• 28' Μάρκο Μιχόγεβιτς
  • 42' Γιάννης Ποτουρίδης
  • 64' Ρικάρντο Βαζ
  • 93' Κώστας Γιαννούλης

Με το ίδιο νόμισμα τιμώρησε και πάλι τον ΟΦΗ ο Αρης. Αυτή τη φορά «δράστης» δεν ήταν ο Γιουνές, αλλά οι Ρόουζ (75'), Ματίγια (89') και ο Μαρτίνες (94') που υπέγραψαν τη νίκη-ανατροπή για την ομάδα του Σάββα Παντελίδη, που είχε και χαμένο πέναλτι - στο πρώτο ημίχρονο - με τον Γκαρσία.

Οπως στο παιχνίδι του πρώτου γύρου στο Γεντί Κουλέ, έτσι και σήμερα στο «Κλεάνθης Βικελίδης» οι Κίτρινοι, χρειάστηκε να γυρίσουν... μπούμερανγκ το εις βάρος τους σκορ και να πανηγυρίσουν μια σπουδαία νίκη (3-1), που τους φένρει ισόβαθμους με τον Ατρόμητο στην τέταρτη θέση της βαθμολογίας (σ.σ. ο Ατρόμητος παίζει αργότερα με τον Ολυμπιακό.

Αντίθετα ο ΟΦΗ μέχρι και το 75' κρατούσε τη νίκη στα... πόδια του χάρη στο γκολ που είχε πετύχει ο Βαζ (26'), όμως και πάλι σε ένα ακόμα παιχνίδι, έφυγε με άδεια χέρια και πλέον η υπόθεση παραμονή δυσκολεύει ακόμα περισσότερο για τους Κρητικούς.

Οι γηπεδούχοι, όπως παραδέχτηκε μετά το τέλος του αγώνα και ο τεχνικός του ΟΦΗ, Χάιμε Βέρα, ήταν ανώτεροι, έφτιαξαν σωρεία φάσεων (σ.σ. οι Κίτρινοι είχαν 25 τελικές), όμως οι περισσότερες σταμάτησαν πάνω στον εκπληκτικό Δημήτρη Σωτηρίου. Ο πορτιέρε του ΟΦΗ, όμως αποχώρησε με ζαλάδες από το γήπεδο στο 58' και κάπου εκεί άλλαξε η... τύχη του αγώνα, αφού ο Αρης αύξησε την πίεσή του στα καρέ των Κρητικών και κατάφερε να ισοφαρίσει με τον Ρόουζ στο 75'

Το γκολ αυτό ήταν απλώς η αρχή, αφού οι Ματίγια και Μαρτίνες με απευθείας εκτελέσεις φάουλ, έβαλαν την... υπογραφή τους στο εντυπωσιακό come back του Αρη στο παιχνίδι. Μια νίκη που πανηγυρίστηκε έξαλλα από τους 20.000 φίλους των Κιτρίνων που γέμισαν το «Κλεάνθης Βικελίδης».

• 21

Ο Σάββας Παντελίδης επέλεξε να αφήσει στον πάγκο τον Λάρσον αλλά και τον Τόνσο, ξεκινώντας με τον Φετφατζίδη αντί του Σουηδού και με τον Γιουνές στην… κορυφή της επίθεσης. Ο Άρης είχε κίνηση, έκανε ευκαιρίες με το συγκεκριμένο σχήμα και τον Ματέο Γκαρσία σε έναν πιο ελεύθερο ρόλο.

• 27

Ο Χαιμέ Βέρα επέλεξε να ξεκινήσει στην βασική ενδεκάδα με τον Σασί αντί του Βουό, ενώ έβαλε και τον Κουτσιανικούλη, με εμφανή την διάθεση του να παίξει με αμυντικό προσανατολισμό και να… χτυπήσει στις αντεπιθέσεις βρίσκοντας χώρους που θα άφηνε ο Άρης.

