Υπάρχει ένα στοιχείο που δεν αποτυπώνεται στη στατιστική ενός αγώνα βόλεϊ και που ενίοτε γυρίζει χαμένα σετ και τα μετατρέπει σε θριάμβους: λέγεται ψυχή, Παναθηναϊκή ψυχή... Η ομάδα του Δημήτρη Ανδρεόπουλου, με μια επική ανατροπή από το 13-19 του τέταρτου σετ και με μπροστάρη έναν... αφιονισμένο Ερνάντεζ, κέρδισε 3-1 σετ (25-19, 23-25, 26-24, 25-23) τον Ολυμπιακό και κατέκτησε έτσι στο νήμα την πρώτη θέση της κανονικής περιόδου και μαζί το απόλυτο πλεονέκτημα έδρας στη Volley League. Με τη νίκη του αυτή, το Τριφύλλι συνεχίζει μια θετική παράδοση που διατηρεί στο ανδρικό και το γυναικείο τμήμα βόλεϊ απέναντι στον «αιώνιο» από την περίοδο 2021-22 μέχρι σήμερα, έχοντας πετύχει τριπλάσιες νίκες από τους Πειραιώτες...

ΑΝΑΛΥΤΙΚΑ

Άνδρες (Παναθηναϊκός - Ολυμπιακός 10-3 νίκες, συνολικά σετ 35-20)

Λιγκ Καπ 2023-24

• Ολυμπιακός - Παναθηναϊκός 0-3 α.α. (διακόπηκε εις βάρος των γηπεδούχων ενώ το σκορ ήταν 1-0 και 10-18 στο δεύτερο σετ)

Τσάλεντζ Καπ 2022-23

• Παναθηναϊκός - Ολυμπιακός 1-3 (ο Ολυμπιακός κατέκτησε και το χρυσό σετ)

Γυναίκες (Παναθηναϊκός - Ολυμπιακός 11-4 νίκες, συνολικά σετ 36-22)

• Ολυμπιακός - Παναθηναϊκός 0-3

• Ολυμπιακός - Παναθηναϊκός 3-0

Κύπελλο Ελλάδας 2021-22

Συνολικά (σε άνδρες και γυναίκες) ο Παναθηναϊκός μετράει 21 νίκες έναντι 7 του Ολυμπιακού, με τα κερδισμένα σετ να είναι 71 για τους Αθηναίους έναντι 42 των Πειραιωτών. Αξίζει να σημειωθεί ότι σε 13 επισκέψεις στην έδρα του Τριφυλλιού ο Ολυμπιακός έχει φύγει νικητής μόνο σε μία περίπτωση: στον περυσινό ημιτελικό του Τσάλεντζ Καπ, με τον Παναθηναϊκό να αγωνίζεται χωρίς οπαδούς και με τον πολυτιμότερό του παίκτη (Φερνάντο Ερνάντεζ) να αντιμετωπίζει πρόβλημα τραυματισμού...

Παναθηναϊκός - Ολυμπιακός 10-3 στους άνδρες και 11-4 στις γυναίκες!