• 42' Μουνίθ
  • 81' Αουγκούστο
Κοκκινες καρτες
  • 82' Λύρατζης

Χωρίς να εντυπωσιάσει για πολλή ώρα -μέχρι να πετύχει το 2-0- και ρισκάροντας με πολλά λάθη σε άμυνα και επίθεση, ο Ολυμπιακός τελικά... ξεμπούκωσε πριν το τέλος, έκανε το 3/3 με το 5-0 απέναντι στον Βόλο, με μια ακόμη φετινή «γεμάτη» επιθετική επίδοση. Πρωταγωνιστής ξανά ο Ματιέ Βαλμπουενά ο οποίος είχε ως άξιους συμπαραστάτες τους Γκιγιέρμε και Κούτρη, οι οποίοι οδήγησαν την ομάδα τους στην τρίτη φετινή 13η σερί νίκη της στο πρωτάθλημα.

Όσον αφορά στην εξέλιξη και την εικόνα του αγώνα, στο πρώτο ημίχρονο παίχτηκε ένα δυνατό, έως σκληρό σε αρκετές περιπτώσεις παιχνίδι, με λίγες τελικές και «ερυθρόλευκη» υπεροχή κατά κανόνα. Στο πρώτο δεκάλεπτο, ο Ολυμπιακός πίεσε έντονα και κυκλοφόρησε γρήγορα τη μπάλα, αναγκάζοντας τον Βόλο να έχει πιο παθητικό, απ' ότι θα ήθελε, ρόλο. Ωστόσο, οι φιλοξενούμενοι δεν κλείστηκαν, προσπαθώντας να παίξουν ποδόσφαιρο στο μέτρο του δυνατού, όπως έκαναν και στις δύο νίκες τους.

Η ομάδα του Μαρτίνς πάντως βρήκε το γρήγορο γκολ που έψαχνε, στο τρίτο κόρνερ που κέρδισε, μόλις στο 12ο λεπτό. Κάπως έτσι, αξιοποίησε μια ακόμη στατική φάση για φέτος, η οποία ξεκίνησε από το πόδι του Βαλμπουενά σε εκτέλεση κόρνερ και τελείωσε με καλή κίνηση και εύστοχη κεφαλιά του Γκιγιέρμε. Ένα μάλλον κλασικό «ερυθρόλευκο» γκολ επί Μαρτίνς!

Βέβαια, παρότι θα περίμενε κανείς αυτό το 1-0 να διώξει το όποιο άγχος και να λύσει τα πόδια τους, οι γηπεδούχοι στο δεύτερο μισό του πρώτου μέρους, διατήρησαν μεν τον έλεγχο του αγώνα, ωστόσο δεν συνέχισαν με ανάλογα καλή εικόνα, έχοντας θέματα και στο αμυντικό τρανζίσιον, αλλά και με πολλά λάθη που δεν επέτρεψαν αντίστοιχα καλή δημιουργία. Είχαν μια μόλις άλλη φάση για γκολ με το παραλίγο αυτογκόλ του Μυστακίδη, ενώ μία καλή φάση είχε και ο Βόλος, επίσης μετά από λάθος της άμυνας. Κάπως έτσι, το πρώτο μέρος τελείωσε με τις δύο ομάδες να παίζουν κακό ποδόσφαιρο από το 25λεπτο και μετά.

Ο Ολυμπιακός μετά το ξεκίνημα του δεύτερου μέρους παρέμεινε σε εξαιρετικά χαμηλή πτήση, ρισκάροντας σε 2-3 περιπτώσεις το να δεχθεί γκολ, είτε μετά από λάθη σε κρίσιμα σημεία, είτε μετά από κακές επιστροφές στις αντίθετα πολύ γρήγορες αντεπιθέσεις του Βόλου. Από τη στιγμή που δεν έγινε αυτό όμως, τελικά, μετά από δύο δικές του χαμένες ευκαιρίες, βρήκε το δεύτερο γκολ με τον Ελ Αραμπί, που σφράγισε οριστικά το «τρίποντο». Από εκεί και μετά, ο Βόλος κατέρρευσε πλήρως, με τον Γκερέρο να κάνει το 3-0 με όμορφο σουτ από ασίστ του Κούτρη και τον Βαλμπουενά να γράφει το 4-0 με πέναλτι, το οποίο κέρδισε ο Ποντένσε.

