• 43' Ρούμπεν Σεμέδο
  • 49' Παπέ Σισέ
  • 49' Κιρίλ Ντεσπόντοφ
  • 57' Μπερνάρντ Τεκπετέι

Ορθάνοιχτους λογαριασμούς άφησαν Ολυμπιακός και Λουντογκόρετς μετά το πρώτο ματς του Καραϊσκάκη για την Γ' προκριματική φάση του Champions League. Το τελικό 1-1, με δεδομένο ότι η UEFA κατάργησε το εκτός έδρας γκολ, είναι σαφέστατα πολύ... καλύτερο για τους «ερυθρόλευκους» απ' ότι θα ήταν σε κάθε άλλη περίπτωση, αλλά και την εικόνα που είχε το ματς. Τρία λεπτά πριν το φινάλε ο Αγκιμπού Καμαρά ήταν αυτός που ισοφάρισε το γκολ του Ντεσπότοφ από το 50', ενώ συνολικά η βουλγάρικη ομάδα ήταν αυτή που έδειξε πιο διαβασμένη και τακτικά έτοιμη. Μονάχα μετά το γκολ των φιλοξενούμενων «ξύπνησαν» οι Πειραιώτες με τον Μαρτίνς να κάνει αλλαγές σε πρόσωπα και τακτική. Μια από αυτές, ο «μικρός» Καμαρά ήταν καθοριστική και τελικά έσωσε την γενικότερα μέτρια έως κακή σε κάποια κομμάτια του παιχνιδιού, εικόνα των πρωταθλητών Ελλάδας.

Κακό «ερυθρόλευκο» ξεκίνημα

Όσον αφορά στην εικόνα του αγώνα, με διάθεση να πιέσει ξεκίνησε η Λουντογκόρετς, αφού άλλωστε αυτό είναι το παιχνίδι της, ωστόσο πρώτος ο Ολυμπιακός ήταν αυτός που απείλησε σοβαρά την αντίπαλη εστία στην αντεπίθεση. Οι Βούλγαροι πάντως είχαν καλή κυκλοφορία, κράτησαν στα πρώτα λεπτά τη μπάλα, κέρδισαν κάποια κόρνερ και γενικά έδειξαν ότι είναι μια γρήγορη και καλοδουλεμένη ομάδα με ποιότητα από τη μέση και μπροστά, με θέματα όμως στην άμυνα. Παρότι δημιούργησε προϋποθέσεις για κάτι καλό μπροστά στην εστία του Τζολάκη, η «ερυθρόλευκη» άμυνα έπαιξε σωστά το τεχνητό οφσάιντ σε αρκετές περιπτώσεις, ενώ θετικές ήταν και οι περισσότερες επεμβάσεις όποτε χρειάστηκε στο πρώτο μισάωρο, έστω κι αν υπήρξαν κάποιες στιγμές αδράνειας.

Την πρώτη φορά πάντως που η άμυνα των Πειραιωτών «κοιμήθηκε», στο 33', οι Βούλγαροι έχασαν τη μεγαλύτερη ευκαιρία του ματς, με τον Τζολάκη να νικά τον Σωτηρίου στο τετ-α-τετ. Σε φάση που οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να βρουν σωστή μπαλιά-τρύπα από τον χώρο των χαφ. Αυτό ήταν και το ένα μεγάλο θέμα για τον Ολυμπιακό άλλωστε, το ότι σε όλο αυτό το διάστημα οι δύο κεντρικοί μέσοι του του δεν συνεργάστηκαν και συνολικά νικήθηκαν στη μάχη του κέντρου από τους τρεις αντιπάλους τους.

