• 35' Βίντα
  • 40' Τσμέλικ
  • 20' Ούμπιντες
  • 43' Μανούσος

Με έναν Ούμπιδες για… φίλημα και ένα άψογο κοουτσάρισμα από τον Αναστασίου, ο ανέτοιμος Ατρόμητος έβγαλε ψυχή και χαρακτήρα και πήρε το διπλό μέσα στη Σλοβακία, που του δίνει το προβάδισμα εν όψει της ρεβάνς της ερχόμενης Πέμπτης στο Περιστέρι.

Το πρώτο ημίχρονο κύλισε με τον ιδανικότερο τρόπο για τον Ατρόμητο, με τον Γιάννη Αναστασίου να βγάζει… λάγο από το καπέλο του, στο πρόσωπο του Χαβιέρ Ούμπιδες. Ο προπονητής του Ατρομήτου επέλεξε να δώσει κατοχή μπάλας στη Ντουνάισκα δίνοντας την εντολή στους παίκτες του να χτυπήσουν στην κόντρα.

Ο Ούμπιδες ανέλαβε αυτό τον ρόλο και τα κατάφερε με το παραπάνω κάνοντας το ματς της ζωής του. Ο Αργεντινός έβγαζε ιδανικά την ομάδα του στην κόντρα και σε μια από αυτές κατάφερε ο ίδιος να ανοίξει το σκορ. Η Ντουνάισκα ήταν αρκετά επικίνδυνη μπροστά και έφτασε γρήγορα στην ισοφάριση με τον Βίντα που μόλις είχε μπει στο παιχνίδι.

Ο Ούμπι ωστόσο, έκανε ότι ήθελε στον αγωνιστικό χώρο και με μια από τις φαρμακερές σέντρες του έδωσε ασίστ στον Μανούσο για το 1-2. Το πρώτο ημίχρονο έκλεισε με τους Σλοβάκους να έχουν την κατοχή και τον Ατρόμητο τις πιο κλασικές ευκαιρίες και το προβάδισμα.

Στην επανάληψη το σκηνικό ήταν αυτό που περίμενε ο Αναστασίου. Ο Ατρόμητος δέχθηκε τρομερή πίεση κυρίως μετά το 60΄ από την Ντουνάισκα που έψαχνε απεγνωσμένα το γκολ της ισοφάρισης.

Οι Περιστεριώτες έδειξαν απίστευτη αμυντική προσήλωση, δεν έφαγαν κλασικές φάσεις παρότι η Ντουνάισκα είχε την πρωτοβουλία και στο τέλος έχασαν την ευκαιρία να «καθαρίσουν» το ματς με τον Ρόσα να στέλνει την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι.

Το 2-1 υπέρ του Ατρομήτου έμεινε μέχρι το τέλος, με τα παιδιά του Αναστασίου να παίρνουν ένα μεγάλο διπλό και να γίνονται το μεγάλο φαβορί για την πρόκρση στον γ΄ προκριματικό γύρο του Europa League.

• 9

Ο Πίτερ Χιμπάλα παρέτάξε την ομάδα του με σύστημα 4-2-3-1. Ο προπονητής της Ντουνάισκα έδωσε εντολή στους παίκτες του να μπουν δυνατά το ματς, αλλά είδε τα πλάνα του να στραβώνουν από νωρίς με το γκολ του Ούμπιδες. Γι αυτό στο 30΄ προσπάθησε με την είσοδο του Βίντα να βελτιώσει τακτικά την ομάδα του και δικαιώθηκε αφού ο παίκτης του πέτυχε το γκολ της ισοφάρισης. Στην επανάληψη ο Χιμπάλα προσπάθησε να κάνει ακόμα πιο επιθετική την ομάδα του, αλλά οι προσπάθειες των παικτών του σταματούσαν στην καλά στημένη άμυνα των Περιστεριωτών.

• 39

Ο Γιάννης Αναστασίου επέλεξε να παίξει με 4-4-2. Ο προπονητής του Ατρομήτου επέλεξε να δώσει την κυκλοφορία της μπάλας στην Ντουνάισκα, επιλέγοντας να χτυπήσει στην κόντρα με τις φαραμακερές μπαλιές του Ούμπιδες. Ο Ατρόμητος χωρίς να είναι καλύτερος στο πρώτο μέρος μπήκε με το υπέρ του 2-1 στα αποδυτήρια, ενώ θα μπορούσε να εχει πετύχει κι άλλο τέρμα. Στο β΄ ημίχρονο οι Περιστεριώτες δέχθηκαν ακόμα μεγαλύτερη πίεση και ο Αναστασίου αποφάσισε να θωρακίσει την άμυνά του και με τρίτο στόπερ τον Καχίλα. Το πλάνο του Έλληνα τεχνικού δούλεψε ιδανικά και πήρε την άτυπη μάχη του πάγκου.

20'

Θέλει και ερώτημα; Η φάση του 20ου λεπτού μπορεί και να είναι career highlight του Χαβιέρ Ούμπιδες. Με ένα εκπληκτικό εναέριο βολέ πάνω στην κίνηση από τρομερά δύσκολη γωνιά, ο Αργεντινός σημάδεψε την απέναντι γωνιά σε ένα γκολ χάρμα οφθαλμών!

• 17΄’

Ατομική ενέργεια από τον Κάλμαρ, ο οποίος έκανε το σουτ έξω από την περιοχή αλλά ο Μέγιερι ήταν σε ετοιμότητα και έδιωξε σε κόρνερ

• 20΄’

Γκοοοοολ! Ο Ατρόμητος βγήκε στην αντεπίθεση με τον Βέλλιο να βγάζει σε θέση βολής τον Ούμπιδες. Το πρώτο σουτ του Αργεντινού κόντραρε αλλά στη συνέχεια έπιασε ένα ασύλληπτο βολέ από πλάγια και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα

• 35΄’

Γκολ! Η Ντουνάισκα Στρέντα ισοφάρισε σε 1-1 με ένα εκπληκτικό σουτ έξω από την περιοχη του Βίντα Κ. που μόλις είχε περάσει στο παιχνίδι ως αλλαγή

• 42΄’

Ο Βέλλιος έπιασε ένα αριστερό σουτ μέσα από την περιοχή με την μπάλα να περνάει δίπλα από το δοκάρι της Ντουνάισκα

• 43’

Γκοοοοολ! Ο Ατρόμητος παίρνει και πάλι το προβάδισμα. Ο Ούμπιδες έκανε τη σέντρα από τα δεξιά, ο Βέλλιος την άφησε ν απρέσε

• 45΄’

Σέντρα του Ούμπιδες και πάλι από τα δεξιά, ο Βέλλιος έκανε την προβολή και ο Γεντλίσκα έδιωξε με υπεράνταση γλιτώνοντας την ομάδα του από τα χειρότερα

• 62’

Κάθετη του Βίντα στον Ντέιβις, δεν προλαβαίνει να κάνει το κοντρόλ ο τελευταίος και μπλοκάρει ο Μέγερι

• 86΄’

Ο Ρόσα βρέθηκε μέσα στην περιοχή από τα πλάγια, προσπάθησε να αιφνιδιάσει τον Γέντλισκα που έδιωξε με υπερένταση σε κόρνερ

• 89΄’

Δοκάρι για τον Ατρόμητο με τον Ρόσα που πέρασε τον Γέντλισκα, με τον Χαρίση να μην μπορεί στην επαναφορά να την στείλει στα δίχτυα

• 1

Τα γκολ του Ατρόμητου ήρθαν στο πιο κομβικό σημείο. Το 0-1 ήρθε κόντρα στην ροή του ματς, πάνω που οι Σλοβάκοι είχαν τον έλεγχο και πίεζαν. Το 1-2 ήρθε στο τέλος του ημίχρονου, πάνω που ο Ατρόμητος έμοιαζε συμβιβασμένος με την ιδέα να πάει με την ισοπαλία στα αποδυτήρια.

• 2

Η ηρεμία με την οποία αντιμετώπισε ο Ατρόμητος την πίεση στην επανάληψη. Χωρίς να σπαταλήσει πολύ ενέργεια, με σωστές αλληλοκαλύψεις και ώριμες αντιδράσεις, η ομάδα του Γιάννη Αναστασίου κράτησε τους Σλοβάκους μακριά από την περιοχή της, στην πραγματικότητα οι Σλοβάκοι απείλησαν μόλις μια φορά στο δεύτερο μέρος.

• 3

Η διαφορά εμπειρίας φάνηκε στο χορτάρι. Μολονότι οι Σλοβάκοι ήταν πιο έτοιμοι με τρία επίσημα ματς στα πόδια τους, εντούτοις η ενδεκάδα τους είχε μέσο όρο ηλικίας τα 23 χρόνια, ενώ εκείνη του Ατρόμητου τα 27 (και κάτι). Αυτά τα τέσσερα χρόνια διαφορά έπαιξαν τον ρόλο τους, φάνηκαν στη διαχείρισης της αναμέτρησης.

Γηπεδάρα. Ανακαινίστηκε το 2016, κόστισε 22 εκατομμύρια ευρώ, εκ των οποίων κυβέρνηση και Δήμος έβαλαν περίπου 4,5 εκατομμύρια ευρώ. Η MOL Arena (12.700) θέσεων είναι ένα κόσμημα σε μία πόλη μόλις 22.000 κατοίκων!

8
Χαβιέρ Ούμπιδες
Είναι λίγο κλισέ αυτό με το κρασί που γίνεται όλο και καλύτερο όσο παλιώνει, μα δεν υπάρχει κάτι πιο ταιριαστό για την περίπτωση του Χαβιέρ Ούμπιδες. Στα 37 του και την έκτη του σεζόν στον Ατρόμητο, ο Αργεντινός θυμίζει έναν… σοφό έφηβο. Με ένα υπέροχο γκολ έγινε ο δεύτερος γηραιότερος σκόρερ ελληνικής ομάδας στα Κύπελλα Ευρώπης, από δική του σέντρα έγινε το 1-2, κάθε του ενέργεια ξεχείλιζε ποιότητα, με τον «Ούμπι» να είναι μέσα σχεδόν σε κάθε επικίνδυνη φάση του Ατρόμητου.

3
Αλέξανδρος Κατράνης
Μολονότι η πλευρά του δεν δέχθηκε την μεγαλύτερη πίεση (αντιθέτως οι Σλοβάκοι στόχευσαν περισσότερο δεξιά), εντούτοις ο αριστερός μπακ του Ατρόμητου στο πρώτο μέρος δεν πατούσε καλά. Στην επανάληψη όμως και όσο περνούσε η ώρα ανέβαζε κατακόρυφα την απόδοσή του και στο τέλος ήταν από τους διακριθέντες της ομάδας του.

15
Μάντσον
Βασικά, μιλάμε για τον αφανή ήρωα του Ατρόμητου σχεδόν σε κάθε ματς. Πολλά χιλιόμετρα, πολλές κερδισμένες μάχες, πολλές καλύψεις χώρου από τον αθόρυβο Βραζιλιάνο αμυντικό χαφ, ο οποίος ήταν και πάλι ιδιαίτερα ουσιαστικός και μαζί με το αμυντικό δίδυμο των Γούτα - Ρισβάνη κράτησαν την Ντουνάισκα Στρέντα μακριά από την περιοχή του Μέγιερι.

Ο Μπάστιαν Ντάνκερτ έκανε μια άψογη διαιτησία και έδειξε ότι σαν γνήσιος Γερμανός δεν καταλαβαίνει από έδρες. Έπαιξε 50-50 τις δύο ομάδες, είχε υπό τον έλεγχό του όλες τις αμφισβητούμενες φάσεις και όποτε χρειάστηκε έβγαλε τις κάρτες από το τσεπάσκι του.

BEST COMMENTS ON THE WEB

Ρόμα: Έτοιμος ο Ντιμπάλα στην ρεβάνς με την Λεβερκούζεν

0

Ρόμα: Γλίτωσε τα χειρότερα ο Ντιμπάλα και κάνει αγώνα δρόμου για τη ρεβάνς με Λεβερκούζεν