45'

Το χαμένο πέναλτι του Αρη έστειλε τον ΟΦΗ στα αποδυτήρια έχοντας προβάδισμα στο σκορ. Η φάση αυτή είναι αναμφίβολα η στιγμή του αγώνα, καθώς σε περίπτωση που ο Γκαρσία ευστοχούσε από τα έντεκα βήματα θα μιλούσαμε για ένα διαφορετικό δεύτερο ημίχρονο.΄

• 7’

Ωραία κίνηση του Γκαρσία από δεξιά, συνέκλινε και σούταρε, απέκρουσε ο Σωτηρίου

• 8΄’

Φάουλ του Κουέστα ακριβώς έξω από την περιοχή στον Σάσι. Διαμαρτύρονται για πέναλτι οι Κρητικοί, αλλά η ανατροπή φαίνεται να είναι εκτός της περιοχής.

• 23΄’

Μεγάλη φάση για τον Άρη!Λάθος του Μιχόγεβιτς, κλέβει ο Ντιγκινί και στρώνει στον Γιουνές, το σουτ του οποίου κοντράρει στον Ποτουρίδη και φεύγει έξω.

• 24΄’

Ο τερματοφύλακας του Άρη δεν έδιωξε σωστά, ο Νάστος σούταρε από το κέντρο αλλά ο Κουέστα τρέχοντας προς την εστία του έδιωξε για ασφάλεια σε κόρνερ.

• 26΄’

ΓΚΟΛ για τον ΟΦΗ!Ο Κουτσιανικούλης πασάρει όμορφα στον Βαζ, που βρίσκεται μόνος του στο σημείο του πέναλτι και με ωραίο πλασέ ανοίγει το σκορ!

• 34΄’

Σουτ του Σιώπη από το ύψος της περιοχής, μπλοκάρει και πάλι σταθερά ο Σωτηρίου.

• 35΄’

Ωραία κίνηση και σουτ του Ντιγκινί με το αριστερό, με δεύτερη προσπάθεια μπλοκάρει ο Σωτηρίου.

• 44΄’

Πέναλτι για τον Άρη για χέρι του Νάστου στο τείχος.

• 45΄’

Εκπληκτική απόκρουση του τερματοφύλακα του ΟΦΗ που τεντώθηκε στην δεξιά του γωνία και έδιωξε σε κόρνερ!

• 51΄’

Εξαιρετική κάθετη μπαλιά του Γκαρσία προς τον Κόρχουτ, όμως ο Σωτηρίου προλαβαίνει να βγει και να μαζέψει την μπάλα.

• 54΄’

Νέα καλή στιγμή για τον Άρη με τον Φετφατζίδη να κοντρολάρει στην περιοχή και να στέλνει την μπάλα λίγο δίπλα από την εστία.

• 62΄’

Δύσκολη απόκρουση του Στρέζου, μετά από εκτέλεση φάουλ του Ματίγια, με την μπάλα να περνά απ' όλους τους παίκτες πριν φτάσει στην εστία του.

• 69΄’

Μεγάλη φάση για τον Άρη, με τον Ρόουζ να αστοχεί ολομόναχος με κεφαλιά από την μικρή περιοχή!

• 71΄’

Νέα καλή στιγμή για τους γηπεδούχους, με τον Ντιγκινί να αναγκάζει τον Στρέζο σε απόκρουση διπλής προσπάθειας.

• 75΄’

ΓΚΟΛ για τον Άρη!Εκπληκτικό συρτό πλασέ από τον Ρόουζ στην γωνία του Στρέζου! 1-1!

• 77΄’

Τεράστια ευκαιρία για τον ΟΦΗ!Ο Φερέιρα ξεφεύγει από τους αμυντικούς αλλά αστοχεί απέναντι από τον Κουέστα.

• 83΄’

Μεγάλη στιγμή για τον Άρη!Ο Γκαρσία ξεφεύγει όμορφα, σπάει την μπάλα στον Σιώπη και εκείνος στέλνει την μπάλα ψηλά πάνω από την εστία

• 89’

ΓΚΟΛ ο Άρης! Ο Ματίγια σκοράρει εντυπωσιακά με απευθείας φάουλ στο «Γ» του Στρέζου και κάνει το 2-1!

• 94’

ΓΚΟΛ ο Άρης! Ο Μαρτίνες με εξαιρετική απευθείας εκτέλεση φάουλ κάνει το 3-1 για τον Άρη!

