Οι δύο ομάδες ήταν καθ' όλη την διάρκεια του παιχνιδιού κοντά στο σκορ και με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται ισόπαλο με 16-16, όλα έδειχναν πως το φινάλε θα είναι για... γερά νεύρα!

Και πράγματι, καθώς βάδιζαν χέρι-χέρι με το σκορ στο 26-26 μέχρι και το τελευταίο λεπτό. Εκεί, με 19 δευτερόλεπτα να απομένουν ο Δικέφαλος είχε την τελευταία κατοχή και ο Παπάζογλου κέρδισε πέναλτι με το ρολοί να δείχνει πως απομένουν τέσσερα δευτερόλεπτα για το φινάλε!

Την εκτέλεση ανέλαβε ο Ελευθεριάδης ο οποίος ευστόχησε για το 27-26 που ήταν και το τελικό σκορ, χαρίζοντας στους «ασπρόμαυρους» μία πολύτιμη νίκη η οποία τους ανέβασε στους 13 βαθμούς στην 5η θέση της βαθμολογίας.

Τα πεντάλεπτα: 2-4, 5-6, 7-11, 12-13, 14-15, 16-16 (ημχ.) 16-16, 19-18, 22-20, 22-22, 25-24, 27-26

ΠΑΟΚ – Διομήδης Άργους 27-26