Φοβερό ματς στο κλειστό του Μετς, με τον Παναθηναϊκό να παίρνει μια μεγάλη νίκη με 3-2 σετ κόντρα στον Ολυμπιακό και να μειώνει σε 2-1 την σειρά των τελικών. Σημείο κλειδί, οι δύο κινήσεις του κόουτς Ανδρεόπουλου, που έβγαλε τον Κόβαρ και πέρασε τον Φράγκο μέσα και τον Πετρέα αντί Ρανγκέλ.

Στο πρώτο σετ εξαρχής μπήκε πολύ δυνατά ο Παναθηναϊκός. Πήγε στο +4 νωρίς (10-6), το αύξησε με συνεχόμενους άσους φτάνοντας την διαφορά στους 7 (16-9) και πήραν το πρώτο σετ οι «πράσινοι» με 25-15.

Διαφορετικό το σκηνικό στο δεύτερο σετ. Ο Ολυμπιακός έφτιαξε κατά πολύ την υποδοχή του, πήρε νωρίς μια διαφορά τριών πόντων (7-10), ο Παναθηναϊκός μείωσε στο  πόντο (19-20), αλλά οι φιλοξενούμενοι με σερί πόντους από τον Τζούριτς ισοφάρισαν στα σετ με 21-25.

Στο τρίτο σετ, οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο βγάζοντας φοβερές άμυνες, μέχρι το 15-15, εκεί με συνεχόμενους πόντους του Ιντάλγκο και του Στερν οι «ερυθρόλευκοι» πήγαν στο +3 (16-19) οι «πράσινοι» δεν μπόρεσαν να αντιδράσουν και τελικά ο Ολυμπιακός ανέτρεψε το σκορ στα σετ κάνοντας το 1-2 με 20-25.

Στο τέταρτο σετ, οι γηπεδούχοι πήραν πολύ νωρίς διαφορά τεσσάρων πόντων (13-9), οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν σε 13-13, από εκεί και πέρα το ματς πήγαινε πόντο πόντο έως το 17-17, με τον Ερνάντεζ να βάζει συνεχόμενες επιθέσεις και τον Ιντάλγκο να αστοχεί σε δύο, ο Παναθηναϊκός πήγε στο +3 (21-18) και ισοφάρισε στα σετ με 25-20.

Τα μπλοκ άουτ ήταν εκείνα που έδωσαν πόντους στις δυο ομάδες στην αρχή του tie break, εκεί όπου ουδεμία πήρε δυο σερί πόντους με το ματς να βαδίζει πόντο-πόντο στην ισοπαλία μέχρι που ο άσος του Πετρέα έφερε τον Παναθηναϊκό στο +2 (7-5) και ανάγκασε τον Καστελάνι να καλέσει τάιμ άουτ. Όμως αυτό δεν άλλαξε τα δεδομένα αφού οι γηπεδούχοι πήγαν στην αλλαγή πλευράς με προβάδισμα τριών πόντων (8-5). Ο Ολυμπιακός παρέμενε κοντά στο σκορ και κατάφερε να κάνει το 13-13 μετά από επίθεση του Ιντάλγκο και μπλοκ στον Ερνάντες με την αγωνία να παρατείνεται. Το άουτ του Τζούριτς στο σερβίς έδωσε ματς μπολ στον Παναθηναϊκό, το οποίο και έσβησε μια λάθος άμυνα σε σκοτωμένη επίθεση του Ολυμπιακού. Εκεί ήρθε η σειρά του Ερνάντεζ, ο οποίος έκανε το 16-15 και ολοκήρωσε το παιχνίδι με άσο στο 19-17, δίνοντας μια μεγάλη νίκη στην ομάδα του.