Το φιλμ του αγώνα:

Ο Δημήτρης Ανδρεόπουλος ξεκίνησε με τους Γιάκομπσεν, Ερνάντεζ, Κόβαρ, Φράγκο, Ρανγκέλ, Πετρέα και Ζήση, ενώ ο Γιόσκο Μιλενκόσκι επέλεξε τους Γιόρνα, Κόστα, Ντεν Ντρις, Ουόλς, Ράπτη, Βουλκίδη και λίμπερο τον Κοκκινάκη.

Στο πρώτο σετ οι δύο ομάδες ήταν κοντά, ξεκινώντας δυναμικά την αναμέτρηση, με τον Παναθηναϊκό να ξεφεύγει με 13-11 μετά από δύσκολη επίθεση του Ερνάντεζ και να αυξάνει ακόμη περισσότερο το προβάδισμά του σε 21-18 μετά από μερικά λάθη του ΠΑΟΚ.

Οι «πράσινοι» ήταν ψύχραιμοι στα κρίσιμα σημεία και με καλό παιχνίδι έκαναν το 1-0 με 25-20 έπειτα από πρώτο χρόνο του Ρανγκέλ και άνοιξαν το σκορ στον τελικό.

Το δεύτερο σετ ήταν εκπληκτικό από την αρχή έως το τέλος του, μιας και ο Δικέφαλος πήρε προβάδισμα με 4-6 αλλά οι τυπικά γηπεδούχοι πέραν μπροστά με 9-7 έπειτα από χτύπημα του Κόβαρ. Οι «ασπρόμαυροι» επέστρεψαν και με το Ντεν Ντρις να αναλαμβάνει δράση ξέφυγαν με 10-13 και 13-16, ενώ ο Κόστα έστειλε τον ΠΑΟΚ στο +5 με 14-19.

Εκεί όπου όλα έδειχναν ότι το 1-1 θα έρθει εύκολα, οι πρωταθλητές επέστρεψαν και μείωσαν σε 18-21, ενώ... έπιασαν τον ΠΑΟΚ στους 24, δίνοντας νέα τροπή στο σετ. Από εκείνο το σημείο και μετά το προβάδισμα άλλαζε συνεχώς χέρια, με τα ράλι να διαδέχονται το ένα το άλλο. Τελικά, οι Θεσσαλονικείς κατάφεραν δια χειρός Βουλκίδη να κάνουν το 1-1 με 32-34 και να φέρουν το παιχνίδια στα ίσια.

Το τρίτο σετ αποτέλεσε παράσταση για ένα ρόλο, με τον ΠΑΟΚ να κάνει πολλά λάθη κυρίως από την γραμμή του σερβίς και με τον Παναθηναϊκό να «πιάνει» καλά νούμερα σε υποδοχή και επίθεση, του έδωσε τη δυνατότητα να προηγηθεί γρήγορα με 9-6.

Ο αγώνας συνεχίστηκε με την ίδια... ρότα και με τον Παναθηναϊκό να είναι μπροστά με 17-10 και να παίρνει ξανά το προβάδισμα στο σκορ με 25-19 και 2-1, χωρίς να αντιμετωπίσει προβλήματα.

Στο τέταρτο σετ ο ΠΑΟΚ γνωρίζοντας πως δεν θα έχει άλλη ευκαιρία, ξεκίνησε προηγούμενος στο σκορ με 6-9, αλλά ο Παναθηναϊκός με δική του αντεπίθεση προσπέρασε με τον Κοβάρ που έκανε το 17-16. Από εκείνο το σημείο και μετά, δράση ανέλαβε ο Ερνάντεζ και τα σερβίς του, βάζοντας τους «πράσινους» μπροστά με 23-20.

Ο Δικέφαλος προσπάθησε να μειώσει, αλλά μάταια, μιας και η διαφορά σε εκείνο το σημείο ήταν μεγάλη και κάπως έτσι ο Παναθηναϊκός με 25-21 από τον Κοβάρ έκανε το 3-1 και έδωσε το τρόπαιο στην ομάδα του.

Τα σετ: 25-20, 32-34, 25-19, 25-21

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Κόβαρ 22 (18/29 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ, 68% υπ. - 28% άριστες), Πετρέας 6 (5/7 επ., 1 μπλοκ), Γιάκομπσεν 2 (2 μπλοκ), Ρανγκέλ 7 (5/9 επ., 2 μπλοκ), Φράγκος 10 (10/28 επ., 50% υπ. - 11% άριστες), Ερνάντεζ 28 (21/40 επ., 5 άσσοι, 2 μπλοκ) / Ζήσης (λ, 64% υπ. - 36% άριστες), Μπάσης.

Π.Α.Ο.Κ. (Γιόσκο Μιλενκόσκι): Γιόρνα 8 (7/10 επ., 1 μπλοκ, 50% υπ. - 25% άριστες), Κόστα 9 (6/12 επ., 3 μπλοκ), Γουόλς 2 (1/1 επ., 1 μπλοκ), Βουλκίδης 8 (6/12 επ., 2 μπλοκ), Ράπτης 13 (11/27 επ., 2 μπλοκ, 36% υπ. - 14% άριστες), Βαν Ντε Ντρις 21 (18/39 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ) / Κοκκινάκης (λ, 62% υπ. - 24% άριστες), Ηλίας, Σωτηρίου 1 (1/3 επ.), Γάτσης, Τακουρίδης, Μπούτος 1 (1/1 επ.).

Παναθηναϊκός - ΠΑΟΚ 3-1