Με νίκη, αλλά και απώλεια ενός βαθμού πέρασε από την Σαντορίνη ο Ολυμπιακός, νικώντας με 3-2 σετ του ΑΟ Θήρας (19-25, 25-23, 25-21, 23-25, 13-15). Μόνος πρώτος ο Παναθηναϊκός με έναν βαθμό διαφορά από τον «αιώνιο» αντίπαλο.

Αγωνιστικά τα σετ ήταν μεγάλης διάρκειας με αρκετούς πόντους. Ο Ολυμπιακός άνοιξε το σκορ στα σετ με 19-25 σκορ, με τον ΑΟ Θήρας ν' ανατρέπει το σκορ στα σετ κατακτώντας δύο συνεχόμενα με σκορ 25-23 και 25-21 αντίστοιχα.

Οι «ερυθρόλευκες» μετά το 2-0 σερί στα σετ ανέβασαν ρυθμό σε άμυνα και επίθεση και κατάφεραν να πάρουν το δεύτερο ομαδικό σετ με σκορ 23-25. Το ματς κρίθηκε στο πέμπτο σετ, όπου υπήρχαν αρκετές εναλλαγές στο προβάδισμα. Ο Ολυμπιακός, ωστόσο στην τελική ευθεία διατηρήθηκε μπροστά στο σκορ και με δύο set ball (12-14) κατάφερε να τελειώσει το σετ με 13-15 και το ματς με 3-2 σετ.

Τα σετ: 19-25, 25-23, 25-21, 23-25, 13-15