Την κυκλοφορία και κατοχή μπάλας ο Ολυμπιακός την έκανε στο τέταρτο 15-30 και ξανά στο τελευταίο πεντάλεπτο του πρώτου μέρους, όμως συνολικά άργησε να βρει ρυθμό και να κάνει το γνωστό παιχνίδι του, βρίσκοντας πάντως και πολλά σώματα μπροστά του αφού σε θέση άμυνας η βουλγάρικη ομάδα ήταν πλήρως οπισθοχωρημένη και καλά διαβασμένη ως προς την θεωρία, αφού στην πράξη ούτε από την δική της πλευρά έλειψαν τα λάθη. Σε κάθε περίπτωση, ο Ολυμπιακός δεν ήταν ο γνωστός «Ολυμπιακός Μαρτίνς», με τα στοιχεία δηλαδή που συνήθως αγωνίζεται επί των ημερών του Πορτογάλου. Μοιραία, το 0-0 του πρώτου μέρους ήταν φυσιολογική εξέλιξη. Ματς ισορροπημένο, με λιγοστές φάσεις αλλά εξαιρετικά περίπλοκο και με πάρα πολλές μάχες στο τακτικό σκέλος του.

Γρήγορο σοκ και λυτρωτής Αγκιμπού

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ολυμπιακός συνέχισε τις άτσαλες αμυντικές του αντιδράσεις από το μισάωρο και μετά, παραχωρώντας γρήγορα ένα ακόμη φάουλ σε ιδανική θέση για απευθείας εκτέλεση. Αυτή τη φορά ο Ντεσπότοφ δεν αστόχησε, έστειλε τη μπάλα στην αριστερή γωνία του Τζολάκη που τη βρήκε και λίγο, όμως δεν κατάφερε να αποσοβήσει το 0-1 στο 50'. Ο Μαρτίνς γρήγορα επενέβη σε αυτό το σημείο, βάζοντας τον Ελ Αραμπί και αλλάζοντας το σχήμα σε 4-4-2. Ο Ολυμπιακός γρήγορα κέρδισε μέτρα και χρόνο με τη μπάλα στα πόδια, πιέζοντας πιο λογικά την αντίπαλη άμυνα. Ο Χασάν στο 58' δεν σημάδεψε εστία από τα δύο μέτρα, στο 66' ο Μασούρας δεν νίκησε τον Κάλινα, ενώ στις κόντρες χώρους πλέον έβρισκε και η Λουντογκόρετς. Οι Πειραιώτες πάντως κατάφεραν να πάρουν τον έλεγχο του αγώνα έστω και βρισκόμενοι πίσω στο σκορ.

Σε μια φάση που τελικά είχε βάλει 4-5 παίκτες στην περιοχή των Βούλγαρων, ο Ολυμπιακός βρήκε και το πολυπόθητο γκολ. Μετά από σουτ του Μαντί και διπλή κόντρα, ο Αγκιμπού Καμαρά έγινε κάτοχος της μπάλας στην περιοχή και με δεξί ξερό σουτ έστειλε τη μπάλα στη γωνία του Κάλινα για το 1-1. Το ματς στο φινάλε έγινε για λίγα λεπτά... ροντέο, ωστόσο επί της ουσίας τίποτα άλλο δεν άλλαξε. Με δεδομένο ότι το εκτός έδρας γκολ πλέον δεν έχει καμία σημασία, οι δύο ομάδες άφησαν ανοιχτούς λογαριασμούς για την πρόκριση στα πλέι-οφ.

• 28

Πέρα από τις δεδομένες απουσίες των Τικίνιο-Φορτούνη και αυτή του Μπουχαλάκη που προέρχεται από τράβηγμα στη γάμπα, σε αυτό το ματς -σε αντίθεση με τα δύο απέναντι στη Νέφτσι- ο Πέδρο Μαρτίνς είχε σαφέστατα λιγότερα προβλήματα. Από τη στιγμή που οι περισσότεροι ήταν έτοιμοι, έστω και όχι στο 100%, ο Πορτογάλος επέλεξε το αναμενόμενο 4-3-3, ξεκινώντας τους Ρέαμπτσιουκ-Καμαρά αντί των Μάρκοβιτς-Σουρλή, σε σχέση με το ματς του Μπακού. Ο Σισέ αντίστοιχα μετατοπίστηκε στη φυσική του θέση, στην τριάδα των στόπερ, ενώ ο χαφ από τη Γουϊνέα πήρε τη θέση του και πάλι δίπλα στον Κούντε. Η λογική ήταν και η τριάδα μπροστά, με Μασούρα-Βαλμπουενά-Χασάν. Το 4-4-2 στο δεύτερο μέρος σίγουρα βελτίωσε την εικόνα της ομάδας, σωστές και οι αλλαγές του Πορτογάλου.