• 1

Το γκολ του ΟΦΗ άλλαξε άρδην το σκηνικό του αγώνα. Οι Κρητικοί κατάφεραν να πάρουν προβάδισμα στο σκορ, χάρη σε ένα πολύ όμορφο γκολ που πέτυχε ο Βαζ. Το τέρμα αυτό ήρθε σε ένα σημείο του αγώνα που η ομάδα του Βέρα, είχε πάρει τα ηνία του αγώνα και αναμφίβολα άλλαξε τα πλάνα των γηπεδούχων.

• 2

Η κομβική απόκρουση του Σωτηρίου στο πέναλτι του Γκαρσία. Εκτός από το γεγονός πως κράτησε το προβάδισμα για την ομάδα του ήρθε και σε ένα καθοριστικό σημείο του αγώνα, λίγο δηλαδή πριν το φινάλε του πρώτου μέρους.

• 3

Το ατελείωτο «σφυροκόπημα» του Αρη στην εστία του ΟΦΗ στο δεύτερο ημίχρονο είχε αποτέλεσμα. Οι Κίτρινοι, έκαναν 21 τελικές σε ένα επιθετικό... κρεσέντο και όπως στο Γεντί Κουλέ, έτσι και σήμερα έφεραν... τούμπα το παιχνίδι και πανηγύρισαν ένα ακόμα σπουδαίο τρίποντο, χάρη στα γκολ των Ρόουζ, Ματίγια και Μαρτίνες.

Η εικόνα εκπληκτική στο «Κλ. Βικελίδης» αφού 20.000 οπαδοί του Άρη δημιούργησαν μία εντυπωσιακή ατμόσφαιρα, ιδανική για έναν ποδοσφαιρικό αγώνα. Το ευχάριστο φυσικά ήταν η παρουσία αρκετών μικρών παιδιών στις κερκίδες του γηπέδου, υποστηρίζοντας φυσικά τον Άρη.

26
Χαβιέ Ματίγια
Ο Χαβιέ Ματίγια ήταν ο κορυφαίος του Άρη και του αγώνα, οδηγώντας τους «κιτρινόμαυρους» στην ανατροπή. Ο Ισπανός ποδοσφαιριστής του Άρη ήταν διαρκής απειλή στις… στημένες φάσεις, ενώ με ένα εξαιρετικό χτύπημα φάουλ έκανε το 2-1, ανοίγοντας τον δρόμο για την νίκη και τους τρεις βαθμούς.

21
Χαμζά Γιουνές
Ο Χαμζά Γιουνές πήρε θέση βασικού από τον Σάββα Παντελίδη αλλά σε καμία περίπτωση δεν δικαίωσε τον Έλληνα τεχνικό. Ο επιθετικός του Άρη με εξαίρεση το φάουλ από το οποίο προήλθε το πέναλτι στο πρώτο ημίχρονο, δεν απείλησε ιδιαίτερα και δεν είχε καλή συνεργασία με τους συμπαίκτες του.

32
Δημήτρης Σωτηρίου
Ο Δημήτρης Σωτηρίου μπορεί να αγωνίστηκε μόλις για 58 λεπτά, αφού αποχώρησε λόγω τραυματισμού, αλλά δικαίως μπαίνει στην… λίστα των κορυφαίων του αγών και του ΟΦΗ. Η σημαντικότερη των αποκρούσεων του φυσικά αυτή στο πέναλτι του Ματέο Γκαρσία στο 44ο λεπτό, όταν και είχε κρατήσει το 0-1 σε ένα κρίσιμο χρονικά σημείο. Μέχρι και την στιγμή της αποχώρησής του η ομάδα του κρατούσε το υπέρ της σκορ.

Σε ένα παιχνίδι με πολλές δύσκολες φάσεις - ειδικά στο φινάλε του πρώτου μέρους - ο Αθανάσιος Σέζος, είχε καλή παρουσία. Σωστή η υπόδειξη φάουλ σε ανατροπή του Κουέστα στον Σάσι, Επίσης, το ριπλέι τον δικαιώνει για την απόφασή του να υποδείξει πέναλτι στο χέρι του Νάστου. Δύσκολη η φάση που ζητάει δεύτερο πέναλτι ο Αρης για κράτημα τόσο του Γιουνές, όσο και του Δεληζήση μέσα στην περιοχή, ενώ θα μπορούσε να δώσει και δεύτερο πέναλτι στο «γκρέμισμα» του Ντιγκινί από τον Ποτουρίδη στο 85'.