• 11

Λίγες μέρες πριν την πρεμιέρα του Τσάμπιονς Λιγκ κόντρα στην Τότεναμ, ο Πέδρο Μαρτίνς, όπως αναμενόταν, έκανε αρκετές αλλαγές στο αρχικό σχήμα της ομάδας του. Σε αυτό επέστρεψαν οι Κούτρης, Σισέ και Καμαρά που έως τώρα δεν είχαν πολύ χρόνο συμμετοχής, ενώ βασικοί ξεκίνησαν επίσης οι Ραντζέλοβιτς και Ελ Αραμπί, με τους Σα, Ομάρ, Μεριά, Γκιγιέρμε, Βαλμπουενά και Ποντένσε να διατηρούν τη θέση τους στο 4-2-3-1 του Πορτογάλου. Σε τακτικό επίπεδο, ο Ολυμπιακός δεν έκανε σίγουρα το καλύτερο φετινό παιχνίδι του για πολλή ώρα. Παρότι είχε την υπεροχή και τη μπάλα στα πόδια, υστέρησε κυρίως στο αμυντικό τρανζίσιον, επιτρέποντας αρκετές αντεπιθέσεις, αλλά και στην δημιουργία με πολλές κακές τελικές πάσες. Οι αλλαγές και το κρίσιμο δεύτερο γκολ πάντως, βελτίωσαν την εικόνα των Πειραιωτών.

• 26

Από την πλευρά του, ο Χουάν Φεράντο στο 4-1-4-1 που επέλεξε, προσπάθησε να γεμίσει το κέντρο του γηπέδου, έχοντας δύο τετράδες σε ευθεία σαν διπλή γραμμή άμυνας με Λύρατζη, Διαμαντή, Δημόπουλο, Φεράρι πίσω και Ζοάο, Μπαλογιάννη, Μουνίθ, Μυστακίδη μπροστά και τον Τσοκάνη ανάμεσά τους. Ωστόσο, στο τακτικό κομμάτι, ο Βόλος και πάλι, όπως στα δύο πρώτα ματς του στο πρωτάθλημα, προσπάθησε να παίξει το ποδόσφαιρό του, βγάζοντας συχνά – πυκνά αρκετούς παίκτες στην αντεπίθεση, με τα όποια μειονεκτήματα άφηνε αυτό στο αμυντικό σκέλος όταν η μπάλα χανόταν. Αυτά ακριβώς είναι που φάνηκαν μετά το 2-0, όταν η ομάδα της Μαγνησίας ουσιαστικά κατέρρευσε πλήρως.

12'

Για τρίτο συνεχόμενο παιχνίδι πρωταθλήματος ο Ολυμπιακός βρήκε γκολ από πολύ νωρίς, με μία πολύ συνηθισμένη του κομπίνα. Κόρνερ του Βαλμπουενά και κεφαλιά του Γκιγέρμε στο πρώτο δοκάρι! Συνταγή που αποδίδει, δεν αλλάζει!

• 11’

Εξαιρετικό φαλτσαριστό σουτ του Βαλμπουενά από το ύψος της περιοχής, ο Γκαραβέλης πέφτει εντυπωσιακά και διώχνει σε κόρνερ.

• 12’

ΓΚΟΛ! Εκτέλεση κόρνερ του Βαλμπουενά από τη δεξιά πτέρυγα, με τον Γκιγιέρμε να κάνει την κίνηση και αφού νικά τους πάντες στον αέρα, γράφει το 1-0 με ωραία κεφαλιά.

