Α.Ο. ΘΗΡΑΣ
3 0
  • Κουτσούλας
  • Πρέντζας

Ο ΑΟ Θήρας πανηγύρισε ένα μεγάλο τρίποντο μπροστά στο κοινό του, νικώντας τον προβληματικό (και με απουσίες) ΠΑΟΚ με 3-0 στην Σαντορίνη. Στην δεύτερη θέση οι γηπεδούχες με έξι βαθμούς, παραμένει χαμηλά ο Δικέφαλος με μόλις δύο.

Ο ΑΟ Θήρας μπήκε πολύ δυνατά στο ματς και πήρε προβάδισμα με 4-0 μετά από δύο άσσους της Κουτσιούκη και 14-4 από πόντο της Χριστοδούλου, παίρνοντας από νωρίς διαφορά για το 1-0.

Συνεχίζοντας έτσι, η ομάδα της Σαντορίνης πήγε ακόμη και στο 23-6, για να κάνει το 1-0 με 25-12 κόντρα στον ΠΑΟΚ ο οποίος είχε την απουσία της Τσούμπα και είδε την Μιλάνοβα να βγαίνει off λόγω τραυματισμού από νωρίς.

Στο δεύτερο σετ τα πράγματα ήταν κάπως διαφορετικά, καθώς ο Δικέφαλος διόρθωσε πολλά από τα κακώς κείμενά του και πήρε βραχεία κεφαλή με 12-13, μετά από πόντο της Ουίλιαμς, ενώ η Τσιόγκα με άσσο ισοφάρισε στους 16 πόντους τον ΑΟ Θήρας.

Στους τελευταίους πόντους οι γηπεδούχες ήταν πιο ψύχραιμες και με καλά μπλοκ κόντρα στις μέτριες επιθέσεις του ΠΑΟΚ και με πόντους της Μερκάδο, έκαναν το 2-0 με 25-22 και πήραν ξεκάθαρο προβάδισμα νίκης στο ματς.

Στο τρίτο σετ η ομάδα του Ματέο Φρέσκι προηγήθηκε με 8-5 από επιθέσεις των Φερνάντες και Λόρμπεν, ενώ με δύο πόντους της Χριστοδούλου ξέφυγε με 11-5. Ο Δικέφαλος ισοφάρισε σε 14-14 με Κλέπκου και Κυπαρίσση αλλά οι γηπεδούχες πήραν ξανά προβάδισμα με 22-18 σε ένα κρίσιμο σημείο.

Η ομάδα της Σαντορίνης δεν έχασε ποτέ το προβάδισμα και με άσσο της Κιουτσιούκη πήρε την μεγάλη νίκη με 25-21 και 3-0.

Τα σετ: 25-12, 25-22, 25-21

ΑΟ Θήρας - ΠΑΟΚ 3-0