SDNA sprite sdna-2019-sports-sprite

Ήταν η 2η νίκη του στο τουρνουά, όμως δεν ήταν αρκετή να τον στείλει στην ημιτελική φάση, κάτι που γνώριζε ήδη ο Αλεξάντερ Ζβέρεφ, που μπήκε στο ματς χωρίς να έχει μαθηματικές ελπίδες να πάρει την πρόκριση.

Παρόλα αυτά έκανε το καλύτερό του δυνατό και κέρδισε τον Αντρέι Ρούμπλεφ με 6-4, 6-4 ο Γερμανός, για να πάρει την 3η θέση Red group και να ολοκληρώσει με ένα θετικό αποτέλεσμα τη σεζόν, στην οποία έφτασε τις 55 νίκες (55-26).

Θυμίζουμε πως ο Ζβέρεφ ήταν ο μόνος που κέρδισε τον Κάρλος Αλκαράθ στο Red group, παρόλα αυτά ο Ισπανός με 2 νίκες στα 2 επόμενα παιχνίδια του κατόρθωσε να πάρει την 1η θέση στον όμιλο και να αφήσει τον Ζβέρεφ εκτός.

Στον αποψινό -αδιάφορο βαθμολογικά- αγώνα του με τον Ρούμπλεφ, o Γερμανός πέτυχε 10 άσους, έσωσε τα 3 από τα 4 break points που αντιμετώπισε και "έσπασε" 3 φορές το σερβίς του Ρώσου, για να φτάσει σ' αυτή τη νίκη σε 1 ώρα και 41 λεπτά αγώνα.

Χωρίς νίκη και χωρίς κερδισμένο σετ ολοκλήρωσε το τουρνουά ο Ρούμπλεφ, που βρισκόταν σε καλή κατάσταση το τελευταίο διάστημα, το επίπεδο όμως στο τουρνουά ήταν τρομερά υψηλό και δεν μπόρεσε να πάρει τίποτα καλύτερο από την 4η θέση του ομίλου.