Παρά το γεγονός πως είδε το 2-0 του να ισοφαρίζεται σε 2-2, ο Ηλυσιακός πήρε ένα σπουδαίο δίποντο, επικρατώντας του ΠΑΟΚ με 3-2 στο κλειστό «Αντώνης Φώτσης» για την 8η αγωνιστική της Volley League γυναικών. Στους 11 βαθμούς οι γηπεδούχες, στους 6 ο απογοητευτικός στο πρωτάθλημα Δικέφαλος.

Ο Ηλυσιακός μπήκε καλύτερα στο ματς και προηγήθηκε με 10-4, αλλά ο Δικέφαλος με δικό του σερί από Ουίλιαμς και Μιλάνοβα μείωσε σε 10-9, μαζεύοντας γρήγορα την διαφορά. Οι γηπεδούχες ανέβασαν και πάλι την απόδοσή τους και ξέφυγαν με 18-10 σε ένα κρίσιμο σημείο και με 25-14 κατάφερε να κάνει το 1-0, μπαίνοντας μπροστά στο σκορ.

O Hλυσιακός μπήκε δυνατά και στο δεύτερο σετ και πήρε προβάδισμα με 4-1, με τον ΠΑΟΚ να ισοφαρίζει στους 6 με πόντους από Οικονομίδου και Μιλάνοβα. Η ομάδα της Αθήνας κράτησε βραχεία κεφαλή στο σετ (13-11, 18-16), ξέφυγε με 21-17 σε ένα κρίσιμο σημείο και με 25-19 έκανε το 2-0, βάζοντας γερές βάσεις για μία μεγάλη νίκη.

Στο τρίτο σετ ο ΠΑΟΚ βρέθηκε μπροστά με 4-5 από άσο Τερζόγλου και επίθεση Ουίλιαμς, ενώ η Μιλάνοβα με δικό της πόντο έκανε το 11-13 στα μισά. Με τα εξαιρετικά σερβίς της Ουίλιαμς ο Δικέφαλος ξέφυγε με +6 (14-20), για να έρθει η μείωση του σκορ σε 2-1 με 19-25.

Στο τέταρτο σετ οι ασπρόμαυρες με το μομέντουμ υπέρ τους ξεκίνησαν καλά και προηγήθηκαν με 9-11 και 13-16, με την Βίγκαρς να εμπιστεύεται αρκετά στις πάσες της την Ουίλιαμς που είχε υψηλό ποσοστό στην επίθεση. O Ηλυσιακός μείωσε σε 19-21 και μπήκε στην διεκδίκηση του σετ, αλλά ο ΠΑΟΚ πάτησε... γκάζι και με 19-25 από πρώτο χρόνο της Τερζόγλου ισοφάρισε σε 2-2 και έστειλε το ματς στο τάι μπρέικ.

Στο πέμπτο και τελευταίο σετ οι γηπεδούχες εκμεταλλευόμενες τα λάθη της ομάδας του Ζάκοτς ξεκίνησαν με 4-2, με τον Δικέφαλο όμως να τις πιάνει στους 7 με πάιπ της Ουίλιαμς.

Στο φινάλε του σετ ο Ηλυσιακός προηγήθηκε με 11-9 σε ένα κρίσιμο σημείο, κατάφερε να πάει σε δύο σετ μπολ (14-12) και με 15-13 πήρε την μεγάλη νίκη απέναντι στον ΠΑΟΚ με 3-2.