'). Ο Αγγελόπουλος με 2/2 βολές έγραψε το 62-79 στο τέλος του δεκαλέπτου.

Το Περιστέρι μπήκε με το πόδι στο γκάζι στο τέταρτο δεκάλεπτο και χάρη σε Μωραϊτη και Ντένμον ανέβασε ακόμα περισσότερο τη διαφορά (68-93, 33'). Τα πάντα είχαν πάρει τον δρόμο τους στην αναμέτρηση, με το Περιστέρι να κρατάει εύκολα το προβάδισμα και να φτάνει σε ακόμα μια νίκη στη σεζόν.

Τα δεκάλεπτα: 27-27, 41-57, 62-79, 75-102.