Με τον Ζλάταν Ιμπραΐμοβιτς απόλυτο πρωταγωνιστή, αφού σκόραρε και κέρδισε πέναλτι, οι Rossoneri πήραν πολύτιμη εκτός έδρας νίκη κόντρα στην Ρόμα (1-2) και παρέμειναν στην κορυφή - μαζί με την Νάπολι. Η ομάδα του Στέφανο Πιόλι έπαιξε με δέκα εξαιτίας της αποβολής του Τεό Ερνάντεζ [χάνει την Ιντερ], όμως κράτησε το αποτέλεσμα παρά τη μείωση στο φινάλε από τους Giallorossi. Η ήττα στο Olimpico ήταν η πρώτη εντός έδρας της καριέρας του Ζοσέ Μουρίνιο στo Campionato.

Με γρήγορο ρυθμό, την μπάλα να πηγαίνει πάνω-κάτω και φάσεις μπροστά και στις δύο εστίες ξεκίνησε ο αγώνας. Στο 3’ ο Λορέντζο Πελεγκρίνι σούταρε άουτ από κοντά μετά το γύρισμα του Βίνια και στο 6’ το αριστερό του Κεσί δεν βρήκε στόχο. Στο 11’ ο Ραφαέλ Λεάο είχε την επόμενη καλή στιγμή με… τσαφ από εξαιρετική θέση μετά τη σέντρα του Καλάμπρια και στο 14’ ξανά ο Πελεγκρίνι έστειλε την μπάλα άουτ έπειτα από φάση διαρκείας.

Στο 17’ ο Ζλάταν έριξε την πρώτη του απειλή από πλάγια μέσα στην περιοχή και ύστερα από 20 λεπτά με ένταση, ο ρυθμός έπεσε κυρίως λόγω της επιλογής της Μίλαν να κρατήσει και να γυρίσει μπάλα, όπως έκανε και στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα με την Τορίνο.

Στο 26’ ο Λεάο κέρδισε το φάουλ και ο Ιμπραΐμοβιτς με ασυνήθιστη εκτέλεση έπιασε μάλλον απροετοίμαστο τον Ρούι Πατρίσιο με το 11ο γκολ της καριέρας του σε βάρος της Ρόμα. Το 0-1 ήταν γεγονός και στη συνέχεια οι Rossoneri είχαν τον απόλυτο έλεγχο. Εδιναν στο γήπεδο πλάτος και οι αμυντικοί μέσοι ήταν κοντά στην 4άδα της άμυνας, με αποτέλεσμα η Ρόμα να μην δείχνει ικανή να κάνει τίποτα. Στο 37’ Ζλάταν και Λεάο δεν μπόρεσαν από κοντά και στις καθυστερήσεις ο Ρούι Πατρίσιο απέκρουσε το φάουλ του Τεό Ερναντέζ για να μείνει το 0-1 για το πρώτο μέρος.

Το ματς ήταν ένα από τα καλύτερα της σεζόν και είχε από το ξεκίνημά του φουλ δράση. Στο 50’ ο Ιμπραΐμοβιτς πήρε την ασύλληπτη μπαλιά του Κίερ και τελείωσε τη φάση αλλά ήταν εκατοστά οφσάιντ, όμως ο Σουηδός έκανε ξανά ζημιά στην Ρόμα στο 53’ όταν μετά την πάσα του Ερναντέζ ανατράπηκε από τον Ιμπάνιες. Μέσω VAR το πέναλτι επιβεβαιώθηκε και ο Κεσί ξεγέλασε τον Ρούι Πατρίσιο για το 0-2.

Η Ρόμα θα είχει άμεσα καλά νέα, όπως και η Ιντερ, αφού στο 66’ ο Ερναντέζ είδε δεύτερη κίτρινη για νέο μαρκάρισμα στον Τζανιόλο. Πλέον με δέκα παίκτες, η Μίλαν πέρασε σε ένα σούπερ συμπαγές σχήμα με τις γραμμές πολύ κοντά και ultra αμυντικό mode. Και τα πήγε καλά, αφού μέχρι να μπούμε στο 80’ ένα φάουλ του Πελεγκρίνι, άουτ, ήταν ό,τι είχε κάνει η Ρόμα. Στο 82’ ο Κίερ σταμάτησε λίγο πριν τη γραμμή την κεφαλιά του Τζανιόλο, ο οποίος ένα λεπτό μετά με νέα κεφαλιά έστειλε την μπάλα λίγο έξω από το παραθυράκι.

Στο 90’ Ταταρουσάνου έβγαλε τη σουτάρα του Μαντσίνι αλλά στο 93’ δεν μπορούσε να κάνει κάτι στο ξερό σουτ του Ελ Σαραουί - ύστερα από απομάκρυνση της άμυνας - που πήγε στο παραθυράκι. Ο Ρουμάνος έβγαλε το συμβόλαιό του στο 95’ με νέα μεγάλη επέμβαση σε σουτ του Κάρλες Πέρες διατηρώντας αυτό το τεράστιο 1-2 για την ομάδα του.

Ρόμα - Μίλαν 1-2