• 19’

Πρώτη μεγάλη ευκαιρία για τον Βόλο, με τον Κούτρη να κάνει λάθος και να στρώνει με «τσαφ» τη μπάλα στον Μουνίθ, ο οποίος σούταρε ένα μέτρο άουτ, λίγο έξω από την περιοχή του Σα.

• 21’

Νέα ευκαιρία του Ολυμπιακού όταν μετά από εκτέλεση φάουλ του Βαλμπουενά, ο Μυστακίδης σε προσπάθειά του να διώξει, έστειλε τη μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι του Γκαραβέλη.

• 27’

Μακρινό σουτ του Γκιγιέρμε, η μπάλα περνάει 2-3 μέτρα πάνω από τα δοκάρια του Βόλου.

• 50’

Καλή και γρήγορη επίθεση του Ολυμπιακού, ωστόσο μετά την ωραία πάσα του Ποντένσε ο Κούτρης κάνει κακό σουτ από καλή θέση στην περιοχή.

• 50’

Αντεπίθεση του Βόλου που ολοκληρώνεται με δυνατό, συρτό σουτ του Γέντρισεκ και σωτήρια επέμβαση του Σα.

• 52’

Ωραίο, φαλτσαριστό σουτ του Μυστακίδη εκτός περιοχής, μπλόκαρε με δεύτερη προσπάθεια ο Σα.

• 59’

Άστοχο σουτ του Κούτρη, έπειτα από γύρισμα του Ραντζέλοβιτς.

• 62’

Δυνατό σουτ του Γκιγιέρμε, ο Γκαραβέλης πέφτει και διώχνει.

• 64’

Απίθανη φάση για τον Ολυμπιακό, με τον Βαλμπουενά να βγάζει με κάθετη τετ-α-τετ τον Ραντζέλοβιτς, όμως αυτός ούτε σούταρε, ούτε πάσαρε σωστά στους δύο αμαρκάριστους συμπαίκτες του, χάνοντας την ευκαιρία της χρονιάς.

• 71’

ΓΚΟΛ! Ο Γιουσέφ Ελ Αραμπί κάνει το 2-0 με κοντινή προβολή, έπειτα από προσπάθεια των Κούτρη – Βαλμπουενά και κακό διώξιμο της άμυνας που έστρωσε τη μπάλα στον φορ του Ολυμπιακού.

• 79’

ΓΚΟΛ! Ο Κούτρης δίνει ωραία κάθετη στον Γκερέρο στην αντεπίθεση και αυτός με ωραία ντρίμπλα και συρτό σουτ στη γωνία έγραψε το 3-0.

• 83’

ΓΚΟΛ! Ο Ποντένσε κερδίζει πέναλτι για τράβηγμα αντιπάλου και ο Βαλμπουενά εκτελεί εύστοχα για το 4-0.

• 88’

Ωραία ατομική ενέργεια του Ποντένσε και σουτ από κοντινή θέση που περνάει λίγο άουτ.

• 94’

ΓΚΟΛ! Γύρισμα του Κούτρη για τον Σουντανί που εκτέλεσε μέσα από την περιοχή για το 5-0.

• 1

Το 2-0 είναι ουσιαστικά το σημείο που κρίνει τόσο την έκβαση όσο και την εικόνα του αγώνα. Από εκεί και πέρα, ο Ολυμπιακός κάνει ότι θέλει στο ματς, ο Βόλος απογοητεύεται και δέχεται άλλα τρία τέρματα.

• 2

Οι αλλαγές του Ολυμπιακού στο αρχικό σχήμα, με μια ενδεκάδα να έχει πολλούς παίκτες που είτε ήταν παροπλισμένοι έως τώρα, είτε επέστρεφαν από ταξίδια με τις εθνικές τους, σίγουρα είναι ένα σημείο που οδήγησε στην μετριότατη εικόνα των 70 λεπτών.

