Σαν σήμερα πριν από 61 χρόνια ήρθε στην ζωή ένα μωρό, που στη συνέχεια αποδείχθηκε ότι δεν ήταν απλά ένα μωρό. Ηταν ένα θαυματουργό μωρό, που όταν μεγάλωσε έκανε πλάκα σε αντιπάλους με την μπάλα και έγραψε ιστορία με χρυσά γράμματα και με το τριφύλλι στο στήθος.

Ο Δημήτρης Σαραβάκος ήταν τεράστιος, αλλά ακόμα και σήμερα δεν έχει καταλάβει το μέγεθος της αξίας του. Είναι σπάνιο ένας τόσο μεγάλος παίκτης να είναι τόσο ταπεινός, Όταν έπαιζε ποδόσφαιρο η φωνή του δεν ακουγόταν στα αποδυτήρια. Μίλαγε στο γήπεδο και εκεί φώναζε δυνατά με την μπάλα, που έπαιζε.

Χωρίς ίχνος υπερβολής τέτοιον παίκτη μία φορά είχε την ευλογία να έχει ο Παναθηναϊκός και δεύτερη δεν θα υπάρξει. Νιώθω ευλογημένος που από μικρό τον θαύμασα πρώτα σαν οπαδός και μετά σαν δημοσιογράφος. Νιώθω ευλογία, που με τον Σαραβάκο στην Ευρώπη φουσκώναμε από περηφάνια και το Panatinaikos  είχε γίνει γνωστό σε όλη την Ευρώπη. Για όσους νέους δεν τον έχουν προλάβει δεν υπάρχει σημερινός παίκτης που μπορούμε να τον συγκρίνουμε σε όλες τις ελληνικές ομάδες. Αν έπαιζε ο Μήτσος σήμερα θα έπαιζε σε τοπ ομάδα σε Ιταλία, Ισπανία. Τέτοιο επίπεδο είχε. Είναι τόσα πολλά τα γκολ του Μήτσου που έχω πανηγυρίσει, που δεν ξέρω τι να πρωτοδιαλέξω.

Την Γιουβέντους την είχε αποκλείσει για πλάκα. Είχε πετύχει τη γκολάρα με το απευθείας σουτ στο ΟΑΚΑ, αλλά και το γκολ στο Τορίνο, που έδωσε την πρόκριση. Γκολάρα είχε βάλει και κόντρα στην Τορίνο στην Ιταλία, αλλά αυτό δεν συνδυάστηκε με πρόκριση λόγω του ….αλήτη Βοτρό στη ρεβάνς. Πηγαίναμε στην Ιταλία να παίξουμε και όλες οι εφημερίδες είχαν ειδική αναφορά στον Σαραβάκο. Και ήταν λογικό να υπάρξει τότε ενδιαφέρον από σπουδαία Ιταλική ομάδα, που δεν προχώρησε, αλλά τότε που υπήρχε περιορισμός στους ξένους φαντασθείτε πόσο δύσκολο ήταν Ιταλική ομάδα να ενδιαφερθεί για Ελληνα παίκτη.

Κόντρα στην Γκέτεμποργκ είχε βάλει γκολάρες την περίοδο 1991-92. Μία με απευθείας φάουλ στο ΟΑΚΑ, αλλά αυτό που πέτυχε στη ρεβάνς θύμισε Μαραντόνα. Με μία κλειστή ντρίμπλα απέναντι σε δύο αντιπάλους πρόλαβε και έστειλε την μπάλα στο σίδερο στα δίχτυα και κόλλησε εκεί. Και αυτά τα γκολ έδωσαν πρόκριση στους 8 του τσάμπιονς λιγκ, αλλά την Σουηδική ομάδα με δικά του γκολ την είχε αποκλείσει και πιο πριν το 1985 που ο Παναθηναϊκός έφθασε στα ημιτελικά του κυπέλλου Πρωταθλητριών.

Στην Ουγγαρία και ενώ ο Παναθηναϊκός είχε πάθει μεγάλη ζημιά και έχανε με 5-0 από την Χόνβεντ, πήρε την ομάδα από τα χέρια και με δύο δικά του γκολ την κράτησε όρθια έκανε το 5-2 και με το 5-1 στη ρεβάνς προκρίθηκε στους 8  του κυπέλλου ΟΥΕΦΑ την περίοδο 1987-88.

Κόντρα στον Ολυμπιακό συνέχεια γκολ και συνολικά 16! Ακόμα θυμάμαι την λόμπα στον Παπαμιχαήλ. Γκολ που είδα σαν οπαδός στο ΟΑΚΑ, αφού ακόμα δεν είχα αναλάβει το ρεπορτάζ. Γκολάρα κόντρα στον Ολυμπιακό και στην τεσσάρα στον τελικό κυπέλλου το 1986. Εχασε το πέναλτι και μετά αφού …χόρεψε δύο αντιπάλους πέρασε από τα πλάγια την μπάλα και την έστειλε στα δίχτυα.

Κόντρα στην ΑΕΚ έβαλε ένα ακόμα απίστευτο γκολ στο ΟΑΚΑ με ραμπόνα μετά από σέντρα του Φρατζέσκου την περίοδο 1991-92. Στον Ολυμπιακό την ίδια περίοδο έβαλε γκολ και με το κεφάλι από πάσα του Μπορέλι.

Αν συνεχίσω και γράφω ένα-ένα τα γκολ, ούτε σε μία εβδομάδα δεν τελειώνω. Σαραβάκος σημαίνει Παναθηναϊκός. Στην Ευρώπη οδήγησε σε μεγάλες νίκες και πορείες την ομάδα, στην Ελλάδα με τα γκολ του στα ντέρμπι και όχι μόνο έδινε κούπες στην ομάδα.

Η ταχύτητά του και ο τρόπος, που επιτάχυνε και ξέφευγε από τον αντίπαλο ήταν μοναδικός. Η τεχνική του ευρωπαϊκού επιπέδου. Για μένα ο Σαραβάκος ήταν παίκτης παγκόσμιας κλάσης χωρίς κανένα ίχνος υπερβολής. Είμαστε ευλογημένες οι γενιές Παναθηναϊκών, που ζήσαμε τον Μητσάρα και φυσικά γενιές και γενιές έγιναν Παναθηναϊκοί λόγω Σαραβάκου.

Να τον έχει ο Θεός καλά και να είναι για πάντα στον Παναθηναϊκό. Εκεί που ανήκει, για να μας θυμίζει πάντα τι έχουμε ζήσει. Μητσάρα πολύχρονος και σε ευχαριστούμε για ότι έκανες μέσα στο γήπεδο. Αξέχαστες στιγμές, αξέχαστες ντρίμπλες, αξέχαστα γκολ…

Στο μυαλό μας θα είναι πάντοτε ο «μικρός», που έκανε μαγικά με το 7 στην πλάτη!