• 37

Ο Βάλντας Νταμπράουσκας είχε προαναγγείλει ότι η ομάδα του δεν θα έπαιζε φουλ επίθεση όπως συνήθως κάνει και παρότι για ένα τέταρτο έδειξε να βγάζει πολλούς παίκτες στην επίθεση, τελικά όντως... επιβεβαιώθηκε. Ομάδα που κατέβηκε στο Καραϊσκάκη για να κλείσει τα ατού του Ολυμπιακού και τους χώρους, με διάθεση να βγάλει τις ταχύτατες κόντρες που ξέρει και για για να χτυπήσει την άμυνα του Ολυμπιακού με μπαλιές-τρύπες, έχοντας διαγνώσει προφανώς θέμα στην ταχύτητά της. Καλό ματς συνολικά από τους Βούλγαρους που θα μπορούσαν στο φινάλε να είχαν πάρει και κάτι καλύτερο από την ισοπαλία.

87'

Τρία λεπτά πριν το φινάλε, μετά από πίεση ενός τετάρτου ο Ολυμπιακός βρίσκει τη λύση με τον μικρότερο εκ των δύο Καμαρά. Ο Αγκιμπού βρίσκει τη μπάλα στρωμένη μετά τις κόντρες και το δεξί σουτ ήταν αυτό που πρέπει για να μην αφήσει περιθώριο αντίδρασης στον αντίπαλο γκολκίπερ.

• 3’

Πρώτη διπλή ευκαιρία για τον Ολυμπιακό. Ο Μασούρας έφυγε στην κόντρα, τροφοδότησε τον Λαλά στα αριστερά, ο Γάλλος του επέστρεψε τη μπάλα με το γύρισμα όμως για λίγο δεν βρήκε μπάλα, ενώ σε δεύτερο χρόνο νέα σέντρα του Λαλά και κεφαλιά του Χασάν πάνω στον αντίπαλο γκολκίπερ.

• 15’

Ωραία ομαδική προσπάθεια του Ολυμπιακού, ο Καμαρά συνεργάζεται με τον Χασάν που βρίσκεται στο σημείο του πέναλτι αλλά καθυστερεί και η άμυνα προλαβαίνει και τον κόβει πριν σουτάρει.

• 29’

Κόρνερ του Βαλμπουενά και κεφαλιά του Σεμέδο από καλή θέση αλλά υπό πίεση, πέρασε αρκετά έξω.

• 33’

Μεγάλη ευκαιρία για τη Λουντογκόρετς! Ο Κάουλι βγάζει τετ-α-τετ τον Σωτηρίου, ο Τζολάκης όμως βγαίνει ταχύτατα, κλείνει την ορατότητα του Κύπριου και «βγάζει» το τετ-α-τετ. Κοιμήθηκε η «ερυθρόλευκη» άμυνα συνολικά, «τσαφ» και από τον Σεμέδο σε προσπάθεια να διώξει.

• 44’

Καλή απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ντεσπότοφ, λίγο άουτ με τον Τζολάκη πάντως να ελέγχει.

• 50’

ΓΚΟΛ! Εξαιρετική απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ντεσπότοφ από πολύ καλή θέση, η μπάλα στην αριστερή γωνία του Τζολάκη που παρότι τη βρίσκει δεν μπορεί να σταματήσει το 0-1.

• 58’

Απίθανη χαμένη ευκαιρία του Χασάν, ο οποίος... καταφέρνει να σημαδέψει τον αντίπαλο γκολκίπερ με κεφαλιά από τα δύο μέτρα, έπειτα από φάουλ του Βαλμπουενά.

