Έχοντας φόρα από την μεγάλη νίκη με ανατροπή απέναντι στον Παναθηναϊκό στην Αθήνα, ο ΠΑΟΚ επικράτησε με 3-0 στο Παλατάκι απέναντι στη Θέτιδα Βούλας, στο πλαίσιο της 13ης αγωνιστικής της Volley League γυναικών.

Το φιλμ του αγώνα:

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν μαζί στο παιχνίδι, με αποτέλεσμα στους πρώτους πόντους ο ΠΑΟΚ να έχει το ισχνό προβάδισμα με 10-9, έπειτα απο πρώτο χρόνο της Μπλάνκο. Σε εκείνο το σημείο, ο Δικέφαλος ανέβασε ρυθμό με αποτέλεσμα να προσπεράσει με 15-10 από χτύπημα της Κρολ, αλλά η Θέτιδα επέστρεψε και ισοφάρισε στους 16, δίνοντας νέο ενδιαφέρον στο σετ.

Οι γηπεδούχες δείχνοντας ψυχραιμία σε ένα νευραλγικό σημείο, κατάφεραν να ξεφύγουν με 20-17, για να κάνουν το 1-0 με 25-21 με άσσο της Κλέπκου και να προηγηθούν στο σκορ.

Στο ξεκίνημα του δεύτερου σετ η Αθηναϊκή ομάδα μπήκε καλά και προηγήθηκε με 1-4, αλλά ο ΠΑΟΚ έκανε με δικό του σερί 6-1 το 7-5 με πρώτο χρόνο της Πολυνοπούλου. Οι φιλοξενούμενες πέρασαν ξανά μπροστά με 7-9, με τον Δικέφαλο να παίρνει και πάλι ισχνό προβάδισμα με 12-11.

Πατώντας το πόδι στο... γκάζι, η ομάδα του Μάρκο Φενόλιο ξέφυγε με 15-12 και 18-14 δια χειρός Κάφρεϊ, για να αποκτήσει ξεκάθαρο προβάδισμα νίκης κάνοντας το 2-0 με 25-17 από λάθος της Οικονομίδου, δίχως να αντιμετωπίσει προβλήματα στο κλείσιμο του σετ.

Στο τρίτο σετ και έχοντας την ψυχολογία από τα προηγούμενα, ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε με 5-2 αλλά η ομάδα του Γιώργου Ρούσση με διάθεση να μην παρατήσει το παιχνίδι «έπιασε» τους γηπεδούχους στους 7 πόντους με την Οικονομίδου. Οι «ασπρόμαυροι» πήραν και πάλι το προβάδισμα με 12-9 και 18-15 από χτυπήματα της Κάφρεϊ.

Ο Δικέφαλος διαχειρίστηκε σωστά το υπέρ του σκορ, με αποτέλεσμα να βρει τους απαραίτητους πόντους στο φινάλε του τρίτου σετ και να το κατακτήσει με 25-18, μαζί και με το τρίποντο της αναμέτρησης.

Τα σετ: 25-21, 25-17, 25-18