• 3

Η ηγετική παρουσία του Ματιέ Βαλμπουενά και η διάθεσή του για... αποδείξεις για ένα ακόμη ματς, είναι που ουσιαστικά κάνει όλη τη διαφορά μέχρι στιγμής στο παιχνίδι και τα αποτελέσματα του Ολυμπιακού. Όπως έγινε και σε αυτό το ματς.

Το παιχνίδι δεν ήταν σκληρό, αλλά καμιά φορά ο φωτογραφικός φακός μπορεί να εστιάσει σε εκπληκτικά καρέ που αποτυπώνουν την προσπάθεια των αθλητών. Ο μορφασμός πόνου του Ματιέ Βαλμπουενά είναι μία από αυτές.

28
Ματιέ Βαλμπουενά
Για 7ο συνεχόμενο παιχνίδι ως βασικός έχει καθοριστική συνεισφορά, είτε σκοράροντας είτε δίνοντας ασίστ. Από κόρνερ του Γάλλου σε μία κλασική κομπίνα στο πρώτο δοκάρι έρχεται το 1-0 από τον Γκιγέρμε, από δική του πίεση προέρχεται η φάση που ο Διαμαντής άθελά του δίνει στον Ελ-Αραμπί το 2-0, ενώ κάνει το 4-0 από τα 11 βήματα. Ο Βαλμπουενά εξακολουθεί να παίζει σε πολύ υψηλό επίπεδο, είναι ο δημιουργικός ηγέτης του Ολυμπιακού, παίζει σε σταθερά ψηλό επίπεδο και βγάζει τα λεφτά της μεταγραφή του από πολύ νωρίς.

77
Λαζάρ Ραντζέλοβιτς
Κι αν τελικά είναι game changer, μόνο ερχόμενος από τον πάγκο προς το παρόν; Ο Σέρβος που πήρε την ευκαιρία και ξεκίνησε βασικός κινήθηκε σε ρηχά νερά, όπως έγινε και με τον Αστέρα Τρίπολης. Αρκετές ημιτελείς ενέργειες, πολύ λίγες θετικές στιγμές από τον Σέρβο εξτρέμ, που δεν μπόρεσε να φανεί ούτε δεξιά ούτε αριστερά. Μάλιστα πρωταγωνιστεί σε μία φάση για blooper, όταν σε φάση τρεις εναντίον… κανενός, καταφέρνει να δώσει την χειρότερη πάσα του κόσμου με αποτέλεσμα να χαθεί ένα σίγουρο γκολ.

8
Γκιγέρεμε
Μία ακόμα μυαλωμένη εμφάνιση από τον μετρονόμο του Ολυμπιακού, ο οποίος φέτος κάνει την πιο παραγωγική σεζόν της καριέρας του, με συνεχή γκολ, σχεδόν όλα από στημένες φάσεις. Με έξυπνη κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι άνοιξε το σκορ από νωρίς, διώχνοντας το άγχος, ενώ σε όλη την αναμέτρηση είναι ο παίκτης που κρατά κοντά όλες τις γραμμές του Ολυμπιακού με το συνετό και μυαλωμένο παιχνίδι του.

Ο Φωτιάδης έδειξε ότι είναι ανεπαρκής, αφού κατάφερε να κάνει σημαντικά λάθη σε ένα εύκολο παιχνίδι. Ξέχασε να αποβάλει τον Ομάρ για δύο καραμπινάτες κάρτες (41’,52’), αφού τελικά χρέωσε την πρώτη κάρτα στον Μουνίθ, ο οποίος διαμαρτυρήθηκε δικαίως για κιτρίνισμα του Νορβηγού μπακ. Σε ότι αφορά την φάση του πέναλτι, είναι μία φάση που η παράβαση ξεκινά έξω από την περιοχή και για την οποία ο διαιτητής δίνει το πέναλτι για επαφή που υπάρχει στον Ποντένσε εντός περιοχής.