• 63’

Ευκαιρία για την Λουντογκόρετς. Υπέροχη και δύσκολη επέμβαση του Τζολάκη σε πολύ δυνατό σουτ του Τεκπετέι εκτός περιοχής.

• 66’

Νέα ευκαιρία για τον Ολυμπιακό! Από παλιά του Καμαρά, ο Μασούρας έκανε το κοντρόλ και το τελείωμα όμως ο Κάλινα έδιωξε σε κόρνερ.

• 72’

Κεφαλιά του Ελ Αραμπί άουτ, έπειτα από σέντρα του Καμαρά.

• 87’

ΓΚΟΛ! Ισοφαρίζει σε 1-1 ο Ολυμπιακός! Φάση διαρκείας των «ερυθρόλευκων», ο Αγκιμπού Καμαρά γίνεται κάτοχος της μπάλας μετά τις κόντρες και με ξερό δεξί σουτ νικά τον Κάλινα.

• 92’

Απίθανη ευκαιρία των Βούλγαρων στην κόντρα, ο Ντεσπότοφ περνάει τον Τζολάκη που κάνει έξοδο, όμως το μακρινό πλασέ σε κενή εστία πάει λίγο άουτ.

Δεν υποκλίνεται ο Ματιέ Βαλμπουνά, αλλά... όλοι οι υπόλοιποι, στα κουράγια, τις αντοχές, τη διάθεση και φυσικά εν τέλει την ποιότητά του.

22
Αγκιμπού Καμαρά
Μόλις 26 αγωνιστικά λεπτά έπαιξε ο νεαρός μέσος σε αυτό το ματς, όμως ήταν κάτι παραπάνω από αρκετά. Αρχικά για να αλλάξει την εικόνα της μεσαίας γραμμής του Ολυμπιακού, δίνοντας περισσότερα τρεξίματα, πίεση και σωστές αποφάσεις. Έπειτα, για να αλλάξει και την ιστορία του αγώνα με το γκολ της ισοφάρισης λίγο πριν το φινάλε.

3
Ρούμπεν Σεμέδο
Κακό συνολικά ματς από τον Πορτογάλο με συνεχή λάθη σε πάσες και τοποθετήσεις που του στοίχισαν ίσως την ηρεμία του από ένα σημείο και έπειτα, με αποτέλεσμα να έχει ακόμη περισσότερες λανθασμένες αντιδράσεις με τη μπάλα ή χωρίς.

88
Κωνσταντίνος Τζολάκης
Στη φάση του γκολ δύσκολα θα μπορούσε κανείς να κάνει κάτι καλύτερο, όμως πέρα από αυτή, σε όλες τις υπόλοιπες περιπτώσεις που χρειάστηκε να επέμβει, ήταν κάτι παραπάνω από θετικός. Ο Ολυμπιακός σαφέστατα κερδίζει έναν ακόμη... βασικό τερματοφύλακα μέσα από αυτά τα παιχνίδια.

Πάρα πολλά παράπονα από πλευράς Ολυμπιακού για τη διαιτησία του Μπόμπι Μάντεν και πιθανότατα δικαιολογημένα, σε έναν γύρο που υπενθυμίζεται ότι δεν υπάρχει η βοήθεια του VAR. Οι φωνές των Πειραιωτών αρχικά είχαν να κάνουν κυρίως με ένα σπρώξιμο του Ελ Αραμπί ενώ ετοιμαζόταν να μπει στην περιοχή το οποίο αν δινόταν φάουλ θα έπρεπε να επισύρει και κόκκινη κάρτα. Έπειτα, χτύπημα στο πρόσωπο λίγο αργότερα δέχθηκε και ο Χασάν μέσα στην περιοχή, με τον Αιγύπτιο να ματώνει αλλά και πάλι τον Σκωτσέζο ρέφερι να δείχνει «παίζετε».

ESL: Ισπανικό δικαστήριο δίνει προθεσμία στην UEFA να άρει τις τιμωρίες των «τριών»