Η ομάδα της Κέρκυρας έκανε την απόλυτη έκπληξη αφού αγωνίζεται στη δεύτερη κατηγορία του ελληνικού πρωταθλήματος. Ο Φοίβος δείχνοντας τη δυναμική του κατάφερε να προηγηθεί με 17-9 στο ημίχρονο.

Οι Κερκυραίοι όμως δεν το έβαλαν κάτω και κατάφεραν όχι μόνο να καλύψουν αλλά και να προσπεράσουν με 23-22 δέκα λεπτά πριν το τέλος του αγώνα. Το παιχνίδι στο τελευταίο λεπτό έγινε ντέρμπι με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ και να ολοκληρώνουν την αναμέτρηση όντας ισόπαλες με 26-26. Στην παράταση ο Φαίακας έδειξε να το θέλει περισσότερο και κατάφερε να πάρει τη νίκη - πρόκριση.

ΦΑΙΑΚΑΣ ΚΕΡΚΥΡΑΣ-ΦΟΙΒΟΣ ΣΥΚΕΩΝ 30-29 (26-26 κ.α.)

Τα πεντάλεπτα: 1-2, 3-5, 3-9, 5-11, 6-15, 9-17 (Ημίχρονο), 12-20, 15-21, 20-22, 23-22, 24-25, 26-26, 27-27, 30-29

ΦΑΙΑΚΑΣ ΚΕΡΚΥΡΑΣ (Σοφία Κακαρούγκα): Κατσαρός 5, Σουλάνης, Τσόνας, Βάγιας 1, Κουλούρης, Δόικας, Πάλλας, Δέλλας, Κόντης 4, Δάσκαλος 5, Ριγανάς 9, Κοντζιάλης, Κατσακιώρης, Κορακιανίτης 5, Γκόγκας 1, Νάστος.

ΦΟΙΒΟΣ ΣΥΚΕΩΝ (Δημήτριος Πελεκίδης): Χατζηγιαννίδης, Αθανασιάδης, Χατζής, Κίρτσιος 2, Μέτσης 5, Καβουσανάκης 7, Κεχαγιάς, Πλιαδόπουλος 1, Λοια, Δεληζάνος 5, Μπόσκος, Παπαδόπουλος 1, Μανωλούδης, Πατσιάς 1, Τσαμεσίδης 4, Χατζηβακαλέλης 2.

Διαιτητές: Δελόγλου-Θεοδοσίου. Δίλεπτα: 5-5, Πέναλτι: 2/3-4/5.

Μπαμ και ο Νηρέας

Την έκπληξη έκανε και ο Νηρέας που επικράτησε με 23-21 του Καματέρου εξασφαλίζοντας την πρόκρισή του στα προημιτελικά του κυπέλλου ανδρών.

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι στα πρώτα λεπτά. Το Καματερό έμεινε χωρίς γκολ για οκτώ λεπτά κι αυτό έδωσε το δικαίωμα στην ομάδα του Νηρέα να κάνει σερί και να προηγηθεί με 15-7 στο ημίχρονο με γκολ του Αποστολίδη.

Η διαφορά έφτασε ακόμη και στα δέκα γκολ (18-8) μετά από τέρμα του Ζαλώνη στο 36ο λεπτό. Το Καματερό με επιμέρους σκορ 8-1 κατάφερε να μειώσει σε 19-16 δέκα λεπτά πριν το τέλος. Με γκολ του Σκοδριάνου οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να μειώσουν στο γκολ (21-20) αλλά δεν έφτασαν στην ανατροπή.

Πρόκριση για ΑΕΚ

Με θετικό πρόσημο ολοκλήρωσε το 2017 η ΑΕΚ που επικράτησε με 32-28 του Πρωτέα Άρτας και προκρίθηκε στα προημιτελικά του κυπέλλου ανδρών.

