Άρης
  • 28 Ρότα
  • 20 Πάλμα

«Δώρο» Τσιντώτα το 1-0 του Άρη, «απάντησε» με γκολάρα Ρότα η ΑΕΚ

Στο 3' ο Άρης απείλησε με στατική φάση. Ο Μπεναλουάν βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση, προσπάθησε να γυρίσει την μπάλα, με τον Τσιντώτα να διώχνει σε κόρνερ με την ΑΕΚ να απαντά στο 4' με τον Τσούμπερ.

Ο Ελβετός σούταρε δυνατά μέσα από τη μεγάλη περιοχή, με τον Κουέστα να αποκρούει σε κόρνερ. Το ματς είχε πολύ γρήγορο ρυθμό στην έναρξη του με τους αντιπάλους να προσπαθούν να αιφνιδιάσει ο ένας τον άλλο.

Στο 8' ο Άρης είχε ακόμη μία υποψία ευκαιρίας. Ήταν το ξαφνικό σουτ του Μαντσίνι που ο Τσιντώτας έδιωξε έχοντας ξεκάθαρα τον έλεγχο της φάσης. Τρία λεπτά αργότερα, οι «κίτρινοι» απείλησαν εκ νέου με τον Καμαρά που έφυγε στην πλάτη του Τζαβέλλα, κατέβασε ωραία την μπάλα, αλλά δεν έκανε καθόλου καλό τελείωμα απέναντι στον πορτιέρο της Ένωσης.

Το 0-0 παρέμενε με την ΑΕΚ να έχει ακόμη μία καλή στιγμή (15') με τον Αραούχο, του οποίου το σουτ με το αριστερό από το ύψος της μεγάλης περιοχής πέρασε άουτ. Ήταν, ωστόσο, εμφανές πως ο Άρης ήταν πιο επικίνδυνος. Έστειλε νέο προμήνυμα στο 19' σε φάουλ του Ματίγια με τον Τσιντώτα να διώχνει σε κόρνερ από το οποίο προήλθε εν τέλει το 1-0 για τους φιλοξενούμενους.

Ο Τσιντώτας έκανε κακή έξοδο, με τον Πάλμα να περιμένει στο δεύτερο δοκάρι και με κεφαλιά να δίνει το προβάδισμα στην ομάδα του Μπούργος. Oυσιαστικά, ο τερματοφύλακας της ΑΕΚ την έστρωσε στον μεσοεπιθετικό από την Ονδούρα που συνδύασε την παρθενική του συμμετοχή στη βασική ενδεκάδα του Άρη με γκολ.

Στο 23' και πριν η ΑΕΚ συνέλθει, ο Άρης έκανε φάση για το 2-0. Υπήρξε κενό στο αριστερό άκρο της άμυνας της ΑΕΚ, ο Καμαρά έστρωσε στον Μανσίνι, το σουτ του οποίου κόντραρε στα σώματα.

Το 1-0 έδωσε ψυχολογία στους «κίτρινους» και η ΑΕΚ χρειαζόταν ένα... ηλεκτροσόκ, το οποίο έδωσε στην Ένωση ο Λάζαρος Ρότα. Στο 28' ο διεθνής μπακ των «κιτρινόμαυρων» ισοφάρισε με άπιαστο σουτ στο δεξί «παραθυράκι» του Κουέστα.

Πλέον το παιχνίδι ήταν σε απόλυτη ισορροπία με τις δύο ομάδες να προσπαθούν να δημιουργήσουν τις προϋποθέσεις για το 2ο γκολ με την ΑΕΚ περισσότερο σε σετ παιχνίδι και τον Άρη είτε στο τρανζίσιον είτε με στατικές φάσεις. Το 1-1 ήταν, εν τέλει, το αποτέλεσμα του ημιχρόνου, με δεδομένο πως στο 44' ο Κριχόβιακ έκανε την επέλαση, αλλά αντί να εκτελέσει προτίμησε να πασάρει, ενώ στο 45+1' το σουτ του Σιμάνσκι με το αριστερό πέρασε λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Κουέστα.

«Τσαφ» ο Κριχόβιακ και 1-0 ο Άρης

Με την έναρξη το β' μέρους η ΑΕΚ βγήκε με μεγάλη όρεξη και επιθετικές διαθέσεις.

Έλεγξε τον ρυθμό του ματς, είχε την κατοχή και προσπάθησε να δημιουργήσει, την ώρα που ο Άρης φαινόταν να μην μπορεί να κρατήσει μπάλα. Ωστόσο, μία φάση αρκεί για να αλλάξουν τα δεδομένα ακόμη και κόντρα στη ροή του ματς. Στο 58', λοιπόν, ο Άρης πήρε προβάδισμα στο σκορ με τον Σάσα που σε φάση διαρκείας εκμεταλλεύτηκε το «τσαφ» του Κριχόβιακ μετά την απόκρουση του Τσιντώτα σε σουτ του Καμαρά και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της Ένωσης. Η φάση ελέγχθηκε από τον VAR που άναψε «πράσινο», αφού τσέκαρε ότι ο σκόρερ δεν ήταν εκτεθειμένος στην έναρξη της φάσης.

