Έτσι, έγινε ο δεύτερος Έλληνας καρατέκα που θα είναι εν ενεργεία Πρωταθλητής Κόσμου και Ευρώπης, καθώς το μετάλλιο του Ζαντάρ έρχεται αμέσως μετά το χρυσό που κατέκτησε τον περασμένο Οκτώβριο, στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα της Βουδαπέστης.

Αξίζει να σημειωθεί ότι ο μοναδικός που έχει καταφέρει κάτι αντίστοιχο, ήταν ο Δημήτρης Τριανταφύλλης το 2010.

Οι επιτυχίες του Ελληνικού καράτε δεν σταμάτησαν εκεί, αφού ο 19χρονος Γιώργος Μπαλιώτης νίκησε με 5-2 τον Κροάτη Μπόραν Μπέρατ και κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο στα -67κ.

Θυμίζουμε ότι, νωρίτερα η Ελλάδα πανηγύρισε ακόμα δύο μετάλλια, με το χρυσό του Κωνσταντίνου Μαστρογιάννη στα -84κ KUMITE και το χάλκινο της Μαρίας Στόλη στα -55κ .

Επίσης, με εξαιρετικές εμφανίσεις και με την 5η θέση ολοκλήρωσαν τους αγώνες τους η Τζωρτζίνα Ξένου στην άκρως απαιτητική κατηγορία των ΚΑΤΑ και η Στελίνα Τζίλια στα -50κ όπου ηττήθηκε 2-0 στον «μικρό» τελικό από την Ιταλία Περφέτο.

Την 5η θέση κατέκτησε και το ομαδικό KUMITE γυναικών (Χρυσοπούλου, Πέππα, Στόλη, Τζίλια, Ωραιοπούλου) καθώς ηττήθηκε από τη Γαλλία στον αγώνα για το χάλκινο μετάλλιο.

Οι αγώνες ολοκληρώνονται την Κυριακή (12/5) με την Ελλάδα να έχει μπροστά της μια πολύ μεγάλη πρόκληση. Το ομαδικό KUMITE ανδρών διεκδικεί χρυσό μετάλλιο στον τελικό εναντίον της Ιταλίας (13:45). Οι Στ. Ξένος, Μαστρογιάννης, Β.Σερεμετάκης, Μπαλιώτης, Καρβούνης, Νικόπουλος και Δρίβας θα προσπαθήσουν να επαναλάβουν έναν θρίαμβο που μόνο μία φορά έχει κατορθώσει το ελληνικό καράτε, το 2011 στο Ευρωπαϊκό της Ζυρίχης.

Δείτε την απονομή του Στέφανου Ξένου:

Μυθικός Στέφανος Ξένος: Στέφθηκε πρωταθλητής Ευρώπης στο Ζαντάρ και έκανε το double!