Σε έναν αγώνα για γερά... νεύρα η Μπαρτσελονέτα με ένα «ξέσπασμα» στο τελευταίο οκτάλεπτο της αναμέτρησης κόντρα στον Ολυμπιακό πήρε μία μεγάλη νίκη με σκορ 9-7, ρίχνοντας τον Ολυμπιακό από τη κορυφή του Α' ομίλου του LEN Champions League.

Οι «ερυθρόλευκοι», αν και ξεκίνησαν καλύτερα την αναμέτρηση από τους Καταλανούς, ισοφαρίστηκαν άμεσα με το σκορ του πρώτου οκταλέπτου να είναι 2-2. Στη συνέχεια, κατάφεραν να πάρουν ξανά κεφάλι στο σκορ, με τους φιλοξενούμενους να βρίσκουν απαντήσεις στα γκολ των Βάμος και Φουντούλη.

Οι δύο ομάδες πήγαν στο ημίχρονο ισόπαλες με σκορ 4-4, με τον Ολυμπιακός να στο τρίτο οκτάλεπτο να αποκτά δύο φορές προβάδισμα (5-4 και 6-5). Στα τέλη της περιόδου, όμως, ο Μουναρίθ ισοφάρισε σε 6-6, τραυματίζοντας παράλληλα τον φουνταριστό των γηπεδούχων, Κωνσταντίνο Μουρίκη.

Στην τέταρτη και πιο κρίσιμη περίοδο, η Μπαρτσελονέτα έδειξε το καλύτερό της πρόσωπο στην αναμέτρηση. Με ένα σερί 0-3, έκανε το 6-9, με τον Ολυμπιακό να μην μπορεί να βγάλει αντίδραση και απλά να μειώνει στο σκορ για το τελικό 9-7 υπέρ των Καταλανών.

Τα οκτάλεπτα: 2-2, 2-2, 2-2, 1-3

Ολυμπιακός - Μπαρτσελονέτα 7-9