Η ομάδα της Α2 έδειξε την απαιτούμενη μαχητικότητα αλλά η Ένωση ήταν καλύτερη, κυρίως επιθετικά και κατάφερε να πάρει τη νίκη - πρόκριση. Οκτώ γκολ για την ομάδα του Νίκου Γραμματικού σημείωσε ο Δόμπρης.

ΠΡΩΤΕΑΣ ΑΡΤΑΣ – ΑΕΚ 28-32

Τα πεντάλεπτα: 3-5, 7-8, 7-9, 9-13, 11-14, 12-15 (ημ)., 15-18, 16-22, 18-25, 19-28, 24-31, 28-32.

ΠΡΩΤΕΑΣ ΑΡΤΑΣ: Ηλ. Τσούλος, Π. Τσούλος 4, Τλούπας 2, Μπισκανάκης 1, Ντάλας 2, Κίτσος 3, Ν. Τσέλιος 3, Γεωργαλής, Γ. Τσέλιος, Ρίζος 1, Μπίζγκα 3, Βουγιάνοβιτς 9, Τσάκαλος.

ΑΕΚ (Νίκος Γραμματικός): Χρ. Νικολαϊδης 5, Τσικογιαννόπουλος, Πέρρος 7, Γεωργιάδης 3, Χόγκας, Ζαμπούνης, Ραντούλοβιτς, Σύγγαρης, Αντωνιάδης, Λόκεν 2, Δόμπρης 8, Βαμβακάς 5, Μαντζόπουλος 1, Βραζάλιτσα, Αλικάκος 1.

Διαιτητές: Καραπάνος, Αβράμης. Δίλεπτα: 4-2. Πέναλτι: 3/3-1/3

Πάτησε γκάζι στο τέλος και πρκρίθηκε ο Ολυμπιακός/όμιλος Ξυνή

Όντας καταιγιστικός στο δεύτερο ημίχρονο ο Ολυμπιακός/όμιλος Ξυνή επικράτησε με 33-18 του ΓΑΣ Κιλκίς και προκρίθηκε στα προημιτελικά του κυπέλλου ανδρών.

Η ομάδα του Γιώργου Ζαραβίνα παρά το γεγονός ότι πιέστηκε στο πρώτο ημίχρονο, διατηρούσε μια διαφορά στα τρία τέρματα. Στο δεύτερο ημίχρονο έδειξε την ποιότητά της και κατάφερε να πάρει την άνετη πρόκριση.

ΓΑΣ ΚΙΛΚΙΣ- ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΣΦΠ/ΟΜΙΛΟΣ ΞΥΝΗ 18-33

Τα πεντάλεπτα: 0-3, 2-3, 4-5, 4-9, 7-10, 10-13 (ημχ.), 12-17, 13-21, 15-23, 15-26, 16-29, 18-33

ΓΑΣ ΚΙΛΚΙΣ (Γιάννης Λαζαρίδης): Σακαλής, Δεληγιάννης 6, Δούγιας 5, Κεσίδης, Γιαβασίδης 2, Κολεσιώτης, Φαχουρίδης Στ., Βαφειάδης, Αναστασιάδης 2, Τοκατζόγλου 1, Κοβλακάς, Μαυρόπουλος 1, Φαχουρίδης Αρ. 1, Μιχαηλίδης, Ψάρρας

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γιώργος Ζαραβίνας): Τσακνής, Π. Κωστακίδης 5, Κρητικός 3, Τζηράς 1, Καραμπουρνιώτης 1, Μισαηλίδης 1, Σκρόμπιτς 6, Στούμπης 4, Παπαδόπουλος, Κανδύλας, Παπαδιονυσίου 4, Φάμπατς 2, Λιάπης, Λιόλιος, Χάλαρης 5.

Διαιτητές: Νάσκος- Χαρίτσος Δίλεπτα: 6-6 Πέναλτι: 5/5-4/4 Κόκκινμη: 42:33 Δεληγιάννης (3 δίλεπτα)

Εύκολα ο ΠΑΟΚ

Χωρίς να δυσκολευτεί ιδιαίτερα ο ΠΑΟΚ επικράτησε με 27-16 της ΧΑΝθ και προκρίθηκε στα προημιτελικά του κυπέλλου ανδρών.

Οι δύο ομάδες πήγαιναν μαζί στο σκορ τα πρώτα 20 λεπτά. Από εκεί και πέρα η ομάδα του Στέλιου Σεϊρεκίδη κατάφερε να πάρει διαφορά την οποία και αύξησε προς το τέλος της αναμέτρησης.

ΠΑΟΚ ΒΕΡΓΙΝΑ TV – ΧΑΝΘ 27-16

Τα πεντάλεπτα: 4-4, 6-6, 8-7, 10-8, 12-9, 14-11 (ημχ.) 17-11, 17-13, 19-14, 22-25, 24-15, 27-16

ΠΑΟΚ ΒΕΡΓΙΝΑ TV (Στέλιος Σεϊρεκίδης): Ζάγκας, Παλάσκας 7, Γουργούμης, Τσίλης 7, Νικολαΐδης 1, Κοκώνης 2, Αποστόλου, Πετρίδης 1, Οικονόμου, Καλόμοιρος 1, Μαστορογιάννης, Πέγιοβιτς 4, Κυπραίος 1, Κολοβός 2, Κέζιτς, Βεσελίνοβιτς 2.

ΧΑΝΘ (Αντώνης Τσολάκος): Τσιρογιάννης, Σπυρόπουλος, Σαρηγιαννίδης, Παπαδόπουλος Ν. 1, Ρεμπελάκος 1, Δέσπος 4, Παπαδόπουλος Α., Ιωαννίδης, Κουρουμλίδης 2, Στίγγας, Τσαμουρίσης 2, Παπαβασίλης, Μηλόπουλος, Μπαϊρλής 5, Τσαγκαράκης 1, Τσόγιας.

Διαιτητές: Κατσίκης-Μιχαηλίδης, Δίλεπτα: 1-3, Πέναλτι: 2/3-2/3

Οι διαιτητές σημείωσαν στο φύλλο αγώνα ότι ο φυσιοθεραπευτής της ΧΑΝΘ προσήλθε στην αρχή του δευτέρου ημιχρόνου.

Σταμάτησε στα 50 ο Δούκας

Σε ρυθμούς προπόνησης ο Δούκας επικράτησε με 50-28 των Βριλισσίων και προκρίθηκε στην προημιτελική φάση του κυπέλλου ανδρών.

Όπως μαρτυρά και το τελικό σκορ η διαφορά δυναμικότητας των δύο ομάδων ήταν μεγάλη. Εννέα γκολ σημείωσε ο Παπαπούλιος.

ΕΣΝ ΒΡΙΛΗΣΣΙΑ- ΑΣΕ ΔΟΥΚΑ 28-50

ΒΡΙΛΗΣΣΙΑ (Στέλιος Αλεπουδέας): Καμπούρης, Γκουλές 2, Λέκκας 6, Όρκας 2, Τσαγκούλης 3, Νάσκος, Νικολακόπουλος 2, Παπαϊωάννου 1, Βεζύρης, Φίλης, Γιαννόπουλος 7, Φίλιππας 1, Κουτσόπουλος 1, Παπαδόπουλος, Σομπιρακούλ 3, Κουμαραδέλης.

ΑΣΕΔ (Κωστής Μπούνας): Μωραϊτης 6, Τόμπρος, Παπαπούλιος 9, Γκέρτσος, Νομικός 5, Μπραουδάκης, Μίτροβιτς 6, Μπάρμπας, Ζώης 1, Ζιβούλοβιτς 4, Τζανιδάκης 2, Νταρσουλάντ, Αραπακόπουλος 7, Ζαφειράκης 2, Κολλύρης, Κεδέρης 8.

Διαιτητές: Βήτας- Σκλαβενίτης, Δίλεπτα: 3-1, Πέναλτι: 1/2-2/3