Δοκάρι ο Λιβάι, σημαντικές στιγμές ο Άρης για το 3ο γκολ

Η ΑΕΚ μούδιασε και ο Άρης απείλησε με 3ο γκολ με τον Μαντσίνι να βρίσκει κενό χώρο, να σουτάρει με την μπάλα να περνά άουτ. Η πρώτη αντίδραση της Ένωσης στο 2-1 του Άρη ήρθε στο 69'. Ο Λιβάι Γκαρσία σέντραρε γλυκά, ο Σιμάνσκι πήρε την κεφαλιά, αλλά η μπάλα έφυγε άουτ.

Το 2-1 παρέμενε με την Ένωση να στέκεται άτυχη στο 71', με την μπάλα σε φάουλ του Λιβάι Γκαρσία να βρίσκει το οριζόντιο δοκάρι του Κουέστα. Η ΑΕΚ είχε ανέβει πολύ ψηλά, πίεζε και ο Άρης βρήκε χώρους απειλώντας στο 78' με σουτ του Μαντσίνι που έφυγε στην κόντρα. Στο 84' η φιλοξενούμενη απείλησε εκ νέου με τον Τσιντώτα να βάζει... στοπ σε τετ α τετ με τον Μπερτόγλιο έπειτα από υπέροχη ασίστ του Καμαρά.

Στο 90+4' ο Κριχόβιακ βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση έπειτα από σύγχυση στην άμυνα του Άρη, σούταρε γλιστρώντας στο πόδι στήριξης του με αποτέλεσμα η προσπάθειά του να περάσει ψηλά άουτ. Το 2-1 έμελλε να είναι το τελικό αποτέλεσμα στο ματς, με την απογοητευτική Ένωση να είναι, πλέον, στην 5η θέση της βαθμολογίας και τον Άρη να πετυχαίνει διπλό Ευρώπης «σκαρφαλώνοντας» στην 3η θέση.

ΑΕΚ: Τσιντώτας, Ρότα, Βράνιες, Τζαβέλλας, Μοχαμαντί (83' Χατζισαφί), Σιμάνσκι (70' Λε Ταλέκ), Κριχόβιακ, Γκαρσία, Άμραμπατ (70' Τάνκοβιτς), Τσούμπερ (77' Μάνταλος), Αραούχο.
Άρης: Κουέστα, Εμπακατά, Μπεναλουάν, Φαμπιάνο, Γκάνεα (89' Σούντγκρεν), Σάσα, Ματίγια, Ιτούρμπε (66' Ντουκουρέ), Μαντσίνι (81' Μπερτόγλιο), Πάλμα (66' Ματέο Γκαρσία), Καμαρά (89' Δεληζήσης).
Διαιτητής: Ρ. Μάντεν (Σκωτία)
Βοηθοί: Ρουμ, Μαλβάνι (Σκωτία)
4ος: Διαμαντόπουλος (Αρκαδίας)
VAR: Κλαούντιο Περέιρα (Πορτογαλία)
AVAR: Μωϋσιάδης (Ηπείρου)
Κίτρινες κάρτες: 2' Κριχόβιακ, 41' Άμραμπατ, 56' Τσούμπερ, 90+2' Ρότα - 70' Μπεναλουάν, 90+2' Μπερτόγλιο, 90+2' Ματίγια, 90+5' Δεληζήσης

Λεφτά στην Τράπεζα (Μετακίνηση 3): Φαμπιάνο

Ο στόπερ των «κίτρινων» έκανε εξαιρετικό ματς. Ήταν «βράχος» στην άμυνα του Άρη τόσο στο σετ παιχνίδι όσο και στις στατικές φάσεις. Ήταν ένας πραγματικός «ογκόλιθος» και δίχως αμφιβολία έχει σημαντικό μερίδιο στο σπουδαίο διπλό της ομάδας του στο ΟΑΚΑ.

Γίνε Πρόεδρος: Μαντσίνι

Ήτα καθοριστικός στο παιχνίδι του Άρη. Ήταν ο ποδοσφαιριστής που δημιούργησε τεράστια προβλήματα στην άμυνα της ΑΕΚ. Ήταν μέσα στις περισσότερες επιθετικές προσπάθειες των «κιτρίνων». Υπήρξε κομβικός και για την «κίτρινη φθορά» των γηπεδούχων και δη των Κριχόβιακ και Τσούμπερ.

Lockdown: Κριχόβιακ

Λογικό και αναμενόμενο να βρίσκεται εδώ ο Πολωνός σταρ της Ένωσης. Είναι ο παίκτης που κάνει το «τσαφ» στο 2-1 του Άρη, ενώ έχει και τη μεγάλη χαμένη ευκαιρία στις καθυστερήσεις για το 2-2 σουτάροντας ψηλά άουτ.

Τελετές «Το Κοράκι» (Μετακίνηση 5)

Δεν μπορεί να προσάψει κανείς κάτι στον Μάντεν. Έπαιξε 50%-50%. Ήταν κοντά στις φάσεις, συνεργάστηκε με τον VAR στις φάσεις που έπρεπε. Στις καθυστερήσεις ήταν σωστός. Έκανε πολύ καλή διαιτησία.

Πόση αλήθεια αντέχεις;

Τα πράγματα, πλέον, είναι ξεκάθαρα. Ο Άρης πήρε ένα σπουδαίο διπλό στη μάχη της Ευρώπης, ενώ η Ένωση τώρα τρέχει... Είναι στην 5η θέση. Χωρίς νίκη σε τέσσερις αγωνιστικές στα πλέι οφ και είναι ορατός ο κίνδυνος να μείνει εκτός Ευρώπης. Δεν χρειάζεται να πει κανείς πολλά λόγια...

ΑΕΚ - Άρης 1-2