Την πρώτη νίκη στο φετινό Eurovolley πέτυχε η Τουρκία του Αλμπέρτο Τζουλιάνι επί της Εθνικής Ελλάδας με 3-1 σετ (22-25, 26-24, 25-19, 25-23), πετώντας την «γαλανόλευκη» εκτός των θέσεων που δίνουν την πρόκριση στην επόμενη φάση της διοργάνωσης. Επόμενος αγώνας για την Ελλάδα, την Κυριακή (3/9) κόντρα στην Ρουμανία.

Έχοντας ξεκουραστεί λιγότερο από 20 ώρες, μετά την μεγάλη ανατροπή απέναντι στην Πορτογαλία, το ελληνικό συγκρότημα... έπεσε στη μάχη απέναντι στην πολύ καλή Τουρκία, η οποία αγνοούσε τη νίκη στο φετινό Eurovolley. Η ομάδα του Μπονιφάντε, αν και βρέθηκε να χάνει στο πρώτο σετ (11-8) ανέτρεψε το σκορ και απέκτησε προβάδισμα ασφαλείας (16-20), φτάνοντας άνετα στην κατάκτηση του πρώτου σετ με 22-25.

Στο πολύ καλό ελληνικό σερβίς, αλλά και στις μπλοκ άμυνες του πρώτου σετ βρήκαν απάντηση οι Τούρκοι αθλητές στο επόμενο σετ. Η Εθνική βρέθηκε να προηγούταν έως τα τέλη του σετ (17-19), όμως οι παίκτες του Αλμπέρτο Τζουλιάνι με πρωταγωνιστή του Σούμπασι ανέτρεψαν σε κρίσιμο σημείο το σκορ (22-21) και ισοφάρισαν στη συνέχεια στα σετ με 26-24.

Στο τρίτο σετ η «γαλανόλευκη» φάνηκε αρκετά κουρασμένη. Το γεγονός αυτό εκμεταλλεύτηκε η Τουρκία, η οποία απέκτησε έως κι οκτώ πόντους διαφορά (20-12). Στη διαφορά αυτή δεν μπόρεσε να βγάλει αντίδραση η Εθνική, με αποτέλεσμα οι Τούρκοι να πάρουν για πρώτη φορά προβάδισμα στα σετ με 25-19.

Η «γαλανόλευκη» στο τέταρτο σετ προσπάθησαν να φτάσουν στην ισοφάριση. Βέβαια, οι Τούρκοι κατάφεραν να διαχειριστούν από την αρχή μία διαφορά δύο πόντων και δεν άφησαν τους Έλληνες να πλησιάσουν. Το προβάδισμα αυτό διατηρήθηκε από την ομάδα του Τζουλιάνι, η οποία στο τέλος πανηγύρισε τη νίκη κατακτώντας το σετ με 25-23 και το ματς με 3-1 σετ.

Τα σετ: 22-25, 26-24, 25-19, 25-23