Δεύτερος αγώνας της φάσης των «32», πρώτος 2:3
Kralovo Pole Brno
KRALOVO POLE BRNO
3 1

Σε ένα ματς για γερά νεύρα στη Τσεχία, οι γηπεδούχες προηγήθηκαν εκμεταλλευόμενες το πλεονέκτημα της έδρας τους, ο ΠΑΟΚ ισοφάρισε και έβγαλε ψυχή στο καθοριστικό τέταρτο σετ, ωστόσο η Μπρνο είχε απάντηση σε κάθε χτύπημα των «ασπρόμαυρων» και πήρε την «καθαρή» νίκη που αναζήτουσε για να να πανηγυρίσει την πρόκριση στην επόμενη φάση της διοργάνωσης.

Ο Δικέφαλος είχε επικρατήσει στο πρώτο παιχνίδι της φάσης των «32»  στη Θεσσαλονίκη με 3-2 σετ, όμως δεν κατάφερε να δώσει συνέχεια στη χαρά του, γνωρίζοντας την πρώτη του ήττα στη σεζόν μετά από 11 παιχνίδια.

Ανησυχία επικρατεί στο στρατόπεδο του Δικεφάλου για τον τραυματισμό της Πέιτον Κάφρεϊ. Η Αμερικανίδα ακραία τραυματίστηκε στα μέσα του τρίτου σετ και αποχώρησε υποβασταζόμενη από τον αγωνιστικό χώρο, με το γεγονός να προκαλεί συναγερμό στις τάξεις του ΠΑΟΚ δεδομένου πως αποτελεί εκ των κορυφαίων της ομάδας, με τις πρώτες εκτιμήσεις να κάνουν λόγο για διάστρεμμα.

Η εξέλιξη του αγώνα

Μπορεί να μπήκαν δυναμικά στο παιχνίδι (8-11), ωστόσο τα κορίτσια του Μάρκο Φενόλιο είδαν τις γηπεδούχες να αντιδρούν άμεσα (15-13), έχοντας αρκετές επιθετικές λύσεις. Οι Τσέχες άνοιξαν ακόμα περισσότερο την διαφορά (21-16), προϊδεάζοντας για το πως θα κυλήσει η αναμέτρηση, κλείνοντας το πρώτο σετ στο 25-19, για το 1-0.

Δεδομένου πως δεν ήθελε να δει τα πράγματα να δυσκολέυουν ακόμα περισσότερο, ο ΠΑΟΚ στο δεύτερο σετ προσπάθησε από νωρίς να πάρει διαφορά ασφαλείας (9-10). Με συνεχόμενους πόντους από τις ακραίες του, Στράντζαλη και Κλέπκου, ανέβασε τον δείκτη της διαφοράς (16-19), με τη Μπρνο να ισοφαρίζει σε κομβικό σημείο (21-21) και τις δύο ομάδες να είναι ισόπαλες στην τελική ευθεία (23-23). Αυτό ήταν και το σημείο που χρειάστηκε η καθοριστική συμβολή της Στράντζαλη, που παίρνοντας δύσκολες επιθέσεις έφτασε την ομάδα της στο 23-25, φέρνοντας το παιχνίδι στα ίσια (1-1).

Το τρίτο σετ «σημαδεύτηκε» από τον τραυματισμό της Πέιτον Κάφρεϊ. Η Αμερικανίδα ακραία του Δικεφάλου τραυματίστηκε στο 20-13, αποχώρησε με τη βοήθεια του τεχνικού τιμ από τον αγωνιστικο χώρο και έμεινε εκτός δράσης για τον υπόλοιπο αγώνα. Όσον αφορά την εικόνα του σετ μέχρι εκείνο το σημείο, οι γηπεδούχες ήταν εκείνες που μπήκαν καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο, αποκτώντας ρόλο «οδηγού» στο σετ (14-10). Ο Δικέφαλος προσπάθησε αλλά δεν βρήκε τον τρόπο να επιστρέψει στη διεκδίκηση του σετ, χάνοντας το με 25-19 (2-1).

Έχοντας όμως ακόμα παλμό, ο ΠΑΟΚ φρόντισε να καταθέσει ψυχή στο τάραφλεξ στο τέταρτο σετ. Στο πιο συναρπαστικό σημείο του αγώνα οι δύο ομάδες τα έδωσαν όλα προκειμένου να πετύχει η καθεμία τον σκοπό της. Ο Δικέφαλος, ο οποίος δεν έχει στην διάθεση του την Κάφρεϊ, αντέδρασε μετά την απώλεια του τρίτου σετ, έχοντας προβάδισμα (11-16), με τη Μπρνο να έχει απάντηση κάνοντας μάλιστα και την ανατροπή (20-19). Το φινάλε την αναμέτρησης ήταν... θρίλερ, με αμφότερες τις ομάδες να αρνούνται να παραιτηθούν, με τον ΠΑΟΚ ωστόσο να μην εκμεταλλεύεται τα τρία σετ μπλοκ που του παρουσιάστηκαν, χάνοντας το σετ με 34-32, 3-1, το οποίο τον αφήνει εκτός ευρωπαϊκών υποχρεώσεων.