• 74' Φερνάντο Γιορέντε
  • 48' Σον
  • 77' Βίκτορ Βανιγιάμα

Παλιότερα λέγαμε ότι τα video-games αντιγράφουν την πραγματικότητα. Αυτή τη φορά έγινε το αντίθετο. Αυτό που έγινε στο Etihad ήταν βγαλμένο από κάποια παιχνιδομηχανή, εξάλλου δεν είχε γίνει ποτέ στην ιστορία του Champions League.

Ποτέ άλλοτε στην διοργάνωση δεν είχαν μπει 5 γκολ στα 22 πρώτα λεπτά. Ποτέ άλλοτε ένας προημιτελικός δεν είχε τόσες εναλλαγές στο σκορ, ποτέ άλλοτε η πρόκριση δεν άλλαξε τόσες φορές χέρια. Ποτέ άλλοτε μία πρόκριση δεν κρίθηκε από μία υπόδειξη του VAR που άλλαξε ολοκληρωτικά τα συναισθήματα στις καθυστερήσεις. Από το πρώτο έως το τελευταίο λεπτό ένα ματς στην κόψη του ξυραφιού. Ένα ματς έπος, που δεν ήθελες να τελειώσει.

Η ουσία είναι ότι η Μάντσεστερ Σίτι έχασε το όνειρο του quadruple, η πορεία της στο Champions League τελείωσε εδώ. Η Τότεναμ με γκολ του Γιορέντε με τον… μηρό γνώρισε την πιο γλυκιά ήττα της ιστορίας της (4-3) και περιμένει στα ημιτελικά τον Άγιαξ.

Τα πρώτα 21 λεπτά ήταν μία σκέτη τρέλα. Ποτέ άλλοτε στην ιστορία του Champions League δεν είχαν μπει 5 γκολ στα πρώτα 21 λεπτά ενός ματς. Κάθε τελική ήταν και… γκολ.

Η Σίτι μπήκε στο γήπεδο με γκολ από τα αποδυτήρια, όταν ο Στέρλινγκ με υπέροχη ενέργεια και διαγώνιο σουτ εντός περιοχής έκανε το 1-0 (4’). Ωστόσο, μέσα σε 121 δευτερόλεπτα άλλαξαν όλα. Τόσα χρειάστηκε ο Σον για να σκοράρει δύο φορές (8’, 10’) και να βάλει την Τότεναμ σε ρόλο οδηγού που κράτησε… ένα λεπτάκι.

Σε μία τυχερή καραμπόλα ο Μπερνάρντο Σίλβα ισοφάρισε άμεσα (11’, 2-2) και το προβάδισμα άλλαξε άμεσα χέρια, όταν ο Ντε Μπρόινε με μαγική σέντρα βρήκε τον Στέρλινγκ, ο οποίος σε κενή εστία έκανε το 3-2 (21’).

Το ματς αίφνης έσβησε και για να ξαναπάρει φωτιά χρειάστηκε να πάμε στην επανάληψη, όπου οι «πολίτες» έφτασαν σε απίστευτα επίπεδα απόδοσης. Ο Γιορίς έκανε μαγικές επεμβάσεις στις προσπάθειες από Στέρλινγκ (50’), Ντε Μπρόινε (54’), όμως το γκολ μύριζε ότι ερχόταν. Ο Ντε Μπρόινε με νέα φανταστική ενέργεια σέρβιρε τρίτη ασίστ και ο Αγκουέρο με σουτ στην κλειστή γωνία έκανε το 4-2 (59’).

Το μομέντουμ έδειχνε ξεκάθαρα Σίτι, όμως λίγο αργότερα έγινε το απρόσμενο. Σε εκτέλεση κόρνερ, η άμυνα των «πολιτών» κοιμήθηκε και ο Φερνάντο Γιορέντε με το… μπούτι έκανε το 4-3 (73’), μέσα σε παράνοια από τους οπαδούς των Λονδρέζων.

Οι παίκτες του Γκουαρντιόλα βγήκαν μαζικά μπροστά, όμως αυτή τη φορά έβρισκαν ένα τείχος παικτών. Ωστόσο, στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων πίστεψαν ότι έκαναν το απίθανο. Ο Αγκουέρο ντρίμπλαρε όποιον βρήκε μπροστά του και σέρβιρε στον Στέρλινγκ που έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, όμως το γκολ ακυρώθηκε ως οφσάιντ μετά από υπόδειξη του VAR. Η ασύλληπτη πρόκριση της Τότεναμ ήταν πια γεγονός…

Μάντσεστερ Σίτι - Τότεναμ